Małopolska ferie zimowe
(fot. pixabay.com)

 

Wielkimi krokami zbliża się przerwa zimowa od nauki, więc najwyższa pora zaplanować wyjazdy i wycieczki dla dzieci małych i dużych. Jedną z najlepszych opcji są ferie 2020 w Tatrach. Tatry zimą urzekają malowniczymi widokami ośnieżonych szczytów i uśpionych pod grubą warstwą białego puchu leśnych gęstwin. Jednak oferują nie tylko piękne panoramy, ale wiele atrakcji.

 

Tatry zimą
(fot. pixabay.com)

Mniej popularne i łatwe trasy Tatr

Kończysty Wierch (2002 m)

Pomiędzy szczytami Jarząbczy Wierch oraz Starorobociański Wierch kryje się Kończysty Wierch w Tatrach Zachodnich. Nie należy ona do bardzo wysokich, gdyż ma ciut ponad 2 000 metrów. Jest to łatwy szlak w Tatrach, który będzie odpowiedni dla młodych grup wspinaczkowych. Przy pięknej pogodzie w Tatrach można ze szczytu Kończysty Wierch podziwiać sąsiadującą grań Rohaczy oraz opadające pasma Jakubiny i Jarząbczego Wierchu w głąb Raczkowej Doliny u podnóży.

Ciemniak (2096 m) i Małołączniak (2096 m)

Tatrzańskie Czerwone Wierchy to grupa łańcuch górski w Tatrach Zachodnich, które są nawet lepsze od Doliny Chochołowskiej ze względu na dużą różnorodność panoramy. Położone są nieopodal Zakopanego. W ramach jednodniowej wycieczki można zdobyć wszystkie cztery łatwe szczyty Tatr.

Wąwóz Kraków

Dolina Kościeliska znana jest chyba wszystkim, na co w dużej mierze wpływa dywan krokusów, jaki rozściela się tutaj wiosną. To właśnie w tym miejscu rozciąga się Wąwóz Kraków, będący bardziej dzikim szlakiem Tatr. Jednak nie jest on trudny, ale trzeba uważać ze względu na niejednorodność podłoża, które najczęściej jest śliskie. Szlak przebiega przez jaskinię w Tatrach o nazwie Smocza Jama. Konieczne będą latarki, gdyż pomiędzy skalnymi ścianami panuje ciemność. Jednak przeżycia i widoki są niesamowite

Tatry ferie 2020
(fot. pixabay.com)

Jeziora w Tatrach

Będąc w Tatrach warto wybrać się również na szlak prowadzący do tatrzańskiej Doliny Pięciu Stawów. Droga jest długa i różnorodna, chociaż jej znaczna część prowadzi przez wyasfaltowany szlak przygotowany pod turystów. Widoki za to są niesamowite, tak i po drodze, jak i po dotarciu do samych jezior. Polecaną atrakcją dla dzieci w Tatrach jest wyprawa na Morskie Oko. To prosta droga, szczególnie gdy zaczniemy wędrówkę od parkingu u podnóża na szczyt. Trasa jest nieco stroma i cały czas pod górę, ale widok na jezioro rekompensuje trud. Warto jednak wychodzić w góry z samego rana, gdyż wieczorem każda trasa robi się bardziej niebezpieczna.

Tatry dla dzieci

Świetną atrakcją dla dzieci, szczególnie młodszych, których nie zabierzemy na dalekie wędrówki po górach Tatrach jest kolejka. Można za niewielkie pieniądze przejechać się szybką kolejką na Gubałówkę, skąd przy dobrej pogodzie mamy piękny widok na pasma górskie Tatr. Są tu także liczne stragany z pamiątkami i gospody z lokalnymi przysmakami. Z kolei na Kasprowy Wierch w Tatrach bilety są znacznie droższe (od kilkudziesięciu złotych za osobę), ale można także nabyć specjalne bilety w pakiecie z powrotem i posiłkiem w karczmie na szczycie. Niestety, często pogoda w zimie uniemożliwia przejazd kolejką ze względu na złe warunki, np. silny wiatr lub gęstą mgłę. Warto bilety zakupić dopiero na miejscu z tego powodu.

Tatry atrakcje dla dzieci
(fot. pixabay.com)

Narty w Tatrach

Oczywiście, punktem obowiązkowych wyjazdu feryjnego są narty. Dzieci uwielbiają zabawę na stoku i wjeżdżanie wyciągiem na górę. Szkółka narciarska będzie świetną atrakcją dla dzieci, które będą chciały nauczyć się jazdy na nartach lub desce snowboardowej. Stok daje też możliwość zjazdów na sankach. Sprzęt można wypożyczyć na miejscu lub wnieść własny. Na każdym stoku konieczne jest wykupienie karnetu na wybrany okres czasu – dzienny, kilkudniowy czy tygodniowy. Długość dostępnych karnetów zależy od miejsca. W większości ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Ciekawostki Tatr

Warto zadbać o atrakcje dla wycieczki także w trakcie pobytu w domkach w Tatrach. Można na przykład zorganizować wieczorne spotkania z gośćmi z okolic. Górale opowiedzą fascynujące i niesłychane legendy Tatr, które z pewnością zainteresują zarówno młodych słuchaczy i tych starszych. Lokalni mieszkańcy będą znali najwięcej ciekawostek o danym regionie. Inną fajną opcją jest zorganizowanie warsztatów robótek ręcznych związanych z kulturą ludową miejsca lub zajęć o tematyce tradycji lokalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here