bestsellery gier planszowych
(fot.pixabay.com)

Często mówi się o grach, że mają lub nie klimat. To jeden z celów gry planszowej, by miała swój klimat i wciągała graczy w wir rozgrywki, zapewniając odpowiednią imersję świata przedstawionego. Klimat wpływa na odbiór gry czy przyjemność z rozgrywki. Najbardziej klimatyczne gry to takie, w których gracz wychodzi z roli gracz i na czas rozgrywki w pełni wczuwa się w prowadzoną postać. To trochę, jak oglądanie serialu. Co na to wpływa?

Temat gry

Temat gry ma duży wpływ na klimat w trakcie rozgrywki. Fabularne gry planszowe będą budowały lepszy klimat, gdyż pozwolą graczom na wczucie się w konkretne postaci czy sytuacje. Niezależnie od tego czy będzie to gra planszowa fantasy, horror czy inna, otoczka fabularna pozwoli na wyobrażenie sobie świata i postaci. To trochę, jakby przenosić grę wyobraźni (RPG) na karty planszówki. Jeszcze lepiej sprawdzi się znane uniwersum, jak np. w przypadku gry planszowej Cthulhu. Z kolei takie gry planszowe jak Eurobiznes klimatu nie będą miały wcale. Jednak nie jest oczywiście konieczne, by gracze znali uniwersum gry, bo nowy świat to wiele możliwości na zupełnie odmienne kreacje.

fajne gry planszowe
(fot.pixabay.com)

Mechanika gry

Kolejny ważny element dla klimatu to mechanika, od której zależy przebieg rozgrywki i możliwości wczuwania się lepiej lub gorzej w tematykę. Ciekawe gry planszowe pod kontem mechaniki i tematu najczęściej mają lepszą imersję. W takich grach zasady często są tworzone właśnie po to, by budować klimat dla fabuły. Gry, które skupiają się bardziej na zasadach będą kulały trochę w kwestii klimatu lub nie będą miały go wcale. Fajne gry planszowe powinny mieć spójność tematu i mechaniki, by utrzymywać klimat – zasady gry powinny pomagać wczuć się w postaci i sytuacje, być jedynie sposobem nie głównym wykładnikiem.

Wykonanie

Jeżeli gra ma marne wykonanie elementów to często odbierana jest gorzej, co przekłada się na spadek klimatyczności tytułu. Bardzo ważne jest wykonanie dla gier, w których tematyka ma silny związek z mechaniką gry. Bestsellery gier planszowych pamiętają najczęściej o tej korelacji, dlatego ich wartość jest wyższa i proporcjonalna do ceny. Hity gier planszowych powinny mieć mechanikę adekwatną do tematyki, bowiem abstrakcyjna mechanika zaburzy całkowicie klimat każdej nawet najpiękniejszej planszówki. Gra powinna być zbalansowana, z przejrzystymi zasadami i dopasowanymi do możliwości rozgrywki.

hity gier planszowych
(fot.pixabay.com)

Gracze i atmosfera przy stole

Jedną z najistotniejszych elementów klimatu gier planszowych jest nastawienie graczy, na które gra sama w sobie nie ma wpływu. Emocje z gry planszowej powinny mobilizować graczy do działania i chęci kreowania świetnej atmosfery oraz przedstawienia tematyki gry. Jeżeli gracze będą wczuwali się w rozgrywkę i prowadzone postaci, wychodząc z roli gracza to klimat sam będzie się napędzał. Z tego powodu klimatyczne tytuły uważa się niekiedy z gry planszowe dla dorosłych. Nastawienie graczy jest bardzo istotne dla odbioru rozgrywki. Dla przykładu, jeżeli gracze znają uniwersum to pozwala im to często na lepsze odgrywanie postaci i nawiązywanie do wydarzeń, które miały miejsce. Na przykład w grze planszowe Gra o tron, będą oni mogli poczuć się, jak bohaterzy serialu i zawrzeć przymierze, które zniszczy ród Lannisterów. Mogą zmienić bieg historii, bo ogranicza ich tylko własna wyobraźnia.

Preferencje

Na klimat wpływ ma także preferencja graczy, bo w końcu każdy może woleć inny rodzaj gier czy odmienny tryb rozgrywki. Niektórzy też po prostu nie lubią skupiać się na tematyce gry czy odgrywaniu i wolą czysto mechaniczne gry planszowe strategiczne. Zapalony fan klimatycznych rozgrywek może być też fanem familijnych gier planszowych. W takim przypadku osoba posadzona przed fantasiakiem czy horrorem może mieć problemy z wczuciem się w klimat gry, bo np. w większości lubianych tytułów nie miała negatywnej interakcji. Trzeba też pamiętać, że klimat w grze to rzecz umowna i wpływa na nią wiele czynników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here