zimowa dieta
(fot. pixabay.com)

Każdy człowiek musi się odżywiać, żeby żyć i od rodzaju jego diety zależy jego zdrowie oraz kondycja. Jednak na odpowiednią dietę wpływa wiele czynników – począwszy od wieku, przez styl życia, a na porze roku i warunek środowiskowych skończywszy. Nie ma w rzeczywistości diety idealnej, która będzie odpowiednia dla każdego. Inaczej będziemy się również odżywiać wiosną, a odmienna będzie dieta zimowa. Jak, zatem najlepiej odżywiać się w zimie?

dieta rozgrzewająca
(fot. pixabay.com)

Dieta, a kalorie

Dieta to nic innego, niż sposób odżywiania się. Obejmuje wiele elementów, jak składniki żywieniowe, częstotliwość spożywania posiłków i ich wartość kaloryczną. Większości osób dieta kojarzy się przede wszystkim z rygorystycznym odchudzaniem. Jednak każdy z nas ma pewną dietę, która zależy od naszych preferencji żywieniowych oraz zdrowia. Jednym z elementów istotnych dla właściwej diety są kalorie – tutaj także, każdy człowiek będzie miał nieco inne potrzeby. Na zapotrzebowanie kaloryczne wpływa wiek, zapotrzebowanie organizmu, środowisko życia i tryb życia.

Przyjmuje się, że dorosły człowiek (mężczyzna) potrzebuje dla właściwego funkcjonowania około 2400 – 2600 kalorii dziennie, zaś w przypadku wykonywania ciężkich prac zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta do 3500 – 4000 kalorii na dobę. Im bardziej męczący i aktywny tryb życia, tym większe zapotrzebowanie na kalorie – w skrócie. Wynika to z większego zapotrzebowania energetycznego w ciągu dnia. Z kolei w przypadku dorosłej kobiety ta proporcja waha się między 2100 – 2300 kcal, a dla pań pracujących fizycznie 2900 – 3200 kalorii dziennie. Jednak oczywiście, wiele czynników wpływa na tą proporcję. Ważne jest, jaką pracę wykonujemy i jaki tryb życia prowadzimy.

Rodzaje diety, a pora roku

Dieta będzie różniła się nie tylko ze względu na inne zapotrzebowania organizmu mężczyzny i kobiety czy przez wykonywaną pracę. Na odpowiednią dietę ma znaczący wpływ pora roku i warunki środowiska – pod wieloma względami. Inaczej w końcu wygląda dieta japońska, a inaczej amerykańska czy polska. Prawdą jest, że w sezonie letnim zmieniamy dietę na bardziej wychładzającą, a zimą na rozgrzewającą.

najlepsza dieta
(fot. pixabay.com)

Dieta na zimę

Najlepszą dietą dla organizmu w trakcie zimy jest tak zwana dieta rozgrzewająca. Pozwala ona na zwiększenie produkcji ciepła w ciele. Głównymi składnikami są tutaj przede wszystkim produkty bogate w białko i witaminy. Dzięki temu, powolniejszy rozkład składników zwiększa dawkę energii przez cały dzień – więcej ciepła. Zimowa dieta bazuje na smażonych i gotowanych potrawach. Unikamy z kolei wychładzających elementów odżywczych, popularnych w lecie, jak cytrusy, surowe owoce i warzywa, nabiał, wypieki z białej mąki, mrożonki oraz lody.

Dla diety zimą ważne jest spożywanie posiłków w odpowiednim rozłożeniu czasowym, dzięki czemu lepiej gospodarować będziemy ciepłym przez cały dzień. Wiadomo, że na mrozie człowiek szybciej traci ciepło i zużywa więcej energii podczas każdej czynności. Właśnie dlatego ważne jest, by posiłki spożywane były w miarę możliwości w równych odstępach czasu – kilka godzin. Warto stawiać na pięć pełnowartościowych dań, a także na napoje ciepłe. W zimie duże znaczenie ma także śniadanie, które powinno być pełnowartościowe, treściwe i ciepłe.

Zima wystawia skutecznie na próbę ludzki organizm, który w tym okresie potrzebuje więcej troski z powodu narażenia na większą ilość zagrożeń – wyziębienie, choroby, mróz. Odpowiednia dieta korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu oraz lepiej go chroni. Gwarantuje też poczucie komfortu i zadowolenia, o które w zimie często ciężko. Z pozoru nawet niewielkie zmiany mogą znacząco poprawić nasze samopoczucie w ciągu dnia w zimie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here