Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Niestety, choć według wielu mitów i opinii, kobieta w ciąży zaczyna błyszczeć i pięknieć – to wcale tak nie jest. Oczywiście, na swój unikalny sposób jest ona wtedy piękna, ale z ciążą wiąże się wiele zmian. W tym czasie przede wszystkim wzrasta masa ciała, co powoduje pogorszenie się samopoczucia u wielu kobiet. Nie chodzi tylko o ciążowy brzuszek, ale obwisły biust, pulchne nogi i ręce. Wizja rozstępów po ciąży i morza zbędnych kilogramów przeraża niejedną kobietę. Warto postawić na łagodne ćwiczenia w trakcie ciąży, najlepsze będą relaksacyjne ćwiczenia w ciąży ze względu na ich łatwość i brak inwazyjności.
Ćwiczenia w trakcie ciąży pozytywnie wpłyną nie tylko na ciało przyszłej mamy, ale także na rozwój dziecka i samopoczucie obu stron. Oczywiście, ćwiczenia w ciąży nie mogą być zbyt męczące i wymagające ze względu na dobro i odpowiedni rozwój dziecka. Z tego powodu najlepsze są ćwiczenia relaksujące lub rozciągające.
Ćwiczenia oddechowe
Najpopularniejszą kategorią ćwiczeń dla kobiet w ciąży stanowią ćwiczenia oddechowe. Wbrew pozorom, ćwiczymy także w ich trakcie kondycję oraz mięśnie, choć nie w tak angażujący i męczący sposób, jak w przypadku fitnessu. Podstawowym ćwiczeniem oddechowym jest oddychanie brzuchem. W tym celu należy ułożyć się na plecach i ugiąć nogi. Głowa powinna spoczywać na poduszce, a dłonie na brzuchu. W takiej pozycji należy wykonywać głębokie oddechy. Poleca się zamknięcie oczu dla lepszego skupienia na oddechach. Powietrze wdychamy przez nos, uprzednio robiąc jak najgłębszy wdech przez usta. Powtarzamy czynność kilkukrotnie. Ćwiczenie sprawi, że nasze serce będzie biło spokojnie i miarowo.
Następną opcją stanowi oddychanie obojczykowe. Pozycja w tym przypadku jest identyczna, jak w ćwiczeniu powyższym. W zasadzie jest to najpopularniejsza pozycja do ćwiczeń dla kobiet ciężarnych ze względu na komfort. Przy oddychaniu obojczykowym należy prawą dłonią lekko objąć szyję, a następnie przez usta wdychać i wydychać powietrze. Oddechy powinny być wykonywane szybko i płytko, ale równomiernie. To ćwiczenie pozwala złagodzić bóle i skurcze. Przypomina nieco oddychanie w czasie porodu.
Ostatnią metodą wśród polecanych ćwiczeń oddechowych jest oddychanie klatką piersiową. Pozycja także w tym przypadku pozostaje niezmienna – wygodna i stabilna, na plecach z ugiętymi w kolanach nogami. Ręce z kolei należy ułożyć swobodnie na piersiach. Powietrze powinno być czerpane głęboko przez nos i dopiero po chwili wypuszczane spokojnie przez usta.
Joga dla ciężarnych
Dla poprawy kondycji oraz wzmocnienia poleca się jako ćwiczenie w ciąży jogę. To świetne ćwiczenie relaksacyjne, które pozwala wzmocnić całe ciało oraz rozciągnąć mięśnie. Oczywiście, nie powinno się wykonywać trudnych i skomplikowanych pozycji, które mogłyby mieć negatywny wpływ na rozwój ciąży. Z tego powodu, joga dla ciężarnych powinna być wykonywana pod okiem instruktora w trakcie odpowiednich zajęć. Instruktor może także stworzyć trening domowy, który będzie bezpieczny dla nas i dziecka.
Polecaną pozycją są ćwiczenia w siadzie, jak skłony boczne. Należy usiąść po turecku na ziemi, a dłonie oprzeć za plecami blisko pośladków. Naprzemiennie unosimy w trakcie ćwiczenia rękę ku górze, a ciało przechylamy lekko na bok.
Kolejnym ćwiczeniem relaksacyjnym jest wymach nóg. Trzeba ułożyć się na boku i podeprzeć na łokciu. Noga, która dotyka ziemi powinna być wyprostowana i nieruchoma. Z kolei druga noga, także w pozycji wyprostowanej powinna być unoszona ku górze. To ćwiczenie poprawia skutecznie krążenie.
Ćwiczeń relaksacyjnych i mających korzystny wpływ na kondycję istnieje wiele, więc przyszłe mamy mają spory wybór. Mogą skorzystać z polecanych ćwiczeń dla kobiet w ciąży lub zapisać się na zajęcia dla ciężarnych kobiet (w tym jogę). Najważniejsze, nie wybierać ćwiczeń zbyt męczących i narażających na kontuzje ze względu na to, że nasze ciało w ciąży stanowi dom dla dziecka.