utrwalenie makijaż
(fot. pixabay.com)

Kosmetyki zawsze towarzyszyły człowiekowi, choć niegdyś były to bardzo naturalne i proste maści i mazidła. Obecnie przemysł kosmetyczny prężnie się rozwija, a profesjonalny makijaż jesteśmy w stanie wykonać w domowym zaciszu samodzielnie. Pomagają w tym nowoczesne metody i produkty, które ułatwiają utrwalenie make upu. Makijaż nigdy wcześniej nie był tak powszechny i łatwy do wykonania dla każdego, niezależnie od statusu czy preferencji.

make up
(fot. pixabay.com)

Nawilżona twarzy – bazowa czynność

Niezależnie od tego, jaki rodzaj makijażu nas interesuje, zawsze podstawową zasadą jest tonizacja i nawilżenie. Twarz musi być w końcu gładka i ujednolicona, by make up był perfekcyjny. W innym wypadku świetnie podkreśli wszelkie niedoskonałości, zmarszczki i suchą skórę. Będzie się osypywał i ścierał szybciej oraz zrobi się nieestetyczny, gdy skóra nie będzie uprzednio nawilżona. Oczywiście, lepiej wybierać kremy nawilżające o lekkiej formule jako bazę pod makijaż. Będą się szybciej wchłaniać bez pozostawiania tłustej warstwy na twarzy, przez którą może zrolować się podkład.

Mniej znaczy lepiej

Popularną metodą makijażu jest stopniowanie krycia, dzięki czemu wiele podkładów daje możliwość przejścia od lekkiego do nawet mocnego krycia. Jednak trzeba przy tym uważać, by nie zrobić efektu maski na twarzy. Najczęściej im mniej, tym lepiej – szczególnie pod wpływem ostatnich trendów natural look czy baby face. Dodatkowo, jeżeli nałożymy zbyt dużo makijażu to najprawdopodobniej będzie on się nierównomiernie ścierał lub rolował.

W harmonii

Jeżeli zależy nam na trwalszym makijażu to warto stawiać na harmonijne kosmetyki względem siebie. Chodzi tu głównie o ich konsystencję i fakturę. Wybierając kosmetyki o takiej samej konsystencji możemy być pewni, że będą one lepiej współgrały. W skrócie – na produkty sypkie nakładamy inne proszkowane preparaty, a na mokre inne kremowe. Na przykład w przypadku makijażu oka – na mokrą bazę nie nanosimy sypkich cieni, bo raczej powieka przyprószona jest pudrem.

trwałość makijażu
(fot. pixabay.com)

Pełen matte

Matowy makijaż będzie najczęściej trwalszy. Używanie produktów matujących sprawi, że zablokujemy przynajmniej częściowo wydzielanie sebum na twarzy. Oznacza to, że makijaż nie będzie się tak szybko ścierał z powodu potu i tłuszczu na twarzy. To istotne dla osób o skórze tłustej i mieszanej, które mogą mieć problem z trwałością makijażu. Warto zawsze mieć pod ręką bibułki matujące na wszelki wypadek.

Rola kosmetyków

Oczywiście, w kwestii trwałego make upu najważniejszą rolę odgrywają kosmetyki. Kiepskie kosmetyki to także słaby makijaż, który będzie szybciej się ścierał lub od początku źle nakładał. Kosmetyki wodoodporne odpowiadają za przedłużenie trwałości makijażu, gdyż są odporne na pot i wilgoć. Oczywiście, do pewnego momentu, choć część z nich faktycznie jest ciężka do zmycia nawet (np. tinty do ust). Niestety, kosmetyki tego typu są również często obciążeniem dla skóry i szybciej wysuszają ją dodatkowo. To dobra opcja na ważne wyjścia i specjalne okazje.

Niezawodna naprawa

Zbawienne w wielu przypadkach okazują się tak zwane fixery. To specjalne środki, mające na celu utrwalenie makijażu. Najczęściej mają formę mgiełki czy sprayu, które rozpylamy na gotowy make up z odpowiedniej odległości. Tak zabezpieczony makijaż utrzymuje się bez zmian przez długie godziny, a nawet i dni. Wszystko zależy także od jakości użytych kosmetyków. Popularną marką kosmetyków profesjonalnych, z której fixer robi furorę od dawna jest Kryolan. Obecnie na rynku mamy duży wybór fixerów  z różnych półek cenowych, więc łatwo dobrać nam odpowiadający ceną czy składem. Trikiem, jeśli nie mamy na ostatnią chwilę takiego utrwalacza, jest użycie lakieru do włosów na gotowy makijaż – tylko małej ilości i ostrożnie, by nie dostał się do oczu. Za duża ilość sprawi uczucie ciężkości na twarzy, może zwarzyć cały makijaż oraz wywołać poczucie lepkości skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here