płatności internetowe bezpieczeństwo
(fot.pixabay.com)

Banki częściej przesyłają ostrzeżenia przed próbami wyłudzenia danych, a w sieci napotkamy wiele artykułów o zagrożeniach w Internecie. Obecnie korzysta z Internetu znacznie więcej ludzi i istnieje o wiele więcej możliwości działania w sieci, niekoniecznie tych dobrych akcji. W Internecie napotkamy próby oszustwa i trzeba mieć to na uwadze, by nie paść ofiarą. Jednak jednocześnie Internet w dzisiejszych czasach jest trochę bardziej bezpieczny, paradoksalnie. Nowoczesna technologia pozwala wprowadzać systemy zabezpieczeń i kontroli, które mają chronić użytkowników przed różnymi niebezpieczeństwami wirtualnego świata, w tym także dbać o bezpieczeństwo płatności internetowych.

płatności online kartą
(fot.pixabay.com)

Sprawdzona satysfakcja

Przed dokonaniem zakupów i płatności internetowej kartą warto sprawdzić, u kogo kupujemy. Jeżeli znamy już danego sprzedawcę to nie ma takiej potrzeby. Jednak, gdy kupujemy w jakimś sklepie po raz pierwszy to warto prześwietlić lekko usługodawcę. Chcemy i powinniśmy kupować jedynie u godnych zaufania sprzedawców. Możemy sprawdzić opinie na temat sklepu w sieci – im więcej ich, tym lepiej (najlepiej samych pozytywnych). Możemy także popytać wśród znajomych – może ktoś już kupował lub coś słyszał. Warto zerknąć, czy na stronie sklepu zamieszczone zostały informacje o sprzedawcy – numer REGON lub NIP.

Ważne, by na stronie znajdował się regulamin, który możemy przejrzeć. W regulaminie także powinny zostać umieszczone informacje na temat sklepu – siedziba, REGON, NIP, kapitał. W regulaminie znajdziemy istotne i niezbędne zasady, określające wymiar i rodzaj transakcjimetody płatności online, warunki zwrotu i dostawy. Jeżeli nie ma na stronie regulaminu to zrezygnujmy z zakupów.

Bezpieczne strony korzystają z szyfrowania danych. Świadczy o tym początek adresu domeny, gdzie będzie stał skrót „https://”. Dzięki temu nasze dane, podawane przy płatności online w sklepie internetowym, będą chronione. Obok adresu strony powinien także wyświetlać się symbol kłódki lub klucza, który oznacza, że stron internetowa jest szyfrowana i odpowiednio zabezpieczona. Po kliknięciu na symbol będzie wyświetlała się informacja na temat certyfikatów bezpieczeństwa, które strona posiada oraz ich stan aktualności. Lepiej korzystać ze stron z aktualnymi certyfikatami.

płatności online dotpay
(fot.pixabay.com)

Pamięć krótkotrwała

W pośpiechu czasem zdarza nam się zapomnieć o wylogowaniu z serwisu transakcyjnego w banku czy aplikacji mobilnej. Na szczęście, systemy bankowości internetowej pamiętają za nas i automatycznie wylogowywują nas po krótkiej chwili. Jednak nie należy stawiać na szybkość reakcji automatycznego wylogowania, a pamiętać samemu o tak ważnej rzeczy. Krótki czas to zawsze okazja dla cyberprzestępców.

Przy płatnościach online na stronach należy zachowywać e-maile z potwierdzeniami i danymi na temat dokonanego zakupu. Wszystkie sklepy przesyłają po złożeniu zamówienia takie informacje.

Najlepiej korzystać z bankowości internetowej lub płatności online przelewy24 czy płatności internetowej BLIK. Pośrednicy płatności online mają odpowiednie zabezpieczenia i szyfrowanie, dbając o bezpieczeństwo płatności w sieci. W dodatku przy płatności online dotpay i temu podobnych konieczne jest potwierdzenie przelewu hasłem z SMSa.

Chrońmy siebie samych

Nikt nie zadba o nas lepiej, niż my sami. Systemy zabezpieczające i nowoczesne metody ochrony konsumentów będą działały znacznie lepiej, gdy sami będziemy mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo w sieci. Należy pamiętać o podstawowych zasadach, by nie paść ofiarą oszustwa internetowego. Przykładowo nie ufać podejrzanym wiadomościom lub nie ujawniać nigdzie numeru PIN do naszej karty. Trzeba zawsze pozostać czujnym przy płatnościach online kartą i sprawdzać, czy dane się zgadzają z  podanymi przez sprzedawcę – szczególnie numer konta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here