wkładka wewnątrzmaciczna
(fot. pixabay.com)

 Wkładka wewnątrzmaciczna zwana inaczej spiralą stanowi kobiecy środek antykoncepcji. Składa się on ze spirali wykonanej z różnego materiału i załączonych do niej nitek. Nici mają na celu pomoc w umiejscowieniu i usuwaniu środka. Wkładka zostaje umieszczona w całości wewnątrz jamy macicy.

metoda antykoncepcji
(fot. pixabay.com)

Rodzaje wkładek i ich działanie

Wśród wkładek wewnątrzmacicznych rozróżniamy trzy rodzaje w zależności od materiału zastosowanego do wykonania spirali. Należą do nich : wkładki obojętne, miedziane, hormonalne. Pierwszy rodzaj z wymienionych powyżej wykonuje się z polietylenu lub stali nierdzewnej. Drugie składają się z tych samych materiałów, ale z dodatkiem miedzi. Ostatnie z kolei produkowane są z elastomeru i posiadają system uwalniający progesteron.

Działanie wkładek wewnątrzmacicznych polega na wywoływaniu śmierci u plemników lub stworzeniu warunków w macicy uniemożliwiających zapłodnienie. Spirale dobiera i zakłada według potrzeb pacjentki ginekolog. Wpierw jednak należy przejść specjalny wywiad oraz badanie ginekologiczne, które umożliwi odpowiednie dopasowanie rodzaju wkładki. Pierwsza wizyta kontrolna po umiejscowieniu konkretnego środka antykoncepcyjnego w macicy następuje po około dwóch tygodniach, a kolejne z półrocznymi przerwami.

wkładki hormonalne
(fot. pixabay.com)

Czas ma znaczenie

Istotne znaczenie dla doboru wkładek wewnątrzmacicznych ma czas założenia spierali. Wkładki obojętne oraz miedziane można wprowadzić w dowolnym momencie cyklu menstruacyjnego. Przez kilka dni po umiejscowieniu środka obowiązuje brak współżycia i zakaz stosowania tamponów. Wynika to z faktu, że szyjka macicy jest wtedy bardziej podatna na urazy oraz stany zapalne. W przeciągu kilku miesięcy od założenia wkładki narządy miednicy narażone są również na występowanie zakażeń. Metoda jednak działa natychmiastowo.

Wkładki hormonalne muszą być zakładane w trakcie pierwszego tygodnia cyklu, by zapewnić w pełni skuteczne działanie. Trzeba zaznaczyć, że każda ze spirali może ulec przesunięciu, a nawet wysunięciu. Prawidłowe położenie wkładki wskazuje umiejscowienie załączonych do niej nici. Warto poddawać się comiesięcznej kontroli dla sprawdzenia obecności oraz położenia nitek. Przesunięcie wkładki najczęściej ma miejsce u kobiet poniżej dwudziestego roku życia. Pewność odpowiedniego utrzymania oraz działania wzrasta z wiekiem. Wkładki stanową metodę długotrwałą, obejmując swym działaniem od trzech do dziesięciu lat. Dodatkowo, wkładek obojętnych nie trzeba wymieniać. Spirale przy długim używaniu mogą wywoływać podrażnienia endometrium, co spowodowane jest odkładaniem się soli wapnia. Wkładki należy wymienić jeżeli zauważymy wzrost obfitości krwawienia.

Ważne szczegóły

Wśród trzech rodzajów wkładek najmniejszą popularnością cieszą się wkładki obojętne, ponieważ są one najmniej skuteczne. W dodatku mogą powodować efekty uboczne w postaci obfitszego krwawienia w trakcie cyklu oraz bólu. Warto zaznaczyć też, że spirale nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz ciążą ektopową.

Wkładki wewnątrzmaciczne to jedna z najskuteczniejszych zabezpieczeń przed zapłodnieniem. Wymagają jednak szczególnego nadzoru oraz specjalnego zabiegu zakładania ze strony ginekologa. Zakupu spirali dokonać można bez recepty w dowolnej aptece. Przed zastosowaniem konieczne jest poddanie się specjalistycznym badaniom. Wkładek nie wolno stosować u kobiet w ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here