zastrzyk hormonalny
(fot. pixabay.com)

Zastrzyk hormonalny stanowi jedną z popularniejszych metod antykoncepcyjnych. Na chwilę obecną dostępny jest jeden podstawowy rodzaj takiego zastrzyku, czyli Depoprovera. Metoda ta jest możliwa dla większości kobiet, a polecana jest szczególnie kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Zastrzyk hormonalny skutecznie zapobiega ciąży i dostarcza odpowiedniego hormonu. Cieszy się popularnością ze względu na wysoką skuteczność.

Korzyści ze stosowania metody

Obecnie wiele kobiet szuka skuteczniejszego i trwalszego sposobu antykoncepcji, niż tabletki czy prezerwatywy. Najskuteczniejszą metodą oczywiście stanowi podwiązanie jajników lub usunięcie odpowiedniego odcinka, co jednak wiąże się z utratą na stałe możliwości rozrodczych. Wiele kobiet, którym zależy na skutecznej i mało problematycznej metodzie antykoncepcji decyduje się na zastrzyk hormonalny. Metoda ta wykazuje wysoką skuteczność – 0,2 w skali Pearla. Nie jest to także metoda, o której trzeba pamiętać każdego dnia, gdyż  środek stosuje się jedynie raz na kwartał. Działanie jest natychmiastowe, więc środek działa od razu po podaniu do organizmu. W dodatku metoda ma skutki uboczne w postaci łagodzenia PMS (napięcia przedmiesiączkowego) oraz zmniejsza ryzyko rozwoju endometriozy.

metoda antykoncepcji
(fot. pixabay.com)

Wady zastrzyku hormonalnego

Oczywiście, każda metoda antykoncepcyjna ma swoje wady i zalety. Również zastrzyk hormonalny negatywne strony, które mimo wszystko nie powinny zniechęcać do stosowania, gdyż metoda jest skuteczna. Pierwszą negatywną konsekwencją jest duże prawdopodobieństwo zaburzenia cyklu miesiączkowego po upływie okresu działania, czyli 90 dniach. Po kwartale miesiączka powraca i może być zaburzona oraz bardziej męcząca, szczególnie z początku. Po wykonaniu samego zabiegu zastrzyk hormonalnego jest możliwe występowanie niepożądanego krwawienia, ale jest ono tymczasowe i zazwyczaj niewielkie. Może pojawić się początkowo także wahanie w nastrojach oraz pogorszenie w samopoczuciu, co jest następstwem zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmie ze względu na antykoncepcję. W przypadku utrzymywania się negatywnych objawów pacjentka powinna zgłosić się niezwłocznie na kontrolę do odpowiedniego lekarza – najczęściej ginekologa.

antykoncepcja
(fot. pixabay.com)

Proces zabiegu antykoncepcyjnego

Proces podania zastrzyku hormonalnego jest prosty i w sumie bezbolesny. Wykonuje się go w przychodni. Jednak wpierw należy skonsultować się i przejść odpowiednie badania u ginekologa. Zdarza się, że u niektórych osób ryzyko skutków ubocznych jest na tyle zwiększone, że nie zaleca się tej metody antykoncepcyjnej. Dotyczy to głównie osób o dużych zaburzeniach w gospodarce hormonalnej lub borykających się z powikłaniami zdrowotnymi, szczególnie związanymi z ciążą.

Zastrzyk hormonalny stosuje się domięśniowo i podawany jest przez pielęgniarkę w formie wkłucia w obrębie pośladka lub ramienia. Zawiera on hormon gestagen, który blokuje możliwość rozwoju plemnikom i uśmierca je. Zabieg wymaga powtórzenia raz na trzy miesiące, jeżeli chcemy zachować ciągłość antykoncepcji. Wykonuje się powtórzenie w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu. Koszt takiego zastrzyku hormonalnego najczęściej wynosi kilkadziesiąt złotych. Bardzo ważne jest, by pamiętać, że raz wprowadzonej substancji hormonalnej nie można z organizmu usunąć.

Zastrzyk hormonalny jest metodą skuteczną i stosunkowo tanią, jak na zaawansowaną metodę antykoncepcyjną. Ma wiele plusów, które wpływają na popularność metody – na przykład to, że może być stosowany w okresie karmienia piersią oraz ciąży. Jednak zdecydowanym minusem metody jest, iż wywołuje często skutki uboczne, które przywodzą na myśl odczucia związane z ciążą. Metoda jednak jest bezpieczna i skuteczna w swoim działaniu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here