antykoncepcja
(fot. pixabay.com)

Stosunek przerywany jest jedną z popularnych sposób zabezpieczenia się przed ciążą, choć jego skuteczność to zupełnie inna kwestia. Metoda polega na wycofaniu prącia z pochwy podczas stosunku, na moment przed ejakulacją. W ten sposób nasienie nie ma kontaktu  z pochwą, więc plemniki w nim obecne nie mogą przedostać się w kierunku macicy i nie może dojść do zapłodnienia. Jednak w rzeczywistości, jest to metoda nieskuteczna i wysoce zawodna.

O skuteczności stosunku przerywanego

Metoda, jaką jest stosunek przerywany, jest bardzo popularna – szczególnie wśród osób młodych lub nieświadomych możliwych konsekwencji. Skuteczność stosunku przerywanego jest niestety niezwykle niska, więc ciężko metodę nazwać antykoncepcyjną.  Szacuje się, że około 15-28 przypadków kobiet zostaje zapłodnionych z próby 100 par, które metodę stosowały w ciągu roku. To sprawia, że metody nie powinno używać się jako środka antykoncepcji.

stosunek przerywany
(fot. pixabay.com)

Przyczyny zawodności

Nieskuteczność stosunku przerywanego wynika głównie z faktu, iż plemniki mogą znajdować się nie tylko w nasieniu, które produkowane jest przy szczytowaniu. Jednak w trakcie preejakulacji, gdy w efekcie podniecenia wytwarza się śluz, zawiera ona również często pojedyncze plemniki. W ten sposób plemniki mogą przedostać się łatwo do wnętrza pochwy jeszcze przed dojściem partnera.

Dodatkowym ryzykiem jest także zatracenie w przyjemności, gdyż podczas seksu nasze ciało działa impulsywniej oraz zatracamy w dużej mierze myślenie logiczne. Brak refleksu ze strony partnera może doprowadzić do zbyt późno podjętej próby wycofania prącia w trakcie stosunku. Problem ten dotyczy w pierwszej kolejności osób młodych, które dopiero rozpoczynają współżycie seksualne. W dodatku, nawet w przypadku poprawnego wysunięcia prącia z pochwy w odpowiednim czasie, a przy niejednokrotnym stosunku z rzędu może dojść do przedostania się plemników w trakcie stosunku przerywanego. Ma to miejsce, gdy partner nie oczyści odpowiednio swojego przyrodzenia pomiędzy stosunkami. W tym celu mężczyzna powinien oddać mocz, by usunąć pozostałe plemniki z cewki moczowej. Najczęściej, wiele osób o tym zapomina i pozwala na przedostanie się plemników w trakcie kolejnego stosunku.

skuteczność stosunku przerywanego
(fot. pixabay.com)

Korzyści i niekorzyści stosunku przerywanego

Na niekorzyść stosunku przerywanego wpływa, zatem w pierwszej kolejności jej zawodność i niska skuteczność. Zwyczajnie ryzyko jest w tym przypadku z wielu powodów zbyt wysokie, by je podejmować – to, jak gra w rosyjską ruletkę i bycie pierwszym strzelającym. Drugim minusem stosunku przerywanego jest, że brak zabezpieczenia w trakcie stosunku może prowadzić do przenoszenia chorób między partnerami. Kolejną negatywną stroną jest możliwość pojawienia się wzmożonego stresu u obu lub jednej ze stron stosunku. Stosunek przerywany wymaga koncentracji, co może wywoływać niepokój, stres, napięcie w trakcie współżycia. To w efekcie może prowadzić do rozdrażnienia, problemów z  orgazmem, przedwczesnego wytrysku, a nawet impotencji. Następstwem może być niekorzystny wpływ na stan psychiczny i emocjonalny partnerów.

Dla niektórych pozytywnym aspektem stosunku przerywanego jest brak zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Niektórzy upierają się, iż w ten sposób stosunek jest przyjemniejszy oraz zapewnia większą pulę doznań. Jednak opinie na ten temat są zdecydowanie podzielona, a kwestia przyjemność ze stosunku jest wieloczynnikowa i zależy również od preferencji konkretnych osób.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here