miasta turystyczne Małopolski
(fot. pixabay.com)

Małopolska to zróżnicowany obszar naszego kraju pod względem zarówno warunków środowiska, budowy terenu oraz kultury. Najbardziej turystyczne miasta Małopolski mają do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji i miejsc godnych zobaczenia.

Atrakcje turystyczne Krakowa i okolic

Wawel

Najznamienitszy zabytek Krakowa stanowił niegdyś siedzibę królów. W XI wieku został zbudowany na życzenie króla Bolesława I chrobrego, a następnie przebudowany około 1140 roku na styl romański. Zamek spłonął w 1305. Z pożaru zachowała się jedynie krypta. Jednak został odbudowany na nowo wraz z kościołem (konsekrowany od 1364 roku). Dziś stanowi dumę Krakowa oraz miejsce pochówku królów i ważnych postaci dla naszego  kraju.

kraków i okolice atrakcje turystyczne
(fot. pixabay.com)

Auschwitz Birkenau

Położona niedaleko Krakowa miejscowość Oświęcim przypomina o smutnej historii, związanej z pogromem Żydów. Dziś tak zwana Brzezinka to miejsce pamięci oraz atrakcja turystyczna, szczególnie istotna dla odwiedzających Polskę obcokrajowców.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Tuż obok Krakowa leży Wieliczka, słynąca z zabytkowej kopalni soli. Dziś kopalnia soli wraz z zamkiem w Wieliczce stanowi atrakcję turystyczną oraz muzeum. Zwiedzanie jest możliwe przez cały rok, a wnętrza zachwycają. Wszystkie komory w kopalni zostały wyrzeźbione ręcznie, więc stanowią pamiątkę trudu i ciężkiej pracy wielu ludzi.

Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego

Najstarszy uniwersytet w Polsce założono w 1364 roku i obecnie jest jednym z najstarszych i najlepszych uniwersytetów na świecie. Era świetności Collegium Maius przypadała na okres między XV – XVI wiekiem. Dziś budynek wciąż jest sercem uczelni, a jednocześnie posiada własne muzeum. Warto pamiętać, że niegdyś uczyli się tu wybitne jednostki w historii naszego kraju, jak Kopernik czy Jan Paweł II.

atrakcje krynicy zdrój
(fot.pixabay.com)

Atrakcje Krynicy Zdrój

Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka

Kompleks tras narciarskich otworzono w 1997 roku w Krynicy Zdroju. Obecnie funkcjonuje w dalszym ciągu, a jedną z atrakcji jest kolej gondolowa „Jaworzyna Krynicka”. Wagoniki kolejki mogą pomieścić aż 1600 osób w ciągu godziny. Wysokość kolei to 468 m, a jej długość wynosi 2210,8 m.

Wieża Widokowa Krynica-Zdrój

Drewniana konstrukcja wznosi się na wysokość 49,5 m wśród pasma lasów Jaworzyny Krynickiej. Z wieży na szczycie stacji Słotwiny Arena można udać się w magiczną podróż po drewnianych mostach między czubkami drzew. Widoki stąd są niesamowite, wręcz zapierają dech w piersi.

Park Linowy

W Krynicy Zdroju znajduje się duży park linowy, który przyciąga wielbicieli dobrej zabawy oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. To niezwykła atrakcja dla całej rodziny, a nawet  świetne miejsce na wypad integracyjny czy firmowy. Do dyspozycji gości jest osiem tras o różnym stopniu zaawansowania. Park oferuje także organizacje gier terenowych.

atrakcje wadowice
(fot.pixabay.com)

Atrakcje Wadowic

Bazylika w Wadowicach

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Marii Panny znajduje się w samym centrum miasta. Związana jest z Karolem Wojtyłą, który był jedynym polskim papieżem w historii. To właśnie tutaj przyjmował chrzest w 1920 roku, jak i później pozostałe sakramenty. Od 2006 roku można podziwiać piękny pomnik na cześć Jana Pawła II, stojący przed bazyliką.

Dni Wadowic

Każdego roku w dniu 18 maja w Wadowicach odbywa się festyn jako upamiętnienie narodzin Jana Pawła II. Dni Wadowic oferują liczne atrakcje, stoiska kuszą kremówkami papieskimi, lokalnymi przysmakami i pamiątkami. Odbywają się koncerty muzyczne oraz przedstawienia. Dni Wadowic to idealny czas na odwiedziny papieskiego miasta.

Najlepsze atrakcje w Szczawnicy

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy jest jednym z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. Można tu podziwiać wiele zagrożonych i rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt. Widoki są niezwykłe – malownicze łączki, gęste lasy iglaste i mieszane, czarujące wodospady oraz szczyty górskie Pienin. Nieopodal znajdują się także inne atrakcje, np. zamek w Niedzicy czy elektrownia wodna na jeziorze Czorsztyńskim.

Spływ Dunajcem

W ciepłe miesiące koniecznie odwiedzając te tereny trzeba wybrać się na spływ kajakowy Dunajcem. To świetna zabawa i relaks, ale także pomysł na aktywne spędzenie czasu wolnego. To atrakcja dla całej rodziny, w trakcie której można zachwycić się urokiem Pienin i malowniczych terenów nad Dunajcem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here