kawaii dress
(fot. pixabay.com)

  Kiedyś obowiązkowo długie i ciemne włosy oraz bielona twarz i cienkie, malowane wysoko brwi u Japonek ustępują na rzecz farbowanych włosów i odważnego makijażu. Kimono zostaje zastąpione przez krótkie spódniczki, sukienki typu Lolita oraz kolorowe trampki.  Moda na kawaii style nie ogranicza się jedynie do ubioru i branży modowej. Swoim zakresem obejmuje również zachowanie oraz przejawia się na wielu płaszczyznach. 

Co to znaczy kawaii?

Moda kawaii, jak i ogólnie moda, stanowi w Japonii ważny element. Nowe kolekcje i trendy zmieniają się nie sezonowo, lecz co miesiąc. Dziewczęca moda jest zdecydowanie kawaii. Podstawowym przykładem jest szkolny mundurek, na który składa się krótka spódniczka oraz kokarda jako typowe elementy ubioru szkolnego. Innym doskonałym przykładem codziennej mody są pastelowe płaszczyki, kawaii bluzy z uszkami i ogonkami, czy wciąż modne nadruki Hello Kitty, a także zwiewne sukienki. Popularne są kwiatowe wzory, nadruki postaci anime, koronki, kokardy. Dopełnieniem jest modny makijaż w stylu ulzzang, który ma wyglądać naturalnie i jednocześnie dziecięco niewinnie. Wynika to z powiększonych za pomocą soczewek, czy sztucznych rzęs kawaii eyes, idealnie gładkiej skóry twarzy oraz subtelnego makijażu ust. Jednak odmian kawaii fashion jest bardzo wiele, np. kawaii harajuku style.

kawaii girl
(fot. pixabay.com)

Kawaii girl, czyli kawaii idole

Pierwszą stałą częścią kultury kawaii, jaką można wymienić są idole. W Japonii gwiazdy nie są promowane jako idealne i odległe od reszty społeczeństwa, lecz w odwrotny sposób jako normalne i bliskie fanom osoby. Matsuda Seiko była idolką z lat. 80., która jako pierwsza wypromowała modę na kawaii. Jej ubiór i zachowanie były bardzo dziewczęce, wręcz dziecięce. Chodząc potykała się, a mówiąc sepleniła i zniekształcała słowa, co miało dodawać jej niewinnego uroku. To rozpoczęło produkcję kawaii idoli, wpisujących się w kanon kawaii. Scenę muzyczną i rozrywkową zaczęły zalewać młodziutkie gwiazdy, zniewieściali chłopcy oraz przesłodkie dziewczęta. Wytwórnie muzyczne wykorzystywały chętnie androgeniczne cechy urody, podkreślając młodzieńczy wdzięk i urok swoich podopiecznych. Kolorowe ubrania i dziecinne gadżety występowały również u bardziej doświadczonych, cieszących się rozwiniętą karierą muzyków (np. kawaii j-pop).

Oshare kei, czyli o kawaii boys

Kawaii style wykształcił wiele odmiennych, a w tym samym czasie posiadających cechy wspólne styli. Jednym z nich jest kawaii oshare kei, jeden z dwóch dominujących nurtów sceny muzycznej. Wygląd kawaii oshare opiera się na kolorowym ubiorze. Doskonały reprezentantem swojego czasu był zespół Antic Cafe, ze szczególnym wskazaniem na byłego gitarzystę Bou (Kazuhiro Saitou). Bou cechował się androgeniczną urodą i dzięki podkreśleniu tych cech wyglądu przypominał dziewczynę do tego stopnia, że na pierwszy rzut oka ciężko było stwierdzić, iż jest inaczej. Jego włosy były długie i tlenione na platynowy blond. Nosił dziewczęce stroje, jak krótkie spódniczki i sukienki, a nawet kimono.

Kawaii stroje pełne były kolorów jasnych i neonowych, a także wzorów – pasów, kratek, motywów kwiatowych. Ubiór cechowała masa gadżetów i dodatków. Kolorowe bransoletki w dużej ilości, łańcuszki, pluszowe zabawki, pierścionki, kokardki, ozdobne getry, rękawiczki, wstążki, czy bandanki. Kawaii dress – lolicie sukienki z gorsetowym wiązaniem, falbanami i tiulem oraz wysokie kucyki z kokardami stały się jednym ze znaków rozpoznawczych gitarzysty. Wysokie creepersy z kolorowymi sznurówkami oraz motywami zwierzęcymi były dopełnieniem stroju, tak jak dwie różne podkolanówki w barwne pasy. Również kawaii make up, w którym dominowała idealnie blada cera, muśnięte lekko różem policzki, powiększone oczy z wyeksponowanymi rzęsami oraz lśniące od szminki i błyszczyku usta. Często pojawiał się także brokat. Fani stylu kawaii kopiowali i wprowadzali własne elementy, rozpowszechniając go.

kawaii fryzury
(fot. pixabay.com)

Kawaii fryzury, czyli o decora style

Inną odmianą kawaii jest decora. Styl ten opiera się przede wszystkim na gadżetach. Charakterystycznym elementem jest morze spinek, wczepionych we włosy, głównie jednak na grzywce. Fryzury są bardzo pstrokate z doczepianymi pasemkami lub zwyczajnie przefarbowane na nietypowe kolory. Na twarzy gości odważny kawaii makijaż – blada twarz, powiększone z pomocą soczewek i sztucznych rzęs oczy, często mocny róż na policzkach oraz cienie na powiekach, a także błyszczyk lub jasna kolorowa pomadka na ustach. Często na kawaii twarzy przyklejone są zmywalne tatuaże, ozdobne kryształki lub serduszka, gwiazdki i temu podobne elementy. Styl kawaii w odmianie decora zdaje się kiczowaty i przesadzony przez ogromną ilość plastikowych i dziecinnych akcesoriów. Właśnie o to w tym wszystkim chodzi. Niesymetryczne ubrania, niespójne kolorystycznie, wielowarstwowe i pełne rzucających się w oczy wisiorków, bransoletek, spinek, kokardek, słodkich stworków styl charakteryzował się infantylnością i dziecięcym urokiem, wywołując w ten sposób chęć opieki.

Kawaii fashion feiry kei

Następnym stylem kawaii jest tak zwany fairy kei. Nazwa mówi sama za siebie – wróżkowy styl. Nic zatem dziwnego, iż jego cechą charakterystyczną są gwiazdki oraz różdżki. Często napotykane są także tęcze na ubraniach. Zdarza się, że przedstawiciele, głównie młode dziewczęta, noszą tiary lub skrzydełka. Wszystko to ma nadawać uroku oraz baśniowego wyglądu. Dominującym kolorem jest różowy oraz biały. Jednak często spotykany jest również błękit. Kolory muszą być jasne i pastelowe. Długie płaszczyki i delikatne narzutki oraz tiul, szyfon, koronki są głównymi elementami ubioru w stylu fairy kei.

Styli, które swe korzenie posiadają w kawaii jest niesamowicie wiele, a nieustannie wykształcają się nowe na bazie już znanych. Można śmiało stwierdzić, iż kawaii style zdominował współczesną branżę modową w Kraju Kwitnącej Wiśni. Nie tylko widoczny jest w subkulturach, lecz również w życiu codziennym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here