Nie jest nową prawdą, że dzieci lepiej i łatwiej przyswajają wiedzę przez zabawę. Osoba, która opracowywała jako pierwsza model nauki przez zabawę prawdopodobnie nie miała na myśli gier planszowych, ale dziś to świetna opcja. Wiele edukacyjnych gier planszowych spełnia postulaty pedagogiki rozwojowej, wpływając pozytywnie na kształtowanie się hierarchii wartości oraz poszerzanie umiejętności różnego zakresu u dzieci.
Dzieci z Carcassonne
Bestsellerem gier planszowych dla dzieci jest Carcassonne. To gra łącząca pokolenia i uwielbiana zarówno przez młodych i starszych. To gra polegająca na budowaniu i kolekcjonowaniu punktów z małą dawką negatywnej interakcji. W trakcie rozgrywki budujemy świat – pola, drogi, miasta i w zależności od dodatków inne obiekty, jak rzeki, kulty czy katedry. Aby dany obiekt był nasz należy zająć go pionkiem w wybranym kolorze. Wygrywa osoba, która ma najwięcej punktów po wyjściu wszystkich kafelków. Według rankingu familijnych gier planszowych Carcassonne to jedna z najpopularniejszych gier dla całej rodziny.
Takenoko
Rewelacyjną familijną grą planszową jest Takenoko, czyli przygody przeuroczej pandy w królewskich ogrodach. Celem gry planszowej jest wykonanie siedmiu zadań jako pierwszej osoby i osiągnięcie najwyższej ilości punktów. Można to zrobić na kilka sposobów, na co wpływają karty zadań trzech rodzajów. Można skupić się na układaniu kafelków planszy w konkretny wzór, karmieniu pandy lub sadzeniu bambusa. Możemy przeszkadzać innym graczom poprzez wysyłanie głodnej pandy i niszczenie wybranych pędów bambusa. Wpływ na akcje i rozgrywkę na także pogoda, którą określa rzut kostką ze specjalnymi monogramami. Emocje gry planszowej Takenoko są bardzo pozytywne, dzięki kolorowemu i uroczemu wykonaniu oraz spokojnej rozgrywce.
Ubongo
Ubongo znajdziemy w rankingu imprezowych gier planszowych, ale to pozycja także na granie z rodziną w deszczowe dni. To bardzo fajna gra planszowa, która ćwiczy refleks i spostrzegawczość. Polega na układaniu kolorowych kafelków w określony sposób. Za poprawne ułożenie otrzymujemy punkty, wymienne na kryształy. Oczywiście wygrywa osoba, która jest szybsza i zdobędzie najwięcej punktów.
Story Cubes
To rewelacyjna gra planszowa dla dorosłych i dzieci, chociaż bardziej klasyfikująca się do gier kościanych, niż planszowych. Można powiedzieć, że łączy w sobie elementy także gry rpg. Opiera się na rzucaniu specjalnymi kostkami, na których umieszczono 9 różnych symboli. Na podstawie wyrzuconych symboli należy stworzyć opowieść, będącą spójną i logiczną całością. To bardzo fajna gra planszowa, które pozwoli rozwinąć kreatywne myślenie u dzieci.
Uno (wyd. Amigo)
Ciekawą grą planszową przypominającą makao jest Uno. Gra polega na dopasowywaniu kart do właściwego numeru, symbolu czy kolory. Wygrywa oczywiście najszybsza osoba, która zrobi to pierwsza poprawnie. Gra ćwiczy spostrzegawczość, refleks i logiczne myślenie. Dodatkowo, grę urozmaicają karty specjalne nakazujące zmianę kierunku, koloru czy dobieranie kart. To wspaniała zabawa nawet dla 10 osób jednocześnie.
Pędzące żółwie (wyd. Egmont)
Według rankingu gier planszowych dla dzieci Pędzące żółwie plasują się niezwykle wysoko. Wariantów gry jest kilka i tak nasze żółwie mogą być też kangurami czy jeżami. To prawdziwy hit gier planszowych dla początkujących. Zasady są banalne, a rozgrywka szybka, więc jest to także idealne imprezowa gra planszowa. Każdy gracz ma swoje żółwia w konkretnym kolorze i musi dotrzeć do mety jako pierwszy. Kierujemy żółwiami za pomocą kart z określonymi możliwościami ruchu – do przodu, tyłu lub na plecy współgraczy. Nasze karty pozwalają na ruszanie wszystkimi żółwiami, nie tylko naszym. Najważniejsze to nie zdradzić się z tym, który żółw jest nasz, bo inni gracz będą nas skutecznie blokować. Wygrywa pierwszy na mecie, a w przypadku wieży z żółwi (niesienia kolegów na plecach) ten na samym spodzie.