Małopolska zamki
(fot.pixabay.com)

 

Zamki Małopolski stanowią jej prawdziwą chlubę. W Małopolsce jest, co zwiedzać, gdyż zamków i ruin znajduje się tu cała lista. Niewielka miejscowość Czorsztyn nad Dunajcem jest znana z pięknego zamku, który góruje nad Jeziorem Czorsztyńskim. To jedna z najpopularniejszych atrakcji południowo-zachodniej części województwa małopolskiego.

Co zwiedzić w Małopolsce
(fot.pixabay.com)

Zamek w Czorsztynie dawniej

Zamek królewski w Czorsztynie zbudowano około XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Początkowo w tym miejscu znajdował się jedynie drewniany gród, o którym pierwsze wzmianki pojawiają się około 1241 roku. Z czasem dobudowano cylindryczną wieżę i zabudowę z drewnianej przemieniono na kamienną. Dawniej zamek w Czorsztynie pełnił funkcję strażnicy na styku ziemi polskiej i węgierskiej. Zamek w ramach nagrody został przekazany Zawiszy Czarnemu, ale niedługo potem przejęty przez grupę banitów podczas nieobecności właściciela. Posiadłość wyzwolili Jagiełłowie, stając się stałymi bywalcami na włościach. Następne wieki od XVI do XVII to burzliwy okres, gdyż zamek królewski w Czorsztynie często zmieniał zarządców, którzy dokonywali przeróbek planu zamku. Jedna z wież zyskała nawet nazwę od chciwego właściciela, Baranowskiego. Zamek był ponownie okupowany, lecz tym razem przez zbuntowanych chłopów z Aleksandrem Kostką Napieralskim na czele. Kolejne dekady przyniosły zamkowi jedynie zniszczenie z powodu maszerujących tędy wojsk, pożarów i braku zainteresowania włością. Ruinę na początku XIX wieku kupił Jan Drohojowski. Obecnie odrestaurowany zamek jest pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego.

Plan zamku w Czorsztynie

Od 1996 roku odremontowany zamek górny i średni można zwiedzania. Współczesna konstrukcja obejmuje dziedziniec, renesansową basztę Baranowskiego, Zieliniec oraz taras widokowy. Ze szczytu zamku można podziwiać przepiękną panoramę Jeziora Czorsztyńskiego, Podhala i Pienin. Na przeciwległym brzegu widoczny jest także zamek Niedzica.

Początkowo na ternie Czorsztyna znajdował się rozległy folwark z domami mieszkalnymi, karczmą, browarem, gorzelnią, a także licznymi spichlerzami, stodołami i wozownią. Do zamku należał również tartak, młyn i pasieka. Znajdujący się tutaj pawilon z rezydencjami letnimi przebudowano z czasem na kaplicę.

(fot.pixabay.com)

Bilety i godziny otwarcia zamku Czorsztyn

Zwiedzanie zamku w Czorsztynie jest dostępne od maja do września. Każdego dnia między 9 i 18, zaś w okresie jesienno-wiosennym od 10 do 15. Niedaleko zamku znajduje się parking, ale drogę bezpośrednią do zamku wyłączono z ruchu. Od parkingu należy iść pieszo około 10 minut. Aktualny cennik zamku w Czorsztynie można zobaczyć na stronie internetowej zabytku lub zapoznać się z nim bezpośrednio w kasach na miejscu. Cena biletu ulgowego wynosi 3 zł, natomiast normalnego 6 zł. Czas zwiedzania zamku w Czorsztynie szacuje się na mniej więcej godzinę.

Najważniejsze informacje o zamku w Czorsztynie

Atrakcją zamku w Czorsztynie jest również możliwość odwiedzenia sąsiedniej warowni na drugim brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Rejs z zamku Czorsztyn do Niedzicy odbywa się, co około pół godziny. Warto pamiętać, że tereny te objęte są ochroną ze względu na występowanie rzadkich gatunków zwierząt i roślin, jak niepylak apollo (jeden z największych motyli w Polsce). Warto wybrać się po zwiedzeniu zamku do pobliskiego Pienińskiego Parku Narodowego oraz na tamę elektrowni wodnej na jeziorze u podnóża skarpy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here