Ostre zapalenie gardła jest chorobą, w trakcie której rozwija się silny stan zapalny tkanki chłonnej gardła. Obejmuje również migdałki podniebienne. Jest to często występująca przypadłość, zarówno u dzieci i dorosłych. Najczęściej występuje w okresie przejściowym, gdy pogoda jest w kratkę oraz w zimie.
Przyczyny choroby
Ostre zapalenie gardła może wywoływać wiele czynników. Najczęstszą przyczyną stanu zapalnego są wirusy oraz bakterie. Szacuje się, że nawet 2/3 przypadków tej przypadłości wywołane jest czynnikiem wirusowym. Wyjątkowo groźną bakterią, która powoduje chorobę, jest paciorkowiec beta hemolizujący z grupy A, gdyż obecność tego wirusa może doprowadzić do ostrego gośćca stawowego. Ostre zapalenie gardła najczęściej rozwija się z powodu zarazków, które fruwają w powietrzu w zimie, gdy nasza odporność spada. Łatwo wtedy jest się przeziębić lub zarazić od kogoś chorobą, która może rozwinąć się (szczególnie zignorowana) do stanu ostrego zapalenia gardła. Najczęstszym powodem rozwoju choroby jest zanieczyszczenie powietrza, szczególnie w miastach. Należy w miarę możliwości, zatem unikać miejsc hermetycznych, zadymionych czy zakurzonych. Choroba powodowana jest w dużej mierze przez wirusy, dlatego też nieuniknione w dzisiejszych czasach przebywanie w tłocznych miejscach naraża nas na możliwość zachorowania. W takich miejscach, bowiem transfer czynników patogennych jest zwiększony – nigdy wszyscy nie są zdrowi.
Objawy zapalenia gardła
Objawy kliniczne zapalenia gardła to przede wszystkim wysoka gorączka oraz problemy przy próbach przełykania. Często towarzyszą chorobie bolące i powiększone węzły chłonne. Mogą one być zmniejszone z kolei w przypadku wirusowego zapalenia gardła. Zazwyczaj są znacznie powiększone przy infekcjach wywołanych paciorkowcem. Jednak istnieje szereg czynników, które prowadzić będą do powstawania choroby i sprawiać, że objawy będą różne. Ważna jest również higiena osobista, która zmniejszy rozwój bakterii. Ostry stan zapalny zdiagnozowany powinien zostać przez internistę, lecz jeśli objawy utrzymują się przez długi czas, należy złożyć wizytę u laryngologa.
Leczeni ostrego zapalenia gardła
Wbrew ogólnemu przekonaniu, leczenie choroby nie opiera się na stosowaniu antybiotyków. Głównymi środkami przeciw zapaleniu gardła są pastylki do ssania, płyny do płukania gardła oraz preparaty w sprayu. Mają one na celu złagodzić ból i zmniejszać stan zapalny, działając antyseptycznie. Ważne jest, by unikać podrażniania gardła. Warto, zatem przyjmować dużo płynów, by pozostawiać ścianki gardła nawilżone. Zalecane jest picie 1, 5 – 2 litry płynów dziennie (najlepiej napoi mających temperaturę letnią). Dodatkowym sposobem leczenia mogą być napary ziołowe z szałwii czy rumianku, którymi najlepiej przepłukiwać gardło i jamę ustną. Takie zioła mają działanie łagodzące, przeciwzapalne oraz antybakteryjne. Przy ostrym zapaleniu gardła zaleca się: odpoczynek, dbanie o higienę, lekkie posiłki, nawadnianie oraz unikanie narażania się na wirusy. W przypadkach ciężki i zaawansowanych stosuje się dopiero leczenie antybiotykowe.
Choroba, jaką jest ostre zapalenie gardła jest męcząca, ale zazwyczaj prosta w leczeniu. Utrudnia, bowiem oddychanie oraz przełykanie, więc podstawowe czynności, jak łykanie śliny, jedzenie czy picie są trudne i bardziej męczące przez ból gardła. Zdarza się niekiedy, że nawet mówienie sprawia w takim przypadku trudność i jest nieprzyjemne. Najważniejsze jest, by szybko zareagować na kiełkujący stan zapalny i nie dać mu szansy na rozwój. Koniecznie trzeba stosować się do zaleceń lekarza i unikać kontaktu z chorymi.