wpływ wody
(fot. pixabay.com)

Jeden z czterech podstawowych żywiołów świata, źródło życia, ceniona od zarania dziejów – woda. Jest ona niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu, niezależnie czy tyczy się to człowieka czy zwierzęcia. Wody potrzebują wszyscy i wszystko, także rośliny. Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu może prowadzić do poważnych konsekwencji i chorób, dlatego tak istotne jest spożywanie wody.  

Zalety picia wody

Wodę należy pić regularnie małymi łyczkami w trakcie dnia. W zależności od trybu życia, wieku i wagi ustala się zapotrzebowanie na ten napój, podawane w litrach. Woda jest esencją zdrowia. Ma korzystny wpływ na organizm człowieka. Jakie są efekty picia wody? Jednymi z najważniejszych korzyści picia wody są:

  • nawilża skórę, przez co poprawia jej wygląd i elastyczność
  • redukuje cellulit
  • dotlenia organizm
  • redukuje cholesterol
  • poprawia trawienie
  • pobudza metabolizm
korzyści z picia wody
(fot. pixabay.com)

Wpływ wody na organizm

Poza tym woda wywołuje wiele innych korzyści w ludzkim organizmie. Szklanka wypita przed posiłkiem zmniejsza apetyt. Dzięki piciu wody rozróżniamy potrzeby, jak głód i pragnienie. Woda wędruje przez cały organizm i dociera do każdego narządu. W ten sposób, krążąc w organizmie, pomaga we wzroście czerwonych krwinek. Woda wypłukuje z ciała toksyny, poprawia funkcjonowanie wątroby oraz pomaga w pozbyciu się problemów jelitowych. Woda jest ważnym elementem diety i pomaga w procesie odchudzania, ponieważ wspomaga rzeźbienie mięśni. Płyn reguluje temperaturę organizmu. Dzięki piciu wody człowiek ma więcej energii, więc zmęczenie jest eliminowane. Dodatkowo, poprawia wydolność organizmu w trakcie ćwiczeń. Reguluje płyn stawowy i zwalcza skurcze, dzięki czemu możemy ćwiczyć więcej.

Woda wpływa również na wygląd. Niweluje spierzchnięcie ust oraz nieświeży oddech, suchość w gardle i opuchnięcie języka. Zachowywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia odbija się na kondycji skóry. Jeżeli jesteśmy nawodnieni to nasza skóra będzie bardziej promienna, miękka oraz gładsza. Pozwala to również na zmniejszenie problemów skórnych, zmian trądzikowym oraz cieni pod oczami. Woda ma wpływ na w zasadzie każdy element naszego ciała, również w przypadku wyglądu. Z drugiej strony, zbyt duża ilość skumulowanej wody w organizmie może prowadzić do puchnięcia organizmu. To sprawia, że wyglądamy znacznie grubiej, czujemy się ociężali i zmęczeni. Najczęściej do tego zjawiska doprowadza zbyt duże spożycie soli, przebieg innych chorób lub uwarunkowania genetyczne.

poziom nawodnienia
(fot. pixabay.com)

Woda kontra choroba

Woda działa przeciw wielu chorobom. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka okrężnicy, pęcherza i piersi. Redukuje także bóle głowy oraz pleców. Poprawia również funkcjonowanie nerek, dróg moczowych i kamicy nerkowej. Woda wspomaga poprawną pracę serca i minimalizuje ryzyko zawału. Dodatkowo, zwalcza gorączkę. Wodzie zawdzięczamy też poprawę wzroku, pamięci i koncentracji. Dzięki jej regularnemu piciu utrzymamy dobry nastrój. Woda zapewnia dostarczanie składników odżywczych do wszystkich narządów organizmu.

Woda jest nieodłącznym elementem egzystencji. Dzięki niej wszystko żyje, inaczej marniałoby i obumierało. Ważne dla każdego organizmu jest dostarczanie wody w odpowiednich ilościach. To właśnie woda gwarantuje w dużej mierze poprawne funkcjonowanie całego organizmu, dlatego bardzo istotne jest jej regularne spożywanie. Konsekwencje odwodnienia organizmu mogą być bardzo poważne i ostatecznie prowadzić do zgonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here