Skradin Chorwacja
(fot. pixabay.com)

Skradin to niewielka miejscowość w Chorwacji, położona pomiędzy jeziorem Prokljansko i Visovačko. Miejscowość rozciąga się nad samą rzeką Krka, zachwycając malowniczą panoramą. Początki Skradin sięgają jeszcze czasów iliryjskich, choć pierwotne miasto o rzymskim rodowodzie Scardona zostało zniszczone i odbudowane pod dzisiejszą nazwą. Starsza część miasta jest w dalszym ciągu kamienna, a nad zabudowaniami wznoszą się pozostałości po weneckich fortyfikacjach. To wyjątkowe miasteczko, które obfituje w atrakcje wszelkiego rodzaju.

Starówka

Zdecydowanie na atrakcyjność miasta wpływa różnorodność zabudowy. Starówka miasta łączy w sobie kamienne fasady, brukowane uliczki i typową dla Chorwacji architekturę o jasnych ścianach oraz czerwonych dachówkach z pozostałościami po panowaniu w tym rejonie Wenecji w postaci domów w stylu weneckim z XVIII i XIX wieku. W centrum starego miasta znajduje się bogato zdobiony, w tym samym stylu kościół Matki Bożej, zwieńczony 20 metrową dzwonnicą. Wysoko nad miastem górują ruiny weneckiej twierdzy. Starówka Skradinu jest wyjątkowa, łącząc cechy typowo śródziemnomorskiego miasteczka
z chorwackim klimatem.

Skradin park narodowy
(fot. pixabay.com)

Park Narodowy Krka

Jedną z pereł w koronie Skradinu jest z pewnością położony tuż obok Park Narodowy Krka. Powstał w roku 1985, a jego największa dumą są oczywiście wodospady. Ich łączny spadek wynosi 242 metry. Jeden z wodospadów zyskał nazwę od miasta Skradin, która brzmi Skradinski Buk. W dodatku jest to najokazalsza i największa kaskada.

W letnim sezonie można na teren parku dostać się promem, który regularnie kursuje ze Skradin. Podróż, choć trwająca zaledwie piętnaście minut, daj możliwość podziwiania rozlewających się połaci zieleni i przepięknych widoków na rezerwat z zupełnie innej perspektywy.

W Parku Narodowym Krka można obejrzeć w południowej części pozostałości po młynach wodnych, używanych niegdyś do produkowania energii. W Skradin w 1895 roku uruchomiono jedną z pierwszych na świecie elektrownię wodną, której pozostałości można dzisiaj zobaczyć na własne oczy w rezerwacie przyrody. Dodatkowo, w tym miejscu odbywają się pokazy etnograficzne popularnego kiedyś rzemiosła.

Wyspa Visovac

W samym centrum Parku Narodowego Krka znajduje się jezioro Visovac, na którym unosi się samotna wyspa. Znajduje się tam założony przez zakon Franciszkanów w 1445 roku klasztor. Jednak historia monumentalnej budowli jest znacznie dłuższa i bogatsza, ponieważ pierwsze zabudowania klasztorne w około IV wieku n.e. wznieśli na wyspie pustelnicy, zwolennicy świętego Augustyna. W XV wieku dopiero świątynia, będąca pierwotnie kościołem, została przejęta przez zakon Franciszkanów. Oryginalną zabudowę zastąpiono pięknym kościołem wraz z monumentalnym klasztorem pod wezwaniem Matki Boskiej Łaskawej. Obecny budynek nie tylko pełni funkcję religijną i prezentuje się cudownie na zdjęciach lokalnej panoramy, ale jest również ogromnym księgozbiorem starych manuskryptów i ksiąg historycznych.

Na wyspę Visovac można dostać się jedynie w sezonie letnim, gdy odpływają z portu w Parku Narodowym Krka promy wycieczkowe, które podpływają do tego magicznego miejsca.

Skradin Krka
(fot. pixabay.com)

Zabytki w Skradin

Niewielkie miasteczko nad rzeką kryje w sobie wiele uroku, ale także liczne zabytki, które warto zobaczyć i zwiedzić. Odwiedzenie kościoła Matki Bożej w centrum, pochodzącego z XVIII wieku, kościoła świętej Petki, kościoła Hieronima na starym mieście, prawosławnej cerkwi świętego Spiridona także na starówce na pewno będzie niezwykłym przeżyciem. Każdy z monumentów wyróżnia się innym stylem, pięknie wkomponowuje w otaczającą zabudowę i robi piorunujące wrażenie. Na spragnionych większego kontaktu z historią czeka położone 15 km od miasta miejsce, Bribirska Glavica. Liczy sobie 6 tysięcy lat historii, a w jego okolicach wciąż widoczne są szczątki przeszłości od czasów prehistorycznych do współczesnych.

Atrakcje kulinarne

Odwiedzając Skradin, koniecznie należy odwiedzić lokalną winnicę. Bibich Vinery to rodzinna winnica o tradycjach, sięgających aż XV wieku. Najstarsza winnica marki znajduje się w Nečven-grad w Promina. W lokalnej winnicy, będącej jednocześnie restauracją, można spróbować tradycyjnej kuchni chorwackiej, wyśmienitych dań i przystawek z wykorzystaniem regionalnych składników i, co najważniejsze skosztować produkowanych o pokoleń wino wyjątkowym bukiecie.

Festiwal Klap

Jedną z tradycyjnych elementów kultury chorwackiej jest muzyka a capella. Najpopularniejszym festiwalem takiej muzyki, który ma miejsce właśnie w Skradinie jest Festiwal Klap. Klapa w dialekcie dalmatyńskim znaczy tyle, co zespół. Termin odnosi się do chóralnego śpiewu pieśni ludowych bez użycia instrumentów muzycznych. Niegdyś klapy gromadziły tylko męskich członków, a obecnie spotykane są i grupy żeńskie. Najstarszy festiwal tego rodzaju muzyki trwa od 1967 roku. Impreza obejmuje kilka dni, w trakcie każdego z nich występuje inna kategoria śpiewaków – grupy męskie, żeńskie, dziecięce i ludowe. Festiwale klap można napotkać w różnych częściach Chorwacji. W Dalmacji jest wyjątkowo szczególny z wielu względów, przede wszystkim dzięki dialektowi oraz najstarszej tradycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here