Czy egzema na dłoniach to powód do wstydu

Egzema, czyli zapalenie skóry. Choroba, która dotyka niewielki procent ludzi. Wywołują ją różne czynniki, zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Jeśli została uwarunkowana genetycznie – mamy do czynienia z egzemą endogenną, jeśli zaś z czynnikami środowiskowymi – z egzemą egzogenną. Czy choroba na którą nie ma się czasami wpływu to powód do wstydu?

Jak wygląda egzema?

Mówi się, że dłonie (zwłaszcza kobiet) to wizytówka. Niestety przez różnorakie, najczęściej alergie kontaktowe – dłonie cierpią i nie wyglądają najlepiej. Zaczerwienienia, krostki – to tylko kilka z objawów jakie może dawać ta choroba. Jeśli dłonie mają na co dzień styczność z mocnymi detergentami, substancjami lub kosmetykami drażniącymi – na rękach może pojawić się obrzęk, pęcherzyki wypełnione płynem, a także nadżerki.Te ostatnie tworzą się po pęknięciu pęcherzyka lub po jego intensywnym drapaniu. Jak należy zatem leczyć egzemę dłoni?

Czynniki mogące wywołać lub nasilić egzemę

Czynniki wpływające na przebieg egzemy są różne. Są to między innymi:

  • zmiany temperatur powietrza (egzema na dłoniach i nie tylko ma ostrzejszy przebieg zimą),
  • alergie,
  • roztocza,
  • silne detergenty (środki dezynfekujące, perfumy, mydła, silne proszki do prania),
  • sierść,
  • hormony (podczas miesiączki lub w czasie ciąży),
  • tkaniny (np. wełna),
  • zła dieta (fast foody),
  • stres,
  • drapanie skóry (zwłaszcza te intensywne).

Leczenie egzemy na dłoniach

Przed wdrożeniem leczenia ważna jest diagnostyka. Może obejmować ona wykonanie dodatkowych badań, np. testów alergicznych. Po odpowiedniej diagnostyce można wraz z lekarzem wdrożyć odpowiednie leczenie. Różni się on w zależności z jaką egzemą mamy do czynienia. Jeśli jest to egzema egzogenną najbardziej efektywne będzie po prostu unikanie kontaktu z substancjami, które mogłyby podrażnić dłonie. Aby wyleczyć powstałe już zmiany chorobowe należy wprowadzić stosowanie preparatów natłuszczających i nawilżających o działaniu miejscowym. Natomiast jeżeli zapaleniu skóry towarzyszy silny świąd, zaczerwienienie, obrzęk – najlepszym rozwiązaniem będzie przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Na rynku obecnie jest duży wybór preparatów łagodzących przebieg egzemy dłoni.

Egzema na dłoniach to nie powód do wstydu. Znalezienie dobrego dermatologa, odpowiednia profilaktyka, badania i plan leczenia to klucz do sukcesu. Należy jednak pamiętać, że jest to długi proces. Odpowiednia pielęgnacja dłoni, unikanie silnych środków, odpowiednia dieta oraz zmiana myślenia da zadowalający efekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here