transseksualizm
(fot. pixabay.com)

Każdy człowiek rodzi się, mając określoną zaraz po urodzeniu płeć. Definiuje ją posiadanie określonych elementów genitaliów – damskich lub męskich. Z czasem jednak może okazać się, że osoba ma androgeniczną urodę i uosabia w sobie cechy wyglądu lub/oraz zachowania przypisanego do przeciwnej płci, niż jej własna. Poczucie niedopasowania posiadanej płci do poczucia tożsamości płciowej nasila się aż prowadzi do zjawiska transseksualizmu – zaburzenia tożsamości płciowej. To w dużej mierze przypadków prowadzi do chęci zmiany płci lub zwyczajnie bycia akceptowanym jako osoba o poczuciu przynależności do płci przeciwnej.

Jak zdefiniować transseksualizm?

Często osoba transseksualna samodzielnie dochodzi do wniosku, iż jest ona odmienna oraz transseksualna. Diagnoza przypadłości nie jest w rzeczywistości łatwa, gdyż wiele czynników świadczących o transseksualności, wcale nie musi jej oznaczać. Diagnoza transseksualności opiera się przede wszystkim na długotrwałej obserwacji. Wiele zależy od samego poczucia i jego komfortu psychicznego. U osoby transseksualnej zaburzona zostaje identyfikacja płciowa, zgodna z jego przynależnością płciową względem urodzenia. U osób zdiagnozowanych możliwa jest operacja zmiany płcitransseksualiści mogą ubiegać się o chirurgiczną zmianę płci oraz dopasowaną do indywidualnych potrzeb terapię hormonalną.

transseksualizm choroba
(fot. pixabay.com)

Objawy transseksualizmu

Ciężko jednoznacznie określić objawy transseksualizmu, gdyż u każdego pacjenta może on objawiać się nieco inaczej. Chodzi głównie o brak identyfikacji płciowej oraz występowanie cech przypisanych dla płci przeciwnej – zniewieściali mężczyźni i męskie kobiety – oraz posiadaniu cech fizycznych obu płci.  Transseksualista nie czuje się dobrze we własnym ciele z płcią pierwotną, biologiczną i dąży do akceptacji jako osobnika o przeciwnej płci.

Objawy transseksualizmu mogą występować także na skutek nieprawidłowości genetycznych lub rozwinąć się z czasem jako następstwo zaburzeń psychicznych. U osób transseksualnych mogą występować anomalie w wyglądzie, zachowaniu, tonacji głosy czy sposobie bycia. Na przykład mężczyźni będą mieli upodobania do damskich ubrań, noszenia makijażu i zachowań typowo kobiecych, zaś kobiety odwrotnie. Jednak łatwo to pomylić w wielu przypadkach ze zjawiskiem homoseksualizmu, w którym geje/lesbijki (szczególnie te/ci o dominującej pozycji w relacji) będą także często odróżniać się zachowaniem i stylizowaniem z wyglądu na płeć przeciwną.

objawy trensseksualizmu
(fot. pixabay.com)

Zmiana płci

W wyniku zabiegu zmiany płci dokonywane są chirurgicznie fizyczne zmiany w obrębie ciała pacjenta. Mają zapewnić pełną zmianę płci na pożądaną. Przed dokonaniem zabiegu konieczne są specjalistyczne badania psychologiczne oraz szczegółowa ocena stanu zdrowia. Niezbędne są również badania hormonalne, jak i okulistyczne, neurologiczne i genetyczne. Na podstawie badań wydawany jest werdykt, czy zmiana płci nie stanowi jedynie tymczasowej fanaberii. Musi mieć podstawy w zaburzeniach tożsamości płciowej. Według założeń pragnienie u osoby, u której przypuszcza się transseksualizm, bycia akceptowanym w społeczeństwie jako przedstawiciel płci przeciwnej musi trwać najmniej dwa lata. Zabieg ten, warto nadmienić, jest kosztowny i skomplikowany oraz wymaga długiej rehabilitacji.

Potrzeba leczenia               

Transseksualizm nie wymaga leczenia, jak w przypadku wielu powszechnych chorób o podłożu psychicznym. Zjawisko nie jest, bowiem chorobą, a pewnego rodzaju zaburzeniem psychicznym. Nie oznacza to jednak, że osoby transseksualne są chore psychicznie. Transseksualizm ma ścisły związek z cechami płciowymi osób, u których występują cechy charakterystyczne dla obu płci. W efekcie osoby o androgenicznej urodzie, nie mające poczucia wewnętrznego przynależności do określonej przy urodzeniu płci dążą do zmiany płci. Zależy im przede wszystkim na akceptacji jako przedstawiciel przeciwnej płci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here