Slano
(fot. pixabay.com)

Salno położone jest u wybrzeża Morza Adriatyckiego w Chorwacji, a w rzeczywistości miasto ulokowało się w liczącej dwa metry długości zatoce. Miasto żyje głównie z turystyki i produkcji oliwy z oliwek, wina czy rybołówstwa. Jest urzekające samo w sobie, ale także doskonale sprawdza się w roli bazy wypadowej do zwiedzania Chorwacji, będąc dobrze skomunikowane z Dubrownikiem.

Pozostałości z historii

Slano to miasto bogate historycznie, gdyż można znaleźć tutaj wiele pozostałości
z różnych okresów w dziejach Chorwacji. To nie lada gratka dla zainteresowanych archeologią oraz historią. Ślady wskazują na to, że obszar Slano zamieszkiwany był już od czasów prehistorycznych, czego potwierdzeniem mogą być ruiny tumuli na pobliskich wzgórzach. Można także znaleźć tam szczątkowe pozostałości po fortyfikacjach. Na tych samych wzgórzach odnaleziono starożytne zabytki rzymskie i greckie. Wiadomo, że obie kultury miały silny wpływ na rozwój tych terenów. Na Wzgórzu Gradina stoi w dalszym ciągu rzymskie castrum. W mieście widoczne są pozostałości z wielu innych okresów i panowania.

Slano atrakcje
(fot. pixabay.com)

Klasztor i kościół. św. Hieronima

W strategicznym miejscu, dającym widok na całą zatokę, na południe od centrum Slano znajduje się monumentalny klasztor wraz z kościołem św. Hieronima. Kościół zbudowany został na zlecenie rodu Gradić w 1420 roku, co potwierdza kamienna tablica spisana heksametrem i wbudowana w fasadę budynku. Tablica wspomina darczyńców kościoła
z rodziny Gradić, ojca Junije i synów Matej i Marin. Z kolei klasztor powstał na życzenie arystokratycznej rodziny Lisac. Działalność klasztoru rozpoczęła się około 1399 roku, gdy Republika Dubrownik przejęła obszar Dubrovačko primorje, a obecne władze wyraziły zgodę bośniackim franciszkanom na stworzenie klasztor w celu walki z herezją bogomilską.

Pałac Rektora

Slano w XIV wieku stało się częścią Republiki Raguzy, zostając przy tym siedzibą Rektora. W północno-wschodniej części osady Slano pobudowano pałac, który pełnił funkcję ośrodka administracyjnego obszaru Dubrovačko Primorje oraz domu rektora. Pałac zbudowano na schemacie bloku zamkniętego, przypominającego zabudowania gospodarcze. W pobliżu pobudowano letnie domy szlachty Dubrownika dla najpotężniejszych rodów tamtych czasów.

Lapidarium w klasztoru Franciszkanów

Na początku XX wieku klasztor Franciszkanów przy kościele św. Hieronima stał się pożywką dla prac archeologicznych. Odkryto w trakcie wykopalisk w ogrodzie zwanym
„U dardinu” aż cztery wczesnochrześcijańskie sarkofagi oraz dwa groby. Dzisiaj sarkofagi stanowią wystawę, ustawioną przed kościołem.

Kościół św. Blażeja

W skład kompleksu wchodzi również dwukondygnacyjny budynek plebanii po stronie wschodniej. Jednonawowy kościół cechuje prostokątna absyda, a wnętrze nawy zakończone jest szklanym sklepieniem. Sanktuarium ma sklepienie beczkowe, zaś główna fasada stanowi otwarty portal z niezamkniętym szczytem. Jest on zdobiony stylizowanymi palmetami. Nadproże portalu zostało przyozdobione łacińskim napisem, który stanowi potwierdzenie daty wybudowania kościoła około 1758 roku.

Slano chorwacja
(fot. pixabay.com)

Dwór Ohmučević

W północno-wschodniej części miasta znajduje się zabytkowy dwór rodziny Ohmučević. Pierwsze wzmianki na temat rodziny pochodzą z XV wieku. Informacje wskazują, iż była to najznamienitsza, najliczniejsza i najstarsza rodzina w danym obszarze. Mieli osiedlić się w Slano około 1300 r., pierwotnie znani pod nazwiskiem Grgurići. W historię Republiki Dubrownickiej wpisali się jako znakomici marynarze i operatorzy armat.

Atrakcje dla aktywnych

Slano i okolica miasta sprzyja aktywności fizycznej. Na miłośników aktywnego wypoczynku i sportowych atrakcji czeka tutaj wiele możliwości, jak przejażdżki rowerowe, wspinaczka, możliwość gier plażowych i wodnych. Jednak zdecydowanie najpopularniejsze jest tutaj żeglarstwo oraz rybołówstwo. Fanatycy wędkarstwa mogą wybrać się w rejs, z którego wrócą ze świeżą kolacją.

Slano jest niewielką miejscowością, której spokój i urok przyciąga tłumy turystów każdego roku. Można się zakochać w tutejszych malowniczych zachodach słońca, przepięknej panoramie miasta i okolic oraz bajecznie czystych wodach Adriatyku. Klimat nadmorskiego miasteczka rybackiego oraz liczne atrakcje miasta sprawią, że będziemy chcieli tutaj wrócić niejednokrotnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here