zamek w Wieliczce
(fot. pixabay.com)

 

Wiele ciekawych miejsc w Małopolsce czeka na turystów z różnych zakątków kraju i świata, zarówno wiosną i zimą. Miłośnicy historii i architektury mogą wyruszyć szlakiem zamków małopolskich, z których wiele zachowało się w stanie niemalże pierwotnego majestatu.

Małopolska
(fot. pixabay.com)

Zamek w Czorsztynie

W miejscowości Czorsztyn nad Dunajcem na wysokim wzgórzu stoi zamek. U jego podnóża błyszczy tafla Jeziora Czorsztyńskiego. Zamek królewski w Czorsztynie datuje się na XIII wiek, gdyż z tego okresu pochodzą pierwsze informacje na temat budowli. Jednak wiadomo, że znana dziś murowana forma zamku powstała dopiero w kolejnym wieku. Historia zamku w Czorsztynie, który niegdyś stanowił strażnicę pogranicza węgiersko-polskiego, jest długa i burzliwa. Często zmieniał on właścicieli, a dziś stanowi własność Pienińskiego Parku Narodowego. Dawniej zamek w Czorsztynie był niewielkim grodem drewnianym, który po dobudowaniu wieży cylindrycznej przekształcił się w piękną warownię. Plan zamku Czorsztyn obejmował kiedyś folwark, karczmę, browar, gorzelnię, siedem spichlerzy, wozownię oraz kilkanaście stodół, obór z piwnicami i studnią. Był to rozległy obszar. Dziś zamek w Czorsztynie to atrakcja turystyczna, którą można zwiedzać cały rok. Możliwy jest także rejs z zamku Czorsztyn do położonego na przeciwległym brzegu zamku Niedzica.

Zamek Tenczyn

W Jurze krakowsko-częstochowskiej nad miejscowością Rudno góruje średniowieczny zamek. Powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku, a jego założycielem był Nawoj z Morawicy – protoplasta rodu Tęczyńskich. Od jego imienia też została nazwana później jedna z wież, Nawojowa Wieża. Inną ciekawostką o zamku Tenczyn jest, że zamek nazywany był niegdyś „małym Wawelem”. Podczas swojej burzliwej historii Zamek Tenczyński ulegał wielokrotnie zniszczeniu, na co wpływała częsta zmiana zarządców i z czasem brak pieniędzy na odbudowę zamku Tenczyn. Jednak po trafieniu pod opiekę gminy Krzeszowice zamek został poddany pracom renowacyjnym. Rekonstrukcja zamku Tenczyn zakończyła się w 2016 roku i od tego czasu stanowi on atrakcję turystyczną regionu.

Zamek w Niedzicy

Zbudowany przez braci Berzeviczy prawdopodobnie między 1320 i 1325 rokiem, zamek w Niedzicy nad Dunajem dumnie pręży się w słońcu na wysokości 556 m. n.p.m. Pobudowany jako warownia na ziemiach ówczesnego Spiszu, które dzielone były między Polskę i Węgry. Dziś muzeum w zamku Niedzica stanowi jedną z ważniejszych atrakcji Małopolski. Z zamkiem wiążę się wiele ciekawostek i legend, a najciekawsza legenda o zamku Niedzica głosi, że ród Berzeviczy związał się przez małżeństwo z inkaską klanem. Mapa odnaleziona w ruinach zamku zapisana pradawnym pismem supełkowym Inków według legend ma prowadzić do mitycznego skarbu w wodach Tititaca.

ciekawe miejsca w Małopolsce
(fot. pixabay.com)

Zamek królewski w Wieliczce

Wieliczka kojarzy się większości osób jedynie z kopalnią soli jako atrakcją turystyczną, a miejscowość ma do zaoferowanie znacznie więcej. Zbudowany pod koniec XIII wieku Zamek Żupny w Wieliczce stanowił niegdyś epicentrum lokalnego życia, będąc jednocześnie także siedzibą jednego z największych przedsiębiorstw w Europie – Żup Krakowskich. W kompleksie znajdowały się kuchnie, kaplica, sąd, więzienie, magazyny i dyspozytornia sprzętu. Obecnie zamek w Wieliczce należy do zabytków z listy UNESCO (od 2013 roku) wraz z kopalnią soli oczywiście. Znajduje się tu muzeum, a zwiedzanie Zamku Wieliczka jest możliwe przez cały rok. To jedna z głównych atrakcji powiatu krakowskiego.

Zamek w Niepołomicach

Położony niedaleko od Krakowa zamek Niepołomice swoją nazwę zaczerpnął właśnie od miejscowości, w której leży. Często nazywane ze względów historycznych „drugim Wawelem”, gdyż niegdyś pełnił funkcję rezydencji wypoczynkowej polskich królów. Zbudowany został w 1348 roku na rozkaz Kazimierza Wielkiego. Pierwotny plan zamku zakładał dziedziniec, mury kurtynowe, trzy wieże o dwa skrzydła (południowe i wschodnie). Według legend niepołomicki zamek to czakram – jedno z miejsc skupiających dużą moc, pochodzącą z natury. Dzisiejszy hotel w zamku Niepołomice należy do luksusowych. Obiekt posiada własną salę bankietową, restaurację, a także Muzeum Przyrodnicze, w którym można podziwiać eksponaty myśliwskie i łowieckie.  Każdego roku w zamku Niepołomice sylwester przyciąga tłumy oraz na co dzień stanowi równie popularne miejsce wśród turystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here