dieta w ciąży
(fot. pixabay.com)

Ciąża to czas bardzo wyjątkowy dla każdej kobiety, w którym na pierwszym miejscu stawiane jest dobro nienarodzonego jeszcze dziecka. Dlatego też dieta przyszłej mamy powinna być odpowiednio zmieniana i dopasowywana do potrzeb dziecka na każdym kolejnym etapie ciąży. W ten sposób zapewniane będą dla dziecka optymalne i najlepsze warunki do rozwoju.

W okresie drugiego trymestru ciąży w diecie powinny zostać wprowadzone pewne zmiany, które korzystnie wpłyną na rozwój pociechy i także organizm mamy. Drugi trymestr to czas między 14 – 26 tygodniem ciąży. W tym czasie dziecko potrzebuje przede wszystkim właściwej ilości białka, wapnia, ale także węglowodanów i minerałów. Dieta w ciąży powinna obejmować wysoką jakość pożywienia oraz być dobrze zbalansowana.

drugi trymestr ciąży
(fot. pixabay.com)

Wapń i białko

Ważne jest zwiększenie dziennej dawki przyswajanego wapnia. W drugim trymestrze ciąży powinna być ona dwukrotnie większa. Wynika to z tego, że u dziecka kształtują się w tym okresie zęby i kości. Niestety, w przypadku większości przetworów mlecznych mają one wysoką zawartość tłuszczu. Z tego powodu powinno wybierać się produkty półtłuste lub chude.

Kolejnym ważnym elementem jest białko. W drugim trymestrze powinno się spożywać dużą ilość wysokobiałkowych produktów, np. mięso, ryby, warzywa strączkowe, soczewica, orzechy. Wybierając produkty pochodzenia zwierzęcego należy pamiętać, że mają one sporo tłuszczu w większości. Na przykład w przypadku mięsa warto stawiać na chude mięso, np. drób.

Błonnik i witaminy

Kolejnym cennym elementem na liście wartości dla diety w ciąży jest błonnik. Błonnik poprawia przemianę materii, wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz zapobiega zaparciom. Źródłem błonnika są przede wszystkim warzywa i owoce, razowe pieczywo oraz makarony i niełuskany ryż. Szczególnie planując dietę w ciąży lepiej sięgać po produkty ekologiczne. To pomoże skutecznie zapobiec dostawaniu się do organizmu szkodliwym związkom chemicznym, które często są w przetworzonej żywności.

Innym ważnym elementem diety są witaminy. Niestety, nie magazynujemy ich w organizmie w trakcie ciąży, więc konieczne jest ich regularne dostarczanie. Witamina C wpłynie na wzmocnienie łożyska oraz skutecznie podniesie odporność przed infekcjami. Witaminy z grupy B i E z kolei poprawią elastyczność skóry.

suplementy diety
(fot. pixabay.com)

Kwas foliowy i żelazo

Kwas foliowy w okresie ciąży jest bardzo ważny. Niestety, jest szybko wydalany z organizmu. Największa ilość kwasu foliowego znajdziemy w zielonych warzywach, np. szpinaku, brokułach czy szparagach. Kwas foliowy można także przyjmować w postaci tabletek jako suplement diety i to nie tylko w trakcie ciąży.

W drugim trymestrze ciąży jeszcze ważniejsze staje się uzupełnianie żelaza, które zapewnia odpowiednie dotlenienie krwi. Dziecko potrzebuje skumulować dobre zapasy żelaza na okres tuż po urodzeniu, gdyż zostanie odcięte od organizmu matki. W przypadku żelaza, warto pamiętać, że organizm ludzki łatwiej przyswaja żelazo zwierzęcego pochodzenia. Z tego powodu warto spożywać chude mięso. Dużą zawartością pierwiastka cieszą się również szpinak i morele. Dodatkowo, witamina C podnosi przyswajalność żelaza.

Płyny i ograniczenia

W trakcie drugiego trymestru ciąży trzeba w równym stopniu zadbać o przyjmowanie płynów. Musimy ich przyswajać znacznie więcej. Najlepiej, jeśli będzie to głównie niegazowana woda mineralna. Napoje gazowane, bowiem mogą niekorzystnie wpływać na organizm oraz spowodować zaparcia.

Jakie są obostrzenia w trakcie drugiego trymestru ciąży? W czasie środkowych miesięcy ciąży powinno się przede wszystkim unikać soli, napoi kofeinowych oraz potraw ciężkostrawnych i wzdymających. Warto wykluczyć z diety sery pleśniowe, ponieważ mogą one prowadzić do rozwoju listeriozy. Surowo wzbronione jest spożywanie alkoholu w jakiejkolwiek formie, ponieważ w konsekwencji dziecko będzie cierpiało na FAS (fetal alcohol syndrome). Dodatkowo, spożywanie alkoholu i nikotyny w ciąży powoduje u dziecka niepoprawny rozwój na wielu płaszczyznach i może skutkować licznymi dysfunkcjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here