Jak pozbyć się blizny

Wskutek zranienia, skaleczenia, a także innych sytuacji, w których dojdzie do przerwania ciągłości skóry i wytworzenia rany, po pewnym czasie mogą pojawić się blizny. Bardzo często z tym problemem zmagają się także osoby, które walczyły z bardzo nasiloną postacią trądziku młodzieńczego lub pospolitego. Jak można pozbyć się blizn w nieinwazyjny sposób? Podpowiadamy. 

Jak pozbyć się blizn po trądziku?

Pierwszym typem blizn, których można pozbyć się w nieinwazyjny sposób, są te powstałe po trądziku lub wskutek innych zmian zapalnych na skórze twarzy. Zazwyczaj przybierają one wówczas postać podziurawionej struktury na czole, policzkach, brodzie czy nosie. 

W takiej sytuacji warto spróbować peelingów chemicznych lub mikrodermabrazji. Zabiegi takie polegają na intensywnym złuszczaniu naskórka i pobudzeniu procesów regeneracji w głębszych warstwach skóry. To sprawa, że po pewnym czasie uszkodzony naskórek z blizną zostaje zastąpiony przez zdrową tkankę. 

Jak pozbyć się blizny po oparzeniu?

Blizny po oparzeniu niestety bardzo często są trudne do usunięcia, zwłaszcza jeżeli nie wdrożyliśmy właściwej pielęgnacji już w pierwszych etapach gojenia naskórka. Im szybciej zareagujemy i zastosujemy właściwe preparaty, tym będzie ona jaśniejsza i mniej widoczna. 

Dlatego w pielęgnacji blizny po oparzeniu najpierw warto zastosować wyciąg etanolowy z alantoniny, cebuli i heparyny sodowej. Związki te mają duży wpływ na metabolizm tkanki łącznej, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu nieestetycznych bruzd. Warto wdrożyć również preparaty z witaminą C i D, które ułatwiają gojenie się ran i rozjaśniają blizny, a dodatkowo działają przeciwzapalnie. 

Jak pozbyć się blizny — kremy i maści 

Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych preparatów na blizny. Występują one pod postacią maści, kremów i żeli, które należy regularnie wcierać w świeżą bliznę przez kilka tygodni, a czasami nawet miesięcy. Zawarte w nich składniki aktywne zmiękczają i rozluźniają tkanki bliznowate, przywracając skórze zdrowy wygląd. 

Żel na blizny dla dzieci czy dla dorosłych jednak często nie jest w stanie całkowicie zredukować pozostałości po ranie. Jego celem jest maksymalne zmniejszenie i rozjaśnienie blizny, dzięki czemu łatwiej będzie można ją usunąć, korzystając z zabiegów kosmetycznych czy takich jak peelingi, czy laser. 

Zabiegi kosmetyczne na blizny

Wiele osób zastanawia się jak pozbyć się blizny, kiedy rana nie jest już świeża i na skórze pozostał mimo właściwej pielęgnacji nieestetyczny ślad. Wówczas bardzo skuteczne okazują się zabiegi kosmetyczne. Wśród nich wymienia się przede wszystkim peelingi chemiczne o działaniu złuszczająco-rozjaśniającym. 

W takiej sytuacji polecana jest również mikrodermabrazja i dermabrazja, czyli zabiegi w przebiegu których martwy naskórek jest dogłębnie złuszczony, dzięki czemu skóra lepiej i łatwiej się regeneruje, a dodatkowo wszelkie preparaty kosmetyczne znacznie szybciej się wchłaniają i działają bardziej efektywnie. Ostatecznością jest laser, który jednak zaliczany jest do zabiegów inwazyjnych 

Domowe sposoby na blizny

Warto spróbować również domowych sposobów na blizny. Rozjaśnić takie nieestetyczne zmiany mogą różnego rodzaju olejki, wyciągi i napary z roślin. Na przykład z nasion róży, który zmniejsza wypukłość blizn pooparzeniowych i uelastycznia skórę. 

Wyciąg z cebuli z kolei spłaszcza i rozjaśnia blizny, a siemię lniane wpływa na zmiękczenie i również rozjaśnienie przebarwień i blizn. Z kolei po oparzeniu lub zabiegu chirurgicznym można zastosować wyciąg z kwiatów nagietka lekarskiego, który przyspiesza proces odbudowy naskórka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here