Nietrzymanie moczu po porodzie

Nietrzymanie moczu po porodzie to dość częsta przypadłość, zwłaszcza gdy przebiegał on siłami natury. Dowiedz się, jakie są przyczyny tej dolegliwości i jak można jej zaradzić.

Nietrzymanie moczu po porodzie – jaka jest przyczyna tej przypadłości?

Nietrzymanie moczu po porodzie spowodowane jest najczęściej osłabieniem mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Podczas ciąży ich siła jest osłabiana za sprawą hormonów wydzielanych w celu umożliwienia i ułatwienia naturalnego porodu. W czasie ciąży nie podejmuje się ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla, dlatego po 9 miesiącach mogą one być poważnie osłabione, co nie pozwala prawidłowo kontrolować oddawania moczu.

Przyczyną nietrzymania moczu po porodzie może też być nadreaktywny, wrażliwy pęcherz moczowy. W trakcie ciąży pęcherz jest uciskany przez powiększającą się macicę, czasem także przez ruchy dziecka. Powoduje to parcie na pęcherz i potrzebę częstych wizyt w toalecie. Po porodzie nadwrażliwość pęcherza może nadal się utrzymywać, przyczyniając się do niekontrolowanego popuszczania lub oddawania moczu.

Co można zrobić, gdy pojawia się nietrzymanie moczu po porodzie?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie spowodowane osłabieniem mięśni Kegla leczy się za pomocą specjalnych ćwiczeń, które mają na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy. Są one dość proste i można wykonywać je w domu. Polegają na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla i wstrzymywaniu za ich pomocą strumienia moczu podczas mikcji.

Naglące nietrzymanie moczu związane z nadreaktywnym pęcherzem leczy się farmakologicznie oraz poprzez trening kontynencji, polegający na zwiększaniu przerw pomiędzy kolejnymi wizytami w toalecie.

Nietrzymanie moczu po porodzie można też leczyć operacyjnie – o metodzie terapii decyduje lekarz. Operacja jest zazwyczaj wykonywana metodą laparoskopową.

Zaleca się także dietę niezawierającą potraw i napojów moczopędnych, np. soków owocowych i pomidorów. Natomiast należy pić odpowiednią ilość wody, która pomaga wypłukiwać z układu moczowego szkodliwe bakterie. To zmniejszy produkcję moczu i pomoże zredukować problem.

Jakie środki higieniczne stosować po porodzie?

Połóg, czyli czas bezpośrednio po porodzie, to czas, gdy należy szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych. W przypadku gdy pojawia się nietrzymanie moczu, zaleca się stosowanie specjalnych podpasek, majtek chłonnych lub pieluchomajtek przeznaczonych dla osób borykających się z tym problemem. Mają one specjalny system zapobiegający kontaktowi skóry okolic intymnych z moczem i wilgocią oraz system Odour Fresh zabezpieczający przed powstawaniem przykrego zapachu. To znacznie zwiększa komfort młodej mamy, a także jej samopoczucie. Pozwala też utrzymać higienę miejsc intymnych i zmniejsza konieczność częstych wizyt w toalecie, co może być kłopotliwe w pierwszych tygodniach życia po porodzie. Wybór rodzaju środków higienicznych zależy od stopnia nasilenia dolegliwości nietrzymania moczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here