płatności internetowe bezpieczeństwo
(fot.pixabay.com)

Wiele osób obawia się płacić w sieci, gdyż istnieje ryzyko, że padną ofiarą cyberataków. Szczególnie dotyczy to osób starszych, które często nie są za pan brat z Internetem. Owszem, przy braku rozwagi i czujności można łatwo stać się targetem cyberprzestępców. W skutek można stracić nie tylko ważne dane, ale i duże pieniądze. Jednak istnieje wiele metod ochrony płatności online na stronach, które są wykorzystywane przez sprzedawców i firmy.

płatności internetowe ochrona
(fot.pixabay.com)

Tajny szyfr

Strony internetowe, gwarantujące bezpieczeństwo płatności internetowych używają dla każdego połączenia z witryną szyfrowania danych. Z tak zabezpieczonych stron powinniśmy korzystać, by mieć pewność, że nasze transakcje są bezpieczne. Unikamy w ten sposób wielu zagrożeń ze strony hackerów, wirusów oraz złośliwych reklam. Z nieszyfrowanych połączeń możemy korzystać tylko w przypadku sprawdzonej strony, choć nawet wtedy nie mamy pewności, że nasze dane nie zostaną przekierowane i wykradzione.

Jeżeli zależy nam na ochronie płatności internetowych to warto sprawdzać adres witryny. Strony, które używają szyfrowania przez adresem właściwym maja skrót „https”, zaś nieszyfrowane tylko „http”. Dodatkowo, zabezpieczone strony będą miały aktualne certyfikaty bezpieczeństwa, o czym świadczy zamknięta kłódka lub kluczyk przy adresie. Warto kliknąć na symbol, by dowiedzieć się o używanych zabezpieczeniach i aktualnym

Kodowanie

Obecnie podstawową formą ochrony płatności online na stronie jest konieczność potwierdzania ich hasłem smsowym, które otrzymujemy po rozpoczęciu płatności. Takie hasło jest aktywne przez krótki czas, np. w przypadku płatności internetowych blik jest to około 30 sekund. System ochrony opierający się na hasłach sms nazywa się 3D Secure i obecnie spotykamy go zarówno na stronach, jak i przy płatnościach z poziomu aplikacji mobilnych. To prosty, ale skuteczny sposób, ponieważ telefon to coś, czego strzeżemy dość pilnie.

płatności online kartą
(fot.pixabay.com)

Internet Secure

Poza liczeniem na odpowiednie środki bezpieczeństwa ze strony właścicieli platform internetowych, możemy samodzielnie zadbać o ochronę płatności online kartą. Troska o własne dobra to podstawa, bo w końcu nikt lepiej nie zadba o to od nas samych. Szczególnie, gdy w grę wchodzą nasze pieniądze.

Pierwszym krokiem do bezpiecznych płatności online w sklepach internetowych może być dobry, licencjonowany antywirus z legalnego źródła. Warto stawiać na sprawdzone oprogramowanie antywirusowe, które polecają inni użytkownicy. Najlepiej wybrać wersję z funkcją ochrony Internetu i naszych działań w sieci. Dzięki temu, otrzymamy w pakiecie ochronę połączeń internetowych, blokowanie niepożądanych reklam i pobierania podejrzanych elementów z sieci. O bezpieczeństwo w trakcie używania przeglądarki i buszowania po sieci zadba także skutecznie zapora firewall. Firewall blokuje nieautoryzowany dostęp do urządzeń oraz nierozpoznane połączenia internetowe – nie pozwala osobom z zewnątrz podłączać się do naszych urządzeń za pomocą sieci bez naszej zgody. Warto także czyścić historię przeglądarki oraz nie zapamiętywać danych wrażliwcy (np. loginy, hasła) dla żadnej ze stron. Dobrym wsparciem będzie również regularne wykonywania skanowania urządzenia oraz aktualizowanie bazy danych wirusów i złośliwego oprogramowania.

Istnieje wiele metod płatności internetowych, jak również wiele sposobów ochrony ich i naszej aktywności w sieci przed cyberprzestępcami oraz panoszącymi się wirusami. Wiele z takich szkodników internetowych kryje się na przykład za banerami czy reklamami. Najważniejsze to zachować rozsądek, m.in. dzięki nieklikaniu we wszystkie linki i polecające grafiki. Jeżeli w pierwszej kolejności sami nie będziemy się chronić to nawet najlepsza ochrona aktywna czy pasywna może okazać się zawodna z czasem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here