gorączka
(fot. pixabay.com)

Gorączka na pewnym etapie życia dotyka każdego, niezależnie od płci czy wieku. U niektórych występuję częściej i łatwiej, a inni są bardziej odporni. Gorączka stanowi objaw, świadczący o zmaganiach organizm z wirusami. Na gorączkowanie ryzyko wzrasta najbardziej w okresie przesileń z powodu nagłej zmiany pogody oraz wzrost ilości zarazków w powietrzu. Gorączka u dzieci występuje równie często, jak u dorosłych i leczona jest w podobny sposób.

Gorączka – kiedy?

Najprościej mówiąc, gorączka stanowi proces stopniowego podwyższania się temperatury w organizmie, który jest naturalną reakcją obronną. Wpierw następuje faza podgorączkowa, w której temperatura ciała wynosi ponad 36,5 stopnia Celsjusza. Jest to stan powszechny, nawet gdy nie jesteśmy chorzy. Jednak w momencie, gdy ciepłota ciała przekroczy 38 stopni, mówimy o gorączce. To naturalna metoda obrony przeciwko atakom chorób wirusowych, jaką aktywuje nasz organizm w momencie występowania w nim ciał obcych.

Zjawisko gorączki u dzieci występuje często. Szczególnie u tych, których organizmy są słabsze i przez to bardziej narażone na infekcje. Najczęściej gorączka u maluchów występuje pomiędzy 6 miesiącem i 5 rokiem życia. Im młodsze dziecko, tym szybsze powinno być działanie ze strony opiekuna. Niestety, małe dzieci nie mają jeszcze wystarczająco rozwiniętego systemu immunologicznego, by być w stanie same skutecznie się bronić. Dzieci poniżej pół roku należy poddać badaniu lekarskiemu, zaś dzieci półroczne i starsze w przypadku stanu podgorączkowego i lekkiej gorączki można leczyć samodzielnie w domu.

(fot. pixabay.com)

Domowe sposoby na gorączkę

Metod na zwalczenie gorączki jest wiele, zarówno tradycyjnych – domowych, medycznych i nowoczesnych – innowatorskich. W dodatku nie zawsze trzeba stosować medykamenty apteczne. Wiele domowych zabiegów, które z pewnością pamięta większość z nas, jest równie skutecznych. Pierwszym sposobem jest herbatka ziołowa – taka prawdziwa z suszu, a nie z torebki z napisem „ziołowa”. Chodzi o napar z maliny, lipy czy bzu – wszystkie mają właściwości lecznice i pomogą zwalczyć temperaturę. Można także postawić na imbir lub sok malinowy. Wystarczy dwie łyżeczki wybranego z powyższych suszu zalać wrzątkiem na kilkanaście minut i odcedzić do picia.

Kolejnym pomysłem domowym jest niegdyś popularny napój z mleka i miodu. Mleko podgrzewamy, dodajemy dużą łyżkę miodu oraz pokrojony drobno czosnek. Miód zawiera dużo witaminy C (zwalcza infekcje) i ma działanie napotne oraz antybakteryjne. Jednak warto wybrać miód z lokalnych pasiek, by być pewnym jego jakości.

Skutecznym sposobem są kompresy. Wystarczy ręcznik lub ścierkę zamoczyć w zimnej wodzie albo zmrozić tkaninę w lodówce. W przypadku malutkich dzieci nie poleca się okładów z użyciem kostek lodu ze względu na wrażliwą skórę niemowląt.

Ostatnią z domowych metod jest letnia kąpiel lub przecieranie ciała gąbką. Woda powinna mieć letnią temperaturę – maksymalnie o dwa stopnie niższa od temperatury ciała dziecka. Trzeba pamiętać, że kąpiel taka nie powinna trwać dłużej, niż pięć minut w wodzie.

gorączka u dzieci
(fot. pixabay.com)

Medykamenty kontra gorączka

Następną formą leczenia gorączki u dzieci jest stosowanie leków przypisanych przez pediatrę. Nie powinniśmy sami dobierać leków dla naszych pociech, ponieważ nieodpowiednie medykamenty mogą jedynie pogorszyć stan pociech lub wywołać efekty uboczne. Trzeba pamiętać też, że nie wszystkie leki są odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. Najczęściej przypisane leki dla dzieci to maści rozgrzewające, syropy czy tabletki.

Gorączka to w rzeczywistości stan przedchorobowy, który alarmuje o pogorszeniu zdrowia poprzez podwyższoną temperaturą ciała. Nieleczona wysoka gorączka może doprowadzić u najmłodszych dzieci do występowania drgawek gorączkowych, a w kolejnych następstwach do niewydolności narządów. Przy utrzymywaniu się stanu gorączkowego lekkiego przez trzy dni należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here