Jak dbać o cerę trądzikową

Trądzik jest chorobą skóry, z którą zmaga się nie tylko młodzież, ale również jest sporym problemem wśród osób dorosłych. Cera trądzikowa charakteryzuje się tym, że na twarzy regularnie pojawiają się rozszerzone pory, zaskórniki oraz wypryski, które mogą pozostawiać po sobie charakterystyczne blizny. Zmiany skórne często gromadzą się w jednym miejscu, przypominając trochę wysypkę alergiczną. Jak zatem dbać o cerę trądzikową? Podpowiadamy.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Cera trądzikowa wymaga stosowania lekkich i antybakteryjnych preparatów pielęgnacyjnych, które łagodzą stany zapalne i zmniejszają nadmierne wydzielanie sebum. Kosmetyki do cery trądzikowej nie powinny zawierać alkoholu, który może podrażnić zmiany skórne, spowodować przesuszanie naskórka oraz inicjować reakcję obronną skóry, czyli zwiększone wydzielanie sebum. Za wypryski i pryszcze na twarzy zwykle odpowiedzialne jest nadmierne namnażanie się bakterii beztlenowych, jak na przykład Propionibacterium acnes.

Do zaostrzenia zmian trądzikowych na skórze może również doprowadzić nieodpowiednia pielęgnacja cery, jak chociażby kosmetyki ze składnikami, które podrażniają skórę, takimi jak przykładowo alkohol. Skóra trądzikowa ma również problemy z prawidłowym złuszczaniem się naskórka, co powoduje zatykanie ujść gruczołów łojowych i tym samym tworzenie się wyprysków, pryszczy, krostek i wykwitów. Trądzikowi zwykle towarzyszy nadmierna produkcja sebum, przez co skóra nieestetycznie błyszczy się i często mylona jest z cerą tłustą.

Jakie produkty na zaskórniki wybrać?

Skóra trądzikowa wymaga delikatnej pielęgnacji, na którą składają się przede wszystkim: oczyszczanie twarzy, złuszczanie martwego naskórka, tonizacja oraz nawilżanie. Trzeba jednak pamiętać, że Zbyt silne oczyszczanie cery trądzikowej może uszkodzić jej naturalną warstwę lipidową, dlatego ważne jest, aby stosować takie kosmetyki, które pomogą ją odbudować oraz dostarczą składniki odżywcze. Celem pielęgnacji skóry trądzikowej powinno być nawilżenie skóry, wyciszenie zmian ropnych oraz usunięcie nadmiaru sebum, które może prowadzić do zaskórników.

Odpowiadając sobie na pytanie, jak dbać o cerę trądzikową, musimy zacząć od jej dokładnego oczyszczania rano i wieczorem. Do mycia cery z trądzikiem najlepiej wybierać delikatne preparaty do cery trądzikowej w postaci: żelu, pianki, płynu micelarnego, które usuwają zanieczyszczenia oraz  żele, pianki, emulsje bądź płyny micelarne, których zadaniem jest nie tylko usuwanie zanieczyszczeń i nadmiaru sebum z twarzy, ale i normalizacja wydzielania łoju.

Z kolei złuszczanie martwego naskórka warto wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Peeling enzymatyczny pozwala odblokować ujścia gruczołów łojowych, oczyszcza skórę z resztek zanieczyszczeń, a także delikatnie usuwa martwy naskórek bez podrażniania skóry i zaogniania zmian skórnych. Produkty na zaskórniki muszą być zatem dostosowane do każdego rodzaju przypadłości. W innym przypadku może tylko dojść do zaognienia się stanów zapalnych oraz rozprzestrzenienia się trądziku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here