Stanici to chorwackie, niewielkie miasteczko o wielowiekowej tradycji. Jego początki sięgają czasów Cesarstwa Rzymskiego, gdy było jeszcze osadą zamieszkiwaną w większości przez rybaków i rolników. W rzeczywistości miasteczko Stanici położone w odległości około 5 km od Omis i tylko 32 km od perły regionu Dalmacji, Makarska, dzieli się na stare i nowe miasto. Stara część wgłębi lądu oddalona jest nieznacznie od nowej, nadmorskiej zabudowy miasta, która powstała przez przeniesienie obszaru Stanici do lepiej skomunikowanej lądowo i drogą morską części Dalmacji ze względu na powstanie Magistrali Adriatyckiej. Dziś stanowi jedną z bardziej naturalnych i dzikich miejscowości Chorwacji, gdzie wciąż pierwsze skrzypce odgrywają piękne widoki i otoczenie natury. Pomimo, iż znajdziemy tu błogi spokój i relaks od wielkomiejskiego gwaru to atrakcji w miejscowości Stanici także nie brakuje.
Sport i rekreacja
Dalmacja, a co za tym idzie Stanici, jest idealnym regionem Chorwacji do uprawiania szeroko rozumianego sportu. Turyści mogą nie tylko podziwiać w trakcie spacerów malowniczą panoramę miasteczka, rozciągającego się tuż wzdłuż linii brzegowej Morza Adriatyckiego, ale także mają okazję zanurzyć się w przepiękne krajobrazy podczas rowerowych wycieczek na lokalnych szlakach. Trasy rowerowe obejmują zarówno obszar miejski i okoliczne tereny leśne. Z pewnością ujmujące okażą się widoki pól lawendowych
w promieniach zachodzącego słońca oraz oliwnych gajów skąpanych w złocistym blasku słonecznych promieni. Na odważniejszych i nieco bardziej doświadczonych czeka niezwykła przygoda na pobliskich szlakach górskich, gdzie można spokojnie wybrać się z odpowiednim zaopatrzeniem na trekking.
Stanici to perfekcyjne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Główną atrakcją jest tutaj rafting na rzece Cetina. Spływ pontonowy lub kajakowy to świetna zabawa, dostarczająca całą masę adrenaliny oraz dobrej zabawy. Przy odpowiednich warunkach będzie to niezapomniana i porywista podróż wśród leśnej dziczy.
Klasztor Franciszkanów
Będąc w Stanici warto zobaczyć na własne oczy monumentalny klasztor franciszkańskiego zakonu Braci Mniejszych, należącego do dalmackiej prowincji Najświętszego Zbawiciela. Region ten jako prowincja religijna został wyodrębniony dopiero w 1735 roku z bośniackiej prowincji Świętego Krzyża. Klasztor cechuje się prostym stylem architektonicznym, wykonany jest z kamienia o typowym dla regionu dachu krytym czerwoną dachówką oraz wąskich oknach z drewnianymi okiennicami dwuskrzydłowymi. Sam Zakon Braci Mniejszych liczy sobie wielowiekową tradycję, gdyż powstał w około 1209 roku.
Riwiera
Kolejnym punktem zwiedzania, którego nie można sobie odpuścić, będąc w Stanici jest zwiedzenie Riwiery Omis, położonej jedynie 5 km od miasteczka. Możemy tutaj podziwiać gęstą zabudowę, charakterystyczny styl architektoniczny dla chorwackich nadmorskich miejscowości i dowoli przechadzać się brukowanymi uliczkami wzdłuż kanału oraz po starówce. Warto także odwiedzić Muzeum miejskie, gdzie lepiej poznamy historię miasta
i regionu.
Kulinarna podróż
Zdecydowaną zaletą wybrzeża Chorwacji jest kuchnia, oparta przede wszystkim na rybach i owocach morza. Podstawowymi składnikami kuchni dalmackiej są nie tylko morskie przysmaki, ale także oliwa i zioła – rozmaryn, czosnek, pietruszka. Warto uwzględnić jako atrakcję odwiedzenie lokalnych restauracji takich, jak Tawerna „U našeg Marina”. Zasmakujemy tutaj tradycyjnych potraw Dalmacji oraz kuchni chorwackiej. Koniecznie trzeba skusić się na regionalne danie – gregada, czyli wolnogotowany gulasz rybny o bogatym w smaku bulionie, którego podstawą jest białe wino, pietruszka, cebula, czosnek, kapary, ziemniaki i solone sardele. Potrawa jest aromatyczna i wyrazista w smaku.
Jednak wśród popularnych dań regionu, jak czarne risotto z owocami morza i kałamarnicami czy brudet (najczęściej ostrawy gulasz rybny), króluje tradycyjna Pašticada s njokima. To danie ma wiele wersji, ale z pewnością dostaniemy je w każdej restauracji w Dalmacji. Jest to pieczeń wołowa, duszona wolno w sosie z wina i warzyw. Ślinka napłynie nam już na samą myśl tak, jak i w przypadku nadmorskiego specjału – peka z ośmiornicy. To danie z kolei przygotowywane jest w specjalnym naczyniu, przypominającym tandori. Najczęściej zapiekane jest w ten sposób mięso, ale w przypadku wybrzeża mamy okazję spróbować wyjątkowej wersji z ośmiornicą.
Dalmacja oczarowuje malowniczymi widokami i przepyszną kuchnią, ale nie szczędzi także atrakcji. Stanici to miejscowość, w której możemy delektować się spokojem oraz niezwykłymi okolicznościami natury. To prawdziwy raj dla osób, które znużyło życie
w tętniącym życiem wielkim mieście, a także dla amatorów aktywnego wypoczynku
i miłośników kulinarnych przygód.