kultowe gry planszowe
(fot.pixabay.com)

Gry planszowe zyskały ponownie ogromną popularność w przeciągu ostatnich kilku lat. Do łask wróciły nawet niegdyś kultowe gry planszowe, jak Monopoly czy Chińczyk. Nowy boom na gry planszowe spowodował dodruki, reedycje bestsellerów wśród gier planszowych oraz powstawanie świeżych tytułów. Jednak wszystko zaczęło się jeszcze w starożytności…

Narodziny szachów

Ciekawą grą planszową był Tafl. Prawdopodobnie upowszechniony przez migracje Wikingów, ponieważ pojawiał się m.in. w Wielkiej Brytanii, Islandii, Laponii czy Irlandii. Gra polegała na bitwie dwóch armii na desce w szachownicę. Królewska część figur miała za zadanie dotrzeć do narożników, a drugi gracz musiał się ich pozbyć. Tafl był grą planszowa wielkich emocji i dał możliwość wykształcenia się późniejszej odmiany gry, zwanej Chaturanga.

ciekawa gra planszowa
(fot.pixabay.com)

Chaturanga

Gra narodziła się prawdopodobnie około 600 r n. e. w Persji. Przez wielu ówczesnego świata uważana za fajną grę planszową. To protoplasta dzisiejszych szachów. Jednak w Europie zyskała dopiero uznanie około IX wieku. Chaturanga rozgrywana była na specjalnej planszy o rozmiarach 8 na 8 pół (ashtapada). Grę zmodyfikowano wielokrotnie między XII – XV wiekiem na potrzeby europejskie i w ten sposób powstały szachy, jakie znamy do dzisiaj. Szachy odgrywały ważną rolę w kształceniu i rozrywce w okresie średniowiecza i oświecenia, choć stanowiły raczej sztukę dla bogatszych warstw społeczeństwa. Wykorzystywano je do samodoskonalenia, rozwoju intelektu i nauki myślenia strategicznego. Z czasem szachy wprowadzono do szkół, gdzie powstawały także specjalne kluby szachowe. Obecnie szachy mają ściśle wyznaczone zasady gry, które obejmują możliwości ruchu każdej figury na planszy oraz traktowane są oficjalnie jako sport.

fajna gra planszowa
(fot.pixabay.com)

The Landlord’s Game

W 1904 roku Elizabeth Magie opatentowała grę The Landlord’s Game, będącą pierwotną wersją słynnego na całym świecie Monoply. Jest to najbardziej rozpoznawalna i jedna z najchętniej kupowanych familijnych gier planszowych na świecie. W Polsce odpowiednikiem tej gry planszowej jest Eurobiznes (prl-owska wersja Monopoly na rynek polski). Dopiero w 1924 roku The Landlor’s Game zyskało obecną nazwę i formę dobrze znanego wszystkim Monopolu. Obecnie istnieje mnóstwo wersji tej popularnej gry i wciąż dochodzą nowe, a zmienia się głównie szata graficzna przy standardowych zasadach gry. Można wybierać Monopoly tematyczne na podstawie bajek, seriali, książek i wielu więcej.

Klasy

Dziś gry kojarzą się przede wszystkim z młodymi odbiorcami, co nieco mija się z ich pierwotnym założeniem. W starożytności, bowiem gry były przeznaczone w pierwszej kolejności dla dorosłych. Jednak wyjątek stanowił dobrze znana wszystkim integracyjna gra planszowa Hop-Scotch. Prawdopodobnie była to pierwsza edukacyjna gra planszowa dla dzieci, która powstała około 500 r. p.n.e. na terytorium rzymskim. Odpowiednikiem europejskim gry Hop-Scotch są oczywiście klasy.  Może dziwić, że klasy są grą planszową, ale tak właśnie jest – chociaż plansza najczęściej jest rysowana kredą. W grze chodzi o zajmowanie pól i omijanie pól przeciwników. Rzuca się najczęściej kamieniem na wyznaczone pole, a następnie omija dany fragment podczas skoku. To świetna zabawa dla dzieci w każdym wieku.

Wiele gier planszowych, które narodziły się jeszcze w okresie starożytności dało podłoże dla rozwoju całej masy gier różnego typu. Dzięki tym pierwowzorom pojawiły się podstawowe zasady, z czasem udoskonalone i zreformowane, dla wielu hitów wśród gier planszowych. W końcu bez The Landlord’s Game nie byłoby nigdy Monopoly, a z czasem na bardziej zaawansowanych zasadach gier podobnych do Magicznego Miecza czy Talizmanu. Bez szachów nie byłoby warcabów i temu podobnych. Dziś gry planszowe są może bardziej skomplikowane, znacznie misterniejsze w wykonaniu i bardziej kolorowe, ale wiele wciąż dziedziczą od pierwotnych oryginałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here