Teatr dla dzieci
(fot. pixabay.com)

Niedługo w województwie małopolskim rozpoczną się ferie zimowe, które najczęściej kojarzą się z wyjazdami w góry i korzystaniem ze śnieżnych atrakcji. Jednak ferie 2020 w Małopolsce to okazja na odrobinę kultury i zabawy w jednym jako atrakcja na ten czas wolny. Warto zaplanować teatr dla młodzieży w Krakowie, szczególnie, że ferie sprzyjają także zniżkom na takie aktywności dla grup szkolnych.

teatr dla młodzieży w Małopolsce
(fot. pixabay.com)

Teatr Słowackiego     

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie powstał w 1893 roku jako Teatr Miejski, ale w 1909 roku zmienił nazwę na obecną (Teatr Słowackiego). Teatr wystawia zarówno sztuki dużego formatu i znane, jak i alternatywne historie. Można tu zobaczyć m.in. „Born by BONEY M” w reżyserii Krzysztofa Głuchowskiego, Balladynę (wg. Juliusza Słowackiego) lub w ramach cyklu „Przywrócone arcydzieła” takie dzieła, jak „Bidga idzie!” (reż. Andrzeja Wajdy). Ceny biletów zaczynają się od 25 zł do 80 zł w zależności od miejsc na sali oraz sztuki. To świetna atrakcja na ferie dla dzieci raczej starszych i młodzieży ze względu na poziom wystawianych sztuk. Jednak wszystkie sztuki mają pewien ponadczasowy przekaz, a teatr jest po to, by wzbudzać miłość do piękna, sztuki i kultury.

Teatr Bagatela

W samym centrum Krakowa znajduje się Teatr Bagatela, do którego bilety można w zależności od sztuki nabyć już od 25 zł ulgowe i normalne w cenie między 30-80 zł. Specjalne bilety do Teatru Bagatela w ramach Krakowskiej Karty Rodzinna 3+ i Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem kosztują od 12 zł. Repertuar Teatru Bagatela jest szeroki i obejmuje zarówno sztuki nowoczesne oraz klasyki.  Jednak to miejsce idealne jako atrakcja dla dzieci i młodzieży ze względu na charakter edukacyjny teatru.

Edukacja w Teatrze Bagatela w Krakowie

Lekcje teatralne

Dla uczniów szkół ponadpodstawowych przygotowano program spotkań tematycznych, które mają miejsce po spektaklu. W trakcie takiej lekcji młodzież spotyka się z gościem specjalnym oraz zespołem aktorskim, z którymi podejmuje dyskusję na tematy poruszone w konkretnym przedstawieniu.

Spacery po zakamarkach teatru

Każdy kiedyś marzył o zwiedzeniu teatru i zobaczeniu, jak wygląda produkcja sztuki od podszewki. Dzięki wycieczkom po Teatrze Bagatela można przekonać się samemu, jak powstaje spektakl krok po kroku i na czym polega praca poszczególnych członków zespołu. Wycieczka dedykowana jest dla uczniów szkół podstawowych.

Spektakle edukacyjne

W Teatrze Bagatela w Krakowie mają miejsce również spektakle edukacyjne dla najmłodszych odwiedzających. Tematykę takich przedstawień stanowią utwory z zakresu literatury dziecięcej oraz lektur szkolnych.

 „Diabeł tkwi w kulisach” – warsztaty dla młodzieży

Z kolei na uczniów szkół ponadpodstawowych zainteresowanych aktorstwem oraz życiem za kulisami czekają warsztaty cykliczne. W trakcie spotkań młodzi uczestnicy poznają szczegóły procesu produkcji spektakli teatralnych.

Teatr Bagatela Kraków
(fot. pixabay.com)

Teatr Stary

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie stanowi jedną z najstarszych scen teatralnych w Polsce. Założony został w 1781 roku. Budynek, w którym obecnie się znajduje został przebudowany z dwóch kamienic na teatr w 1798 roku. Ceny biletów zaczynają się tutaj od 30 zł w ramach promocji czwartkowej na wszystkie spektakle tego dnia, a także dla posiadaczy Karty Widza. To idealne miejsce na ferie w Małopolsce, gdyż odbywają się tu warsztaty dla wszystkich grup wiekowych. Zajęcia prowadzą doświadczeni edukatorzy oraz artyści MICET Master Class. Repertuar Teatru Starego skupia się raczej na klasycznych opowieściach i sztuka o wątkach historycznych, ale pokazuje zupełnie z innej perspektywy. Przykładami są „Bitwa warszawska 1920” w reżyserii Moniki Strzępki lub „Trylogia”.

Teatr Ludowy

Najbardziej przyjazny dzieciom, jeśli chodzi o repertuar jest Teatr Ludowy. Założony zimą 1955 roku w dzielnicy Nowa Huta w Krakowie teatr kryje w sobie wiele atrakcji dla dzieci na ferie i nie tylko. Maska edukacji i profilaktyki teatru w tym przypadku nie jest tylko złudna i nie ma przytłaczającego charakteru, a raczej teatr uczy bawiąc. Teatr dla dzieci wystawia między innymi „Kota w butach”, „Królową śniegu”, „Syn Smoka”, „ Pippi” czy „ Błysk rekina”.  Ceny biletów zaczynają się od 25 zł (ulgowe i normalne – w zależności od spektaklu).

Teatr Stu

Dla starszych dzieci i młodzieży polecany jest Teatr STU. Współpracowało z nim wielu wybitnych aktorów polskiej sceny artystycznej (np. Jerzy Stuhr). Założony jako Teatr STU w 1997 roku, dziś nosi nazwę Krakowski Teatr Scena STU. Doceniany za niezależność i wyjątkowy klimat teatru alternatywnego. Obecnie wystawia sztuki znane i uwielbiane, jak szekspirowskie „Wiedźmy” czy „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredro oraz wiele sztuk nowoczesnych. Ceny wahają się od 50 do około 100 zł w zależności od sztuki i strefy miejsc.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here