bezpieczeństwo płatności internetowych
(fot.pixabay.com)

W dzisiejszych czasach ludzie chętniej i częściej robią zakupy w Internecie. Przez Internet można w końcu załatwić znaczną część spraw w szybki i wygodny sposób. Nic dziwnego, zatem, że metody online zyskują na znaczeniu. Jednak wirtualny świat to nie tylko dobrodziejstwa, ale i niebezpieczeństwa. Złośliwe oprogramowania, wyłudzenia danych, hakerzy i cyberprzestępcy czekają na użytkowników, najbardziej na tych nieświadomych. Istnieje jednocześnie wiele możliwości na zachowanie bezpieczeństwa płatności internetowych podczas buszowania w sieci.

Sprawdzone połączenie

Wiadomo, w sieci możemy dokonywać transakcji niezależnie od miejsca i czasu. Wszystko, czego potrzebujemy to urządzenie z podłączeniem do Internetu. Nawet  w przestrzeni publicznej możemy korzystać z Wi-Fi, dzięki czemu łatwo dokonamy płatności internetowych BLIK przy płaceniu w sklepach stacjonarnych lub zrobimy zakupy online przy kawie. Jednak warto pamiętać przy używaniu ogólnie dostępnego sprzętu (np. kawiarenki internetowe) i otwartych sieci internetowych o bezpieczeństwie płatności internetowych. Możliwe, że taki sprzęt nie ma aktualnych zabezpieczeń, systemu antywirusowego czy firewallu. Może się zdarzyć też tak, że będzie on już zhakowany w momencie startowym, gdy zaczniemy działania. Najlepiej korzystać z własnego sprzętu z ochroną oraz przenigdy nie pozwolić na zapisywanie naszych danych czy udostępnianie otwartym sieciom.

metody płatności internetowych
(fot.pixabay.com)

Wyłudzenia

W sieci trzeba być cały czas czujnym i przezornym. Coraz częściej obecnie dostajemy ostrzeżenia na temat fałszywych wiadomości, podejrzanych linków i wirusowych reklam. Nawet przy płatnościach online banki ostrzegają swoich klientów znacznie częściej. Wynika to ze wzrostu liczby przypadków stron internetowych, które podszywają się za prawdziwe domeny oraz aplikacji do wykradania danych. Bywa, że trudno rozpoznać imitacje. Warto przed płatnością online w sklepie internetowym upewnić się, czy strona posiada regulamin oraz informacje na temat placówki firmy. Brak takich danych może sugerować, że coś jest nie tak i najpewniej powinniśmy podziękować za transakcję.

Wyłudzenia mogą także przybierać formę fałszywych powiadomień, mailingu czy linków. W takim wypadku użytkownicy najczęściej otrzymują wiadomość niby od banku z prośbą o sprawdzenie jakiejś informacji, podanie numeru konta lub innych danych wrażliwych. Warto pamiętać, że bank będzie w takich przypadkach kontaktował się przez infolinię lub system bankowości internetowej i nigdy nie poprosi nas o dane wrażliwe, jak pin czy kod ccv.

płatności online kartą
(fot.pixabay.com)

Wstęp wzbroniony

Systemy bankowości internetowej są obecnie na porządku dziennym. Dzięki temu możemy łato i szybko zalogować się do banku online i załatwić z poziomu konta bankowego kwestie płatności online kartą. Jednak wielu cyberprzestępców żeruje właśnie na tym. Bardzo często mBank przy płatnościach internetowych ostrzega przed fałszywymi wiadomościami i próbami hackerskimi. Nie warto zapamiętywać danych do logowania do banku na stronie. Należy także ustawić trudne hasło – najlepiej dość długie i skomplikowane z mieszanymi znakami. To pomoże chronić się przed próbami wykradania danych przez złośliwe oprogramowania Pomocna okaże się także regularna zmiana hasła, która utrudni włamanie się oszustom i cyberprzestępcom do naszego konta.

Wiele metod płatności online to także konieczność wielu sposobów ochrony przed kradzieżą i wyłudzeniami w sieci. Płatności online kartą są łatwe, szybkie i komfortowe, ale także narażone na niebezpieczeństwa. Z pomocą w ich ochronie przychodzą jednak rozsądek i technologia w postaci potwierdzeń smsowych, systemu 3D Secure czy antywirusów  i blokad w przeglądarkach internetowych. Wszystko po to, byśmy mogli cieszyć się bezpiecznymi płatnościami online na stronach internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here