Parki Narodowe Małopolska
(fot. pixabay.com)

 

Nie trzeba długo się zastanawiać, by stwierdzić, że krajobraz Małopolski jest czymś, co w pierwszej kolejności przyciąga tłumy turystów. Szczególnie zimą, gdy śnieg zaściela górskie szczyty wokół Zakopanego. Z kolei wiosną i latem bardzie cieszą się popularnością parki narodowe Małopolski – kwieciste, bujnie zielone i dzikie.

 

Parki narodowe w Małopolsce
(fot.pixabay.com)

Tatrzański Park Narodowy

Jednym z najbardziej popularnych parków narodowych Małopolski jest położony na Podhalu wśród majestatycznych Tatry. Mowa o Tatrzańskim Parku Narodowym. Powstał w 1955 roku i obecnie obejmuje obszar całych Tatr, część Podgórza Bukowińskiego, a także Rowu Podtatrzańskiego. Najwyższym szczytem są tutaj Rysy, a najniższy punkt stanowi Dolina Porońca. Znajduje się tu wiele różnorodnych jaskiń oraz zjawisk krasowych wartych obejrzenia. W Tatrzańskim Parku Narodowym w Małopolsce panuje klimat piętrowy ze względu na duże różnice wzniesień, co przekłada się na występowanie fauny i flory wysokogórskiej. Można tu spotkać świstaki, kozice, rysie, łasice, jelenie czy niedźwiedzia brunatnego. Z kolei wśród ptaków występują pomurnik oraz orzeł przedni. Pomurnik jest bardzo charakterystyczny dla tych rejonów, a poznać go można po czerwonym upierzeniu na skrzydłach i umiejętnościach wspinaczki.

Pieniński Park Narodowy
(fot. pixabay.com)

Pieniński Park Narodowy

Wśród parków narodowych województwa małopolskiego wyróżnia się zdecydowanie Pieniński Park Narodowy. Powstał w roku 1932 i charakteryzuje się dużą różnorodnością warunków środowiskowych. Dzięki temu ma bogatą faunę i florę, a występujące tu gatunki są bardzo rzadkie (np. niepylak apollo). Jednak występuje tu ponad 1100 gatunków roślin naczyniowych, 167 gatunków roślin górskich, 400 rodzajów glonów, 230 mchów, 550 odmian grzybów kapeluszowych i więcej, niż 400 gatunków porostów. Pieniński Park Narodowy znany jest także z różnorodności odmian stokrotek, które można podziwiać na malowniczych łąkach pienińskich. Park narodowy w Pieninach to dom dla między innymi kuny leśnej, żbika, rysia, borsuka, dzika, podkasańca małego i aż 15 gatunków nietoperzy. Występuje na tych terenach również bogata awifauna (czyt. ptaki), a wśród nich bocian czarny, puchacz czy pomurnik. Ten park narodowy w Małopolsce obejmuje obszar Pienin Właściwych i Pienin Spiskich, tj. Masyw Trzech Koron, Pieninki, Pieniny Czorsztyńskie, Pieniński Przełom Dunajca oraz Zielone Skałki. Pod opieką parku narodowego znajduje się także zamek Czorsztyn.

Ojcowski Park Narodowy

Wśród znanych małopolskich parków narodowych znajduje się ten w Ojcowie, niedaleko od Krakowa. Został założony w 1956 roku z decyzji Państwowej Rady Ochrony Przyrody i Rady Ministrów. Był szóstym parkiem narodowym w Polsce. Obszar obejmuje powierzchnię 2145,62 hektarów. Park znany jest przede wszystkim z masywów górskich, które przypominają kształt ręki (Rękawica) oraz z Maczugi Herkulesa. Do równie popularnych należą Igła Deotymy, Brama Krakowska, Skały Kawalerskie, Łaskawiec czy Panieńskie Skały.

Atrakcje w okolicy Ojcowa

Znajduje się tu wiele grot i jaskiń o różnej formie skalnej i poziomie trudności do przejścia. Najpopularniejszymi są Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka. W tej pierwszej warto uważać na niski sufit i śliskie podłoże oraz należy pamiętać, że nie wolno używać światła ze względu na hibernujące w tym miejscu nietoperze z różnych gatunków. Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajdują się także liczne zabytki, jak kaplica „Na Wodzie”, ruiny zamku z okresu średniowiecza czy późnorenesansowy zamek Piaskowa Skała. Warto zobaczyć także Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. Prof. Władysława Szafera, Kościół Najświętszej Marii Panny oraz Pustelnię błogosławionej Salomei wraz z grotami modlitewnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here