hit gier planszowych
(fot.pixabay.com)

Gry planszowe i karciane podbijały serca w latach 90., kiedy jeszcze zabawa bardziej opierała się na wyobraźni i spotkaniach z przyjaciółmi, niżeli Internecie i komputerach. Ponowny boom nastąpił kilka lat temu, rozpoczynając nową falę popularności gier planszowych, choć oczywiście popularne tytuły nieco się zmieniły względem pierwszej fali. Jednak fajne gry planszowe to świetny pomysł na prezent kiedyś i dzisiaj.

Troyes

Troyes to przykład integracyjnej gry planszowej ze względu na kooperacyjną rozgrywkę. Gracze wczuwają się w mieszkańców i kreatorów francuskiego miasta nad Sekwaną, Troyes. To gra o charakterze abstrakcyjnym i dość trudnym, której mechanika opiera się głównie na kościach. Jednak nie rządzi tu element losowości, a decyzyjność graczy. Cele gry planszowej Troyes są proste do przyswojenia, ale zmienne w zależności od wydarzeń w ciągu gry. Gracze będą musieli zmierzyć się z budową elementów miasta, problemami gospodarczymi czy ekonomicznymi oraz obroną przed złoczyńcami. Uczestnicy rozgrywki wcielają się w zamożne rody, których zadaniem jest używanie wpływów, znajomości dziedzin naukowych i państwowych dla dobra oraz rozwoju miasta. Plusem gry jest duża regrywalność, wciągająca rozgrywka i unikalna grafika. To pozycja raczej dla już doświadczonych graczy, gdyż nie jest zbyt łatwa. Będzie dobrą familijną grą planszową, jeżeli mamy graczy w rodzinie lub trochę cierpliwości do stopniowego przejścia przez reguły.

cele gry planszowej
(fot.pixabay.com)

Terraformacja Marsa

Według rankingów gier planszowych Terraformacja Marsa plasuje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych gier, szczególnie ostatniego roku. Tematyka gry kręci się wokół kolonizacji i rozwoju na Czerwonej Planecie. To bardzo wciągająca i zaawansowana pozycja, w którą warto zagrać. W tej fabularnej grze planszowej gracze wcielają się w przedstawicieli dużych korporacji, którzy mają za zadanie przekształcenie Marsa w planetę do życia. Każda korporacja wyróżnia się innym podejściem do tematu i stosuje inne metody. Gra jest częściowo kooperacyjna, a do najistotniejszych zadań wspólnych należy np. podniesienie poziomu tlenu na planecie do 14%. Po zakończeniu wszystkich zadań wspólnych gra się kończy, ale zwycięża ten gracz, który najbardziej przyczynił się do transformacji Marsa. Warto więc przykładać się do celów wspólnych, ale także pamiętać, że oceniane będą również nasze indywidualne działania.

Gra ma bardzo dużo elementów i jest regrywalna, a rozgrywka trwa zazwyczaj od 90 do 120 min. (według rozpiski na opakowaniu). W rzeczywistości gra potrafi ciągnąć się w przyjemny sposób przez godziny. W zestawie mamy aż 233 karty różnego rodzaj, a możliwe jest dołączenie jeszcze dodatków. To wyjątkowy klimat, ogromne emocje i cała masa frajdy z gry. Terraformacja Marsa to prawdziwy bestseller gier planszowych.

ranking gier planszowych
(fot.pixabay.com)

Tzolkin: Kalendarz Majów

Ciekawą grą planszową jest Tzolkin, który przenosi nas do czasów istnienia starożytnego i nieco tajemniczego ludu Majów. Gracze wcielają się w plemiona Majów, które próbują zdominować pozostałe ugrupowania. Gra jest, zatem nastawiona na negatywną interakcję między graczami i strategiczne myślenie. Możliwości na wygraną jest kilka, a droga do zwycięstwa nie jest prosta. Tzolkin to pozycja gry planszowej dla dorosłych ze względu na dość skomplikowane zasady. Akcje wykonuje się zgodnie z przesuwaniem się kalendarza Majów, stanowiącego centrum planszy. Każda pozycja kalendarza pozwala na wykonanie innego rodzaju akcji. Prawdą jest, że kalendarz wyznaczał tryb życia Majów. Jednak gracze będą musieli dobrze planować swoje ruchy i rozstawienia robotników, których ilość jest ograniczona. Trudnością tej strategicznej gry planszowej jest, że w żadnej turze nie mogą oni pozostać bezczynni. Działaniami zdobywamy przychylność bogów, rozwijamy cywilizację i dbamy o zadowolenie ludu – im lepiej, tym więcej punktów.

The Godfather: Imperium Corleone

Hitem gier planszowych w klimacie gangsterskim jest The Godfather. To przeniesienie realiów Ojca Chrzestnego na karty gry planszowej. Gracze wcielają się w jedną z pięciu mafijnych rodzin i zaciekle walczą o władzę w mieście. Należy wymuszać haracz, robić szemrane interesy i pozbywać się konkurencji. Wszystko po to, by wpływy rodziny zwiększały się. Fajnym elementem są walizki, w których trzymamy pieniądze. Emocje gry planszowej Ojciec Chrzestny towarzyszą przez całą rozgrywkę i nieraz będą buzowały. Gra wykonana jest bardzo ładnie, zawiera unikalne figurki, wysokiej jakości elementy o ślicznej grafice. Wszystko od wykonania do rozgrywki jest bardzo klimatyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here