Małopolska to idealne miejsce na podróż krótką i długą ze względu na wiele pięknych i fascynujących miejsc do zwiedzenia w tym rejonie. Małopolska źródłem tradycji jest zarówno architektonicznie, historycznie, rozrywkowo i kulturowo. Perłą w koronie jest stolica regionu, Kraków. Zabytki Krakowa znane są na skalę światową i zachwycają, a jego liczne atrakcje przyciągają rzesze turystów.
Wawel
Kraków stanowił niegdyś stolicę królów, o czym przypomina wznoszący się nad miastem zamek królewski Wawel. Dziś kompleks zamkowy stanowi atrakcję turystyczną, znaną przede wszystkim z legend o smoku, krypty królów i Trzech Wieszczów oraz historii o królu, który lubował się w alchemii i spalił fortyfikację. W konsekrowanej w 1364 roku katedrze do dziś odbywają się msze i uroczystości. Warto tutaj zobaczyć (tak naprawdę wszystko) krypty, smoczą jamę, dzwon Zygmunta, kaplicę oraz święty krzyż.
Kościół Mariacki
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Krakowa, a może i Małopolski znajduje się na Rynku Głównym w Krakowie. Kościół ma charakterystyczne dwie wysokie wieże o różnej wysokości i murowaną z czerwonej cegły fasadę. Pobudowany został około XIII wieku w stylu romańskim. Regularnie odbywają się tutaj msze.
Auschwitz Birkenau
Historyczna miejscowość przypominająca o smutnych i przerażających wydarzeniach z przeszłości. Przechadzając się po Brzezince można poczuć wciąż wspomnienie rozdzierających serce wydarzeń i okrucieństwa. Zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu to podróż, która sięga do dna psychiki i duszy.
Liban
Kolejna pamiątka, przypominająca o zbrodniach nazistowskich z czasów II wojny światowej. Obóz pracy w Płaszowie został realistycznie zrekonstruowany na potrzeby filmu „Listy Schindlera” w 1992 roku, a obecnie stanowi atrakcję turystyczną.
Kopiec Kościuszki
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych kopców w Krakowie znajduje się na Salwatorze, a z jego szczytu przy ładnej pogodzie widać szczyty Tatr. Jest to w pełni stworzony przez ludzką pracę kopiec w porównaniu do kopca Kraka czy Wandy. Nie bez powodu o stolicy Małopolski mówi się miasto kopców.
Ołtarz Wita Stwosza w Krakowie
To przepięknie, ręcznie wykonany przez Wita Stwosza w latach 1477 – 1489 bogato zdobiony, monumentalny ołtarz. Majestatyczny ołtarz mieni się wręcz kolorami i ocieka od złota. Najprawdopodobniej jest najbardziej charakterystycznym elementem Bazyliki Mariackiej.
Podziemia Rynku w Krakowie
Jeżeli Rynek Główny jest jednym z miejsc, które lubimy odwiedzać w Krakowie to zdecydowanie zakochamy się jeszcze bardziej w jego podziemiach. Muzeum obejmuje obszar całej płyty rynkowej (ok. 4 000 m2). Tu historia łączy się z nowoczesnością w formie multimedialnej wystawy z ponad 11 000 eksponatów archeologicznych. Wszystkie ślady historii pochodzą z wykopalisk, mających miejsce w latach 2005 – 2010. Nad podziemnym muzeum rozciągają się majestatyczne i tętniące życiem Sukiennice.
Stara synagoga
Zwiedzając Kazimierz warto odwiedzić piękną i najstarszą w kraju synagogę, która powstała około XV wieku. Przez długi czas pełniła funkcje synagogi centralnej (do II wojny światowej), a od 1958 roku stanowi oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Niedaleko znajduje się także Synagoga Remuh, która swoją nazwę zawdzięcza rabinowi Isserlesowi Mojżeszowi. Jego grób znajduje się w tejże synagodze.
Park im. Henryka Jordana
W Krakowie, wbrew pozorom, nie brakuje pięknych miejsc obfitujących w zieleń. Jednym z takich miejsc jest Park Jordana, położony naprzeciw Błoni Krakowskich. Można tu odpocząć od zgiełku miasta i znaleźć chwilę relaksu przy pięknych widokach na soczystą zieleń traw, krzewów i drzew. W parku znajduje się także oczko wodne, po którym można popływać rowerkami wodnymi.
HistoryLand
W samym centrum miasta tuż przy Galerii Krakowskiej znajduje się HistoryLand, który opowiada najważniejsze momenty historyczne Polski. Jednak robi to w wyjątkowy sposób, bowiem z pomocą klocków Lego.
Dom Jana Matejki
Wspaniały malarz na skalę światową, Jan Matejko, pochodził waśnie z Krakowa. Dziś w jego domu znajduje się muzeum, w którym odnajdziemy ślady życia i pracy artysty. Zobaczymy, jak wyglądał dom i studio wybitnego artysty, a może sami zaczerpniemy inspirację do tworzenia.
Muzeum Pinballa
Każdy kiedyś miał okazję grać w Pinballa. Niektórzy jeszcze na kultowych automatach, zaś inni już w wersję elektroniczną gry. Obecnie można wybrać się do Muzeum Pinballa w Krakowie, gdzie za bezcen rozegrać partię w ponad 50 gier tego typu. To miejsce dla prawdziwych geeków, które przywodzi wspaniałe wspomnienia z dzieciństwa.