migrena
(fot. pixabay.com)

Zjawisko migreny jest dość powszechne, choć w większości przypadków jest ono tymczasowe i nie utrzymuje się jako stan przewlekły. Migrena to choroba neurologiczna, która objawia się nagłym i silnym bólem głowy. Dodatkowo, towarzyszyć tej przypadłości mogą omdlenia, mdłości czy wymioty. Jakie jest podłoże migreny i jak ją leczyć?

ból migrenowy
(fot. pixabay.com)

Przyczyny migreny

Migrena może być powodowana przez wiele czynników, a konkretną pojedyncza przyczynę ciężko ustalić w rzeczywistości. Najczęściej do pojawienia się migreny prowadzi przemęczenie lub długotrwałe przebywanie w hałaśliwym miejscu. Może na rozwój przypadłości mieć także wpływ nieodpowiednia dieta lub warunki atmosferyczne. Często na pojawienie się migreny mają wpływ skoki ciśnienia atmosferycznego. Migrenom sprzyja również spożywanie ciemnej czekolady i produktów o dużej zawartości glutaminianu sodu ( np. kostki rosołowe czy zupki chińskie) oraz ciężkostrawnych potraw. Do wywoływania silnych bólów migrenowych może przyczynić się spożycie alkoholu – wysokoprocentowe napoje alkoholowe (wino, porto, sherry), zawierające wiązania fenolowe odpowiadają za bóle głowy.

Skłonność do migreny może być dziedziczna. Według badań szacuje się, że migrena występuje u około 16 procent populacji świata. W dodatku częściej u kobiet, niż mężczyzn oraz u osób po czterdziestym roku życia. Z kolei po przeprowadzonych badaniach na terenie Polski podaje się, że około 18 % kobiet i 8 %  mężczyzn w naszym kraju cierpi na bóle migrenowe.

Osoby, które borykają się z problemem migreny powinny unikać silnych bodźców, mogących wywołać atak. Do tak intensywnych bodźców należą między innymi migocące światło, silny wiatr, mocne słońce, hałas, wysokie ciśnienie czy nawet silny zapach. Atak migrenowy może trwać od kilku godzin do kilku dni i różnić się nasileniem.

atak migrenowy
(fot. pixabay.com)

Leczenie migreny

Pierwszym krokiem w procesie leczenia migreny jest obserwowanie własnego organizmu przez atakiem i w trakcie. Należy odtworzyć czynności, okoliczności czy jadłospis z ostatniej doby przed ból migrenowym. Ma to na celu wykazanie zależności między bodźcami zewnętrznymi, a atakiem migreny. Głównym elementem procesu leczenia migreny jest farmakoterapia, mająca za zadanie łagodzenie bólu i zmniejszenie częstotliwości występowania bóli migrenowych. Dodatkowo na ścieżce terapii farmakologicznej stosuje się często środki wspomagające leczenie, jak zabiegi neuromodulacyjne i blokady nerwów obwodowych.

Poza leczeniem nadzorowanym przez lekarza istnieją także domowe metody zmniejszania bólu migrenowego. Mają one charakter profilaktyczny raczej, niż leczniczy. Najpopularniejszym rozwiązaniem domowym jest sięganie po leki przeciwbólowe bez recepty, które zawierają dużą dawkę paracetamolu czy ibuprofenu. Pomocne okazać się może stosowanie zimnych i gorących okładów na czoło, masaż skroni i okolicy miejsca bólu oraz korzystanie z łagodzących naparów ziołowych. Na czas ataku migrenowego warto odnaleźć spokój w cichym pomieszczeniu, gdzie dostęp światła będzie ograniczony. Jednak, gdy przy bólu migrenowym pojawiają się mdłości czy omdlenia to należy skonsultować się z lekarzem. W takich przypadkach najczęściej wymagana jest odpowiednia droga leczenia.

Zjawisko migreny jest dość powszechne w dzisiejszych czasach. Choroba według statystyk dotyka w większości osób młodych, ale może równie skutecznie nawiedzać osoby w każdym wieku, niezależnie także od płci. Migrena to choroba przewlekła i problematyczna, szczególnie w przypadku silnych bóli i objawów ubocznych. Ataki migrenowe mogą pojawiać się nieregularnie oraz w dużych odstępach czasu oraz powracać nawet przy skutecznym leczeniu. Migreny nie da się, bowiem wyleczyć w pełni, więc zawsze istnieje ryzyko nawrotu. Leczenie jest wymagające czasu i cierpliwości, ale pozwala na funkcjonowanie bez ograniczenia przez ból migrenowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here