Niedzica nad Dunajcem
(fot. pixabay.com)

W Niedzicy na Dunajcem położony jest na wysokiej skarpie okazały zamek. Nazwa zamku brzmi Dunajec od płynącej nieopodal rzeki. Zamek w Niedzicy zbudowany został na wapiennym wzniesieniu na wysokości 556 metrów nad poziom morza. Obecnie odrestaurowane ruiny zamku stanowią zabytek Małopolski i atrakcję turystyczną z możliwością zwiedzania oraz noclegów.

zamek Dunajec
(fot. pixabay.com)

Historia o zamku w Niedzicy     

Warto zacząć od historii fortyfikacji. Zamek datuje się na rok między 1320, a 1325. Niestety, dokładna data budowy nie jest znana, a jedynie wnioskowana w oparciu o testament Wilhelma Drugetha – zarządcy żupy z tego okresu. Na ówczesną żupę składały się z tereny ziemi spiskiej i orawskiej w okresie średniowiecza. W dokumencie wspomniano nowo pobudowany zamek Dunajec, a ostatnią wolę datuje się na 1330 rok. Inicjatorami budowy zostali bracia Berzeviczy. Do budowli przylgnęła nazwa od pobliskiej rzeki – Dunajec, lub także Niedzica od otaczającej wsi. Plan zamku w Niedzicy był pierwotnie warownią i stał jako strażnica na granicy węgiersko-polskiej, którą wyznaczała rzeka. Z czasem utracił jednak funkcje obronne i został przemieniony w wiejską rezydencję dla rodu Berzeviczych. Po wymarciu rodu posiadłość trafiła w posiadanie zarządcy ziem spiskich, Emeryka Zapoly, który dokonał rozbudowy włości. Zamek w Niedzicy powiększono o zewnętrzne mury z basztami. W 1507 roku posiadłość sprzedano, a w następstwie pogarszającej się sytuacji na Węgrzech zamek zmieniał często właścicieli. To zaowocowało zaniedbaniem i podpadnięciem w ruinę. Zamek wykupił z czasem Jan Horvath, a następnie odrestaurował go i powiększył o część mieszkalną przy murze obwodowym. Po śmierci właściciela zamek ponownie przechodził z rąk do rąk i przeżywał burzliwe lata, przetrwawszy nawet oblężenie. Dopiero po 1776 roku zamek powrócił  w ręce rodu Horvathów. W obszernej historii dwukrotnie niszczy go pożar, przez co był wielokrotnie odnawiany. W 1945 roku oficjalnie wpisano go na listę własności Skarbu Państwa. Położony w Pieninach zamek w Niedzicy znajduje się tuż przy Pienińskim Parku Narodowym.

Legendy o zamku w Niedzicy

Ciekawostką o zamku w Niedzicy stanowią jego powiązania z Inkami. Podobno potomek rodu Berzeviczych wyjechał do Ameryki Południowej, a tam ożenił się i założył rodzinę z Indianką o imieniu Uminą. Indiańska część rodziny Berzeviczego ukrywała się w zamku, gdy po przegranej walce na rodzinnych ziemiach musiała opuścić Amerykę. W XX wieku potomek syna z tego węgiersko-inkaskiego małżeństwa odkrył testament ukryty w zamku w Niedzicy. Według legendy o zamku w Niedzicy znaleziony dokument był spisany w supełkowym piśmie Inków i miał stanowić mapę do skarbu Inków w jeziorze Ttiticaca w Peru. Jednak testament pozostał nieprzetłumaczoną zagadką, gdyż nikt nie potrafił go odczytać. Według niektórych legend o zamku w Niedzicy jest on nawiedzany przez duchy członków rodziny.

Do innych ciekawostek należy fakt, że obiekt był planem filmowym „Zemsty” adaptacji dzieła Aleksandra Fredry. Poza tym, w tym miejscu nagrywano sceny do „Wakacji z duchami” oraz „Janosika”.

zamek w Niedzicy
(fot. pixabay.com)

Godziny otwarcia zamku w Niedzicy

Obecnie muzeum w zamku w Niedzicy jest otwarte dla turystów od maja do września w pełnych godzinach od 9 do 18.30, a od kwietnia do października w skróconym czasie do 15.30. Zwiedzanie zamku w Niedzicy zajmuje około 1 godziny 15 minut. Można także zwiedzać zamek w Niedzicy z przewodnikiem (opcja dodatkowo płatna).

Cennik zamku w Niedzicy

Ulgowe bilety wstępu na zamek w Niedzicy kosztują 14 złotych, natomiast zwykłe bilety to koszt 19 złotych. Cennik przewiduje również bilety na zwiedzanie jedynie Spichlerzu z przewodnikiem. Wycieczka w tej części nie wymaga dodatkowym opłat. Cena biletu wynosi 5 złotych, ale dostępna jest tylko w okresie letnim.

Zamek Niedzica nocleg.

Goście mogą wynająć miejsca noclegowe w zamku, celnicy oraz kurniku. Pokoje są od 1 do 3 osobowych. W zamku do dyspozycji gości znajduje się łącznie trzynaście pokoi – komnat i apartamentów. Ceny mieszczą się w widełkach od 180 do 400 zł. Celnica stanowi  drewnianą budowlą w stylu dworskim i ma dziewięć pokoi. Ceny takich pokoi to 100 – 300 zł. Istnieje możliwość zakwaterowania ze zwierzętami, ale należy uiścić dodatkową opłatę za czworonoga. Z kolei w kurniku mamy dwa dwuosobowe pokoje z łazienką oraz kuchnią – cena 200 zł. Możliwość dostawki dodatkowych łóżek jedynie za opłatą.

Informacje o zamku w Niedzicy

Obecnie na obszar zamku dolnego składa się podwórze z bramą wejściową, sienią i dziedzińcem. W tej części mieszczą się pokoje gościnne oraz wapienna studnia o głębokości 60 m. Wydzielona jest część muzealna z wystawami z XVI – XIX wieku. Drewniane schody prowadzą na taras widokowy, skąd rozpościera się piękny widok z zamku w Niedzicy. W zamku górnym są Izby Pańskie z salą myśliwską, izbą żupną oraz izbą straży. W skład wchodzą lochy z izbą tortur oraz restauracja zamku w Niedzicy. Z okien i tarasu widoczny jest zamek Czorsztyn i także tama wodna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here