objawy bakteryjnego zapalenia pochwy
(fot. pixabay.com)

Bakteryjne zapalenie pochwy jest uciążliwą dolegliwością, spowodowaną przez infekcję bakteryjną. Często występuje u kobiet w młodym wieku. Zostaje zaburzona mikroflora pochwy, mnożą się bakterie beztlenowe z grupy Gardnerella vaginalis. Obniża się pH pochwy oraz zmniejsza się liczba bakterii Lactobacillus. To wywołuje silne podrażnienia w pochwie.

Przyczyny bakteryjnego zapalenia pochwy

Przyczynami choroby są przede wszystkim zaburzenia bakteryjne w środowisku pochwy. Odpowiedzialne za zapalenie pochwy może być w pierwszej kolejności duża liczba partnerów seksualnych, nieprawidłowa higiena osobista, zabiegi ginekologiczne (szczególnie te bardziej inwazyjne lub niepoprawnie przeprowadzone), stosowanie środków dopochwowych, a także wewnątrzmaciczna wkładka antykoncepcyjna. W przypadku przeziębienia pęcherza moczowego może także pojawić się zapalenie pochwy. Zauważono również, że na zapalenie pochwy częściej zapadają kobiety palące papierosy.

bateryjne zapalenie pochwy
(fot. pixabay.com)

Diagnoza choroby

Chorobę rozpoznaje się na podstawie czterech głównych objawów, zwanych kryteriami Amsela. Po pierwsze, jeżeli odczyn pH środowiska pochwy przewyższa wartość 4,5 to stanowi to pierwszy sugerujący chorobę pochwy objaw. Kolejnym znakiem ostrzegawczym jest jednorodna wydzielina (upławy) pochwowa z niewielką ilością krwinek białych. Oczywiście, upławy pojawiają się przy wielu chorobach okolic intymnych, a także przy zaburzeniu funkcjonowania pęcherza moczowego. Najbardziej sugerującym objawem jest obecność komórek jeżowych w preparacie mikroskopowym, tj. komórek nabłonka opłaszczonych bakteriami w sposób przypominający kolce jeża. Na końcu mamy jeszcze specyficzny, rybi zapach, wzmagający się po stosunku płciowym oraz po dodaniu do wydzieliny pochwowej wodorotlenku potasu (KOH).

Stosuje się również skalę Nugenta, która zawiadamia o liczbie poszczególnych bakterii. Jeżeli wskazuje więcej niż 6 to oznacza zapalenie pochwy. Skala Nugenta polega na pobraniu próbki wymazu, w której sprawdza się proporcje występowania konkretnych rodzajów bakterii w skali punktowej od 0 do 10. Prawidłowy udział poszczególnych bakterii określa się wartością do czterech punktów, zaś od czterech do sześciu to stan pośredni. Powyżej sześciu jest równoznaczne z występowaniem waginozy.

Jednak metoda Nugenta i Amsela nie są jedynymi skalami, jakimi posługuje się w przypadku badania stopnia czystości pochwy na użytek określenia występowania bakteryjnego zapalenia pochwy. Przykładami równie popularnych metod są także skala według Kuczyńskiego czy skala Papanicolau.

leczenie zapalenie pochwy
(fot. pixabay.com)

Leczenie

Podstawową i najczęściej stosowaną metodą leczenia choroby jest metoda farmakologiczna. W procesie leczenia stosuje się antybiotyki oraz leki miejscowe. Ma to na celu odbudowanie prawidłowej flory bakteryjnej pochwy, zaburzonej przez zmiany bakteryjne. Nieleczone zapalenie pochwy może prowadzić do powikłań – zapalenia cewki moczowej, podatności na wirus HIV, a w skrajnych przypadkach bezpłodności. Nie warto ignorować objawów i samej choroby, gdyż konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze i skazać nas nie tylko na wiele stresu i zaawansowane leczenie, ale także na nieodwracalne zmiany.

Choroba, jaką jest bakteryjne zapalenie pochwy jest częstą przypadłością. Jednak łatwo ją wyleczyć poprzez odpowiednio dobrane leki. Proces leczniczy także w większości przypadków nie trwa długo tak, jak w przypadku przeziębienia pęcherza moczowego. Mimo to, że choroba nie jest nazbyt poważna i męcząca to nie można ignorować jej objawów oraz przebiegu, gdyż zapalenie może doprowadzić do poważniejszych powikłań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here