biurowe kolory
(fot. pixabay.com)

Kolory towarzyszą nam każdego dnia wszędzie. W rzeczywistości mają one wpływ na nasze samopoczucie, jak  również na odbiór otoczenia i miejsca. Pierwsze, na czym opieramy swoje odczucia i wrażenia to wzrok, więc jeżeli kolorystyka wywołuje przygnębienie to nasz odbiór miejsca jest bardziej negatywny. Wybór kolorów ważny jest w przypadku mieszkania, ale również w miejscu pracy. Odpowiednie kolory poprawią nastrój pracowników i podniosą motywację do działania. Z kolei źle dobrane kolory mogą skutkować brakiem skupienia, rozdrażnieniem oraz zmęczeniem.

Niebieski

Kolor ten przywodzi przyjemne skojarzenia, bowiem na myśl przychodzi niebo, morze oraz czystość. Wybierany jest bardzo często do pokoju dziecięcego (szczególnie chłopięcego) z powodu pozytywnego odbioru. Ma właściwości uspokajające, a przy tym dodatkowo sprzyja koncentracji i pracy umysłowej. Niebieski jest kolorem, który według statystyk, lubi znacząca większość ludzi. Kolorowi niebieskiemu przypisuje się cechy, jak spokój, zaufanie i profesjonalizm. Świetnie sprawdzi się, zatem w przypadku sali konferencyjnej lub pokoju szkoleniowego. Z kolei chłodna barwa może być kontrastem dla nasłonecznionych w lecie pomieszczeń.

chłodna barwa
(fot. pixabay.com)

Zieleń

Zieleń to jeden z kolorów, który kojarzony jest przede wszystkim z  uspokajającym działaniem. Przywodzi na myśl jedynie pozytywne skojarzenia, które są podobne do koloru niebieskiego, bowiem łączą się z naturą. Zieleń kojarzona jest w końcu z roślinnością, naturą oraz łagodnością. Kolor pomaga oczyścić umysł i zachować harmonię wewnętrzną. Dodatkowo, pomaga odpocząć zmęczonym oczom, które wysuszają się przez długie godziny przed monitorem w pracy. Jasny odcień zieleni będzie wpływał na wrażenie przestrzenności i czystości pomieszczenia. Zieleń w biurze sprawdzi się szczególnie w przypadku sali z komputerami. Dodatkowym atutem koloru jest, iż można go wprowadzać w łatwy sposób w formie roślin i kwiatów.

Żółć

Kolor żółty to barwa o charakterze energetycznym, nastrojowym i bardzo pozytywnym. Jednak nie w przypadku kwiatów jako symbolu, bo wtedy przypisuje się mu znaczenie zdrady. Większość ludzi kojarzy żółty kolor z latem, słońcem i ciepłem, dzięki czemu wywołuje radość oraz dobry nastrój. Kolor żółty będzie miał działanie pobudzające i motywujące. Jednak kolor powinien być wybierany w stonowanym odcieniu, niezbyt intensywnym. Inaczej w przypadku dłuższego przebywania w otoczeniu jaskrawego koloru może okazać się męczący dla oczu i wywoływać rozdrażnienie.

Pomarańcz

Kolejnym kolorem, który ciepło się kojarzy jest pomarańczowy. Stonowane odcienie oraz chłodne i pastelowe barwy wpłyną motywująco na otoczenie. Natomiast jaskrawe i intensywne będą miały działanie pobudzające, ale także  mogą obniżać koncentrację i wywoływały poczucie niepokoju na dłuższą metę.

styl skandynawski
(fot. pixabay.com)

Szarość

Kolorem idealnym do miejsca pracy, ale także w większości przestrzeni jest szarość. W przypadku biura sprawdzi się najlepiej jasny odcień ze względu na działanie uspokajające i wyciszające. Kolor szary stał się bardzo popularny i pozytywnie odbierany na fali wzrostu popularności stylu skandynawskiego. Kojarzony jest z ładem, minimalizmem i elegancją. Dodatkowym atutem jest możliwość łączenia go z innymi barwami, ponieważ świetnie zgrywa się zarówno ze stonowanymi i neonowymi odcieniami.

Brąz

Brąz spotykany jest rzadko jako kolor naścienny. Jednak warto rozważyć jego kandydaturę, ponieważ będzie działał łagodząco i uspokajająco. Ma on korzystny wpływ na zmęczone oczy, dając im odpocząć. Brąz dobrze świetnie komponuje się z żywymi barwami, np. czerwienią, zielenią czy pomarańczowym. Można kolor wprowadzić łatwo w postaci mebli czy dywanu i dodatków.

Warto zastanowić się nad kwestią kolorystyki w miejscu pracy, szczególnie jeżeli zależy nam na maksymalnie najlepszym efekcie wizualnym. Jednocześnie warto pamiętać, że kolory mają wpływ na samopoczucie nasze i naszych współpracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here