Pieniny ferie zimowe
(fot. pixabay.com)

 

Warto spędzić zbliżające się ferie zimowe w Pieninach, szczególnie jeśli jesteśmy z Małopolski. W końcu góry są idealnym pomysłem na zimową przerwę. Atrakcji jest tutaj wiele, więc co warto zobaczyć w Pieninach mroźną porą?

Pieniny atrakcje zima
(fot. pixabay. com)

Palenica zimą – wodospad Zaskalnik

Położony na wysokości 550 m n.p.m. malowniczy wodospad Zaskalnik zachwycający o każdej porze roku, nawet jeśli zimą częściowo zamarznięty. Pięciometrowy wodospad jest atrakcją Pienin, do której prowadzą aż trzy szlaki turystyczne – szlak konny, pieszy szlak niebieski (ze Szczawnicy na Przehybę) oraz czarny szlak rowerowy. Istnieje opcja dotarcia do wodospadu bryczką lub stylizowaną kolejką, więc można podróż połączyć z kuligiem przez Pieniny.

Ciekawe szlaki Pienin

Szczawnica – Palenica – Szafranówka – Lesnica – Przełom Dunajca – Szczawnica

Szlak ma różnej trudności odcinki, a jego długość łączna wynosi 10 kilometrów. Jest to stosunkowo łatwa trasa w Pieninach, która zaczyna się i również kończy się w Szczawnicy. W trakcie wycieczki zobaczymy najpiękniejsze widoki i najciekawsze krajobrazy Pienin w tej części – najpopularniejsze szczyty Pienin (m.in. Małe Pieniny, Wysokie Skałki, Bystrzyk) oraz Przełom Dunajca.

Przełęcz Snozka – Zamek w Czorsztynie – Majerz – Przełęcz Osice

Łagodny szlak ma długość łączną 7 kilometrów, a jedna z jego odnóg prowadzi do zamku w Czorsztynie. Ta trasa w Pieninach jest bezleśna i przebiega przez fałdy łąk i pagórki u podnóży gór. Z trasy rozpościera się piękny widok na jezioro czorsztyńskie w Pieninach. To przyjemna trasa, odpowiednia dla każdego, a szczególnie polecana osobom zainteresowanym ruinami zamków.

Muzyczna Owczarnia jako atrakcja dla dzieci w Pieninach

Początki projektu sięgają roku 1997, gdy stara owczarnię nabył Wieńczysław Kołodziejski. Po dwuletniej renowacji obiekt został przemieniony w miejsce dla artystów z noclegownią, galerią plastyczną oraz salą koncertową na około 90 osób. Na pierwszym koncercie w Muzycznej Owczarni wystąpili Marek Raduli i Tomasz Szwed. Od tego czasu obiekt działa nieprzerwanie i gości gwiazdy światowego formatu, jak m.in. Acid Drinkers, Dżem, Coma, Czesław Mozil, Bracia oraz wielu innych artystów. To miejsce idealne na weekend w Pieninach. Można tu zorganizować koncerty, wydarzenia, a nawet warsztaty dla dzieci w Pieninach.

Pieniny na weekend
(fot. pixabay.com)

Osada turystyczna Czorsztyn w Pieninach

Kolejną świetną atrakcją Pienin jest zrekonstruowana osada historyczna Czorsztyn, na którą składa się dziewięć zabytkowych pensjonatów i willi z drewna, jedenaście chałup oraz budynki gospodarcze. Znajduje się tutaj także jedenaście kamiennych piwniczek. Zrekonstruowane budynki mają prezentować charakterystyczną zabudowę z XIX i początku XX wieku z okolic Czorsztyna, Kluszkowiec i Maniów.

Elektrownia wodna w Niedzicy w Pieninach

Warto wybrać się nad jezioro czorsztyńskie w Pieninach, gdzie znajduje się elektrownia wodna. Jest to duży zbiornik wodny mieszczący 232 mln metrów sześciennych. Ma powierzchnię 1226 hektarów i głębokość 42 metrów. Woda jest tutaj czysta, a po obu stronach na brzegach na wzniesieniach majestatycznie wznoszą się zamki. Na jednym brzegu Zamek Czorsztyński, a naprzeciwległym brzegu Zamek w Niedzicy.

Czerwony klasztor w Pieninach

Pieniński Czerwony Klasztor swoją nazwę zyskał od koloru budulca, z jakiego został wykonany. Stanowi przykład budowli barokowej, odkąd został przebudowany w tym stylu przez pierwotnych właścicieli, Kameduli. Prawdopodobnie prowadzili pustelniczy tryb życia i trudnili się przede wszystkim pszczelarstwem, ziołolecznictwem i prowadzeniem gospodarstwa. Obecnie w klasztorze mieści się muzeum.Po drodze rozciąga się piękna panorama na bystry Dunajec w Pieninach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here