płatności online na stronie
(fot.pixabay.com)

Płatności internetowe kartą czy przelewem są z dnia na dzień popularniejsze. Wpływa na to wiele czynników, jak konformizm współczesnego społeczeństwa czy szerząca się internetyzacja i komputeryzacja na wielu poziomach życia. Ludzie coraz chętniej robią zakupy w sieci, prowadzą wirtualne życie towarzyskie, a nawet załatwiają sprawy biznesowe czy urzędowe. Jednak wciąż wiele osób, szczególnie starszych, ma pewne obawy przez korzystaniem z dobrodziejstw Internetu. W niniejszym artykule, co to są płatności online oraz o ich wadach i zaletach.

Obawy i zagrożenia w związku z płatnościami online kartą

Zdarza się, że w bankach czy przy płatnościach online dla firm dochodzi do przechwycenia danych oraz utraty środków w trakcie transakcji internetowej. Najczęściej powodem są wirusy internetowe lub działalność cyberprzestępców. Jednak przede wszystkim wpływa na to brak czujności. Z tego powodu istnieją ostrzeżenia przed fałszywymi stronami płatności i przekierowaniami lub dodatkowymi oknami w trakcie płatności. Szczególnie przy płatności online mbank lubi upominać swoich klientów o kontrolę i zwracanie uwagi na poprawność danych. W komunikatach zawsze widnieje informacja na temat ryzyka oraz o tym na, co powinniśmy zwrócić uwagę.

płatności online mbank
(fot.pixabay.com)

Bezpieczeństwo płatności internetowych

Klientów chronią w pierwszej kolejności czujność oraz ostrzeżenia o potencjalnych próbach wyłudzenia danych podczas płatności online na stronie. Większość systemów płatności online dla firm i pośredników, jak płatności online blue media korzysta z usługi autoryzacji płatności o nazwie 3D Secure. Wspomniana metoda gwarantuje bezpieczeństwo płatności internetowych, ponieważ wymaga wprowadzenia krótkoterminowego hasła z wiadomości SMS w celu zatwierdzenia przelewu. Przekazywane dane są odpowiednio zabezpieczone przez system szyfrujący. Strony pośredniczące, jak płatności internetowe dotpay czy  płatności online przelewy24 korzystają z systemów weryfikacji i powiadomień. Także płatności online w bankach wymagają obecnie autoryzacji wieloetapowej.

płatności online banki
(fot.pixabay.com)

Zalety płatności internetowych kartą

Metody płatności online mają rzesze zwolenników ze względu na liczne plusy, które przeważają na ich korzyść. Styl życia współczesnego społeczeństwa wpływa na zwiększoną popularność płatności online dotpay i temu podobnych opcji.

Dzięki płatnościom online możemy dokonywać zakupów szybciej i łatwiej oraz z dowolnego miejsca na świecie. Nie trzeba martwić się, czy ktoś akurat będzie w domu do odebrania przesyłki, za którą trzeba zapłacić – możemy ją zamówić do paczkomatu lub odebrać na poczcie po drodze. Kurier może też ją przekazać zaufanej osobie, gdyż będzie opłacona.  Zamówione i opłacone towary przychodzą prosto pod nasz adres i nie trzeba marnować czasu na przejazd do sklepu czy stanie w kolejkach. Nie trzeba prosić kogoś, by opłacił za nas przesyłkę, gdy nas nie będzie. W przypadku płatności online możemy śledzić nasze wydatki, ponieważ wszystkie płatności online z dotpay zostają zapisane w historii w banku. Możemy je łatwo sprawdzić po zalogowaniu się do swojego konta bankowego. Dodatkowo, przy każdej płatności internetowe blik otrzymujemy wpierw powiadomienie mailowe o jej wykonaniu i statusie. W przypadku płatności gotówką nie mamy takiej możliwości. W przypadku płatności online allegro i ogólnie internetowych możemy liczyć na pomoc ze strony biura obsługi klienta. Transakcje są również zabezpieczane, gdy kupujemy od zaufanych sprzedawców i ze sprawdzonych źródeł. W przypadku tradycyjnej płatności sami musimy dbać o swoje bezpieczeństwo.

Płatności online w sklepie internetowym z pozoru mogą wydawać się skomplikowane i ryzykowne, zwłaszcza dla osób starszych. Jednak warto używać metody płatności online, przede wszystkim ze względu na własny komfort oraz oszczędność czasu. Czas zaoszczędzony na staniu w kolejkach sklepowych lub wycieczce do banku, można spożytkować na zabawę z rodziną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here