biżuteria damska stal chirurgiczna
(fot.pixabay.com)

Stal chirurgiczna kojarzy się głównie z salą operacyjną i mdłymi kolorami wnętrza szpitalnego pokoju. Jednak, choć jest w największej mierze używana do produkcji specjalistycznych narzędzi oraz sprzętu lekarskiego, medyczne wykorzystanie nie jest jej jedynym docelowym zastosowaniem. Wiele osób prawdopodobnie poczuje się zaskoczone wieścią, iż tego typu stal jest używana również w wyrobach jubilerskich. Takie ozdoby biżuterii damskiej i męskiej cieszą się od lat ogromną popularnością. Fakt ten wcale nie powinien zadziwiać, gdyż stal chirurgiczna posiada wiele pozytywnych cech, przydatnych dla biżuterii.

stal chirurgiczna
(fot.pixabay.com)

Dlaczego ozdoby biżuteryjne ze stali?

Zaśniedziałe ozdoby, które pragniemy przywrócić z wnętrza kasetki do czasów ich świetności, irytują nas. Nieistotne, czy jest to srebro, złoto lub metal półszlachetny.
W przypadku stali chirurgicznej nie musimy się tego obawiać. Ten rodzaj stopu jest wysoce odporny na działanie czynników zewnętrznych i chemicznych. Wynika z tego, że nie ulega korozji. Nie wymaga, dlatego specjalnego czyszczenia, ani odpowiednio dobranych środków i metod. Nie trzeba jej nawet polerować, a nie straci mimo to swojego blasku. Z powodu zastosowania w protezach i rozrusznikach związek niklu z chromem, tworzący stal chirurgiczną jest łagodny dla organizmu oraz bardzo wytrzymały. Biżuteria zyskuje w ten sposób na odporności na czynniki mechaniczne. Gwarantowany jest brak rdzewienia, kruszenia się, łamliwości. Dzięki temu, dłużej będzie służyła właścicielowi. Bowiem, któż nie marzy o pięknej biżuterii na lata?

Jednak na tym nie koniec dobrodziejstw tej kategorii stali. Uwalnianie niklu do organizmu człowieka jest znikome, prawie zerowe i to sprawia, że biżuteria ze stali chirurgicznej jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Nie powoduje obrzęków, reakcji alergicznych, ani uczuleń. Z powodzeniem może cieszyć się nią każdy, kto tylko zechce. W tym również osoby, cierpiące już na jakiś rodzaj alergii.

biżuteria ze stali chirurgicznej
(fot.pixabay.com)

Zalety stali chirurgicznej

Stal chirurgiczna, zwana również szlachetną lub nierdzewną skutecznie konkuruje z biżuterią srebrną z rynku, zawdzięczając to swoim niepowtarzalnym właściwościom.
W porównaniu do innych znanych metali szlachetnych wypada o niebo lepiej pod wieloma względami. Jest zdecydowanie tańsza od tytanu, wolframu, czy złota. Wytrzymałością przebija najczęściej stosowane w wyrobach jubilerskich srebro i wspomniane już złoto. Jednak pozostawia równie wiele możliwości, jak inne metale. Swobodnie można tworzyć na niej grawer, przeróżne motywy i wzory, a także z łatwością formować w oryginalne kształty. Stal chirurgiczna może być platerowana warstwą złota, srebra czy malowana.

Ze stali chirurgicznej dostaniemy wszelkie rodzaje ozdób, zarówno dla kobiet i mężczyzn. Z powodzeniem znajdziemy piękne wisiorki, pierścionki, kolczyki czy bransoletki. Niektóre zegarki także wykonane będą ze stali chirurgicznej, a nawet wieloelementowe kolie. Biżuteria ze stali chirurgicznej będzie sprawdzała się, jak każda inna biżuteria i pasowała do codziennych stylizacji na miasto, do pracy czy jako elegancki dodatek do wieczorowej kreacji. Jednak dodatkowo, mogą ją swobodnie założyć osoby, które cierpią na alergię na nikiel i inne metale. W końcu w przypadku stali chirurgicznej nie ma tego problemu, ponieważ jest ona czysta i hipoalergiczna, dzięki czemu może być używana na sali operacyjnej. Oczywiście, warto kupować takie dodatki ze sprawdzonych źródeł, gdyż niektórzy sprzedawcy próbują oszukać klientów, podając zwykły metal jako stal chirurgiczną. Niestety, w takim przypadku różnica szybko wyjdzie na jaw w postaci alergii czy korozji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here