W dzisiejszych czasach chętniej kupujemy w sieci, niż w sklepach stacjonarnych – szczególnie, jeżeli nie chodzi o produkty spożywcze. Kiedyś ograniczały nas możliwości płatności bezgotówkowych, które nie były zbyt rozwinięte i najczęściej opierały się na przepisywaniu danych z karty debetowej. Dziś jednak konsumenci lubią płacić mobilnie, bezgotówkowo i online ze względu na duże możliwości i komfort płatności online kartą. Z tego powodu banki i operatorzy kart wyszli naprzeciw nowym potrzebom współczesnych klientów, dając im wirtualne e-portfele.
Czym jest e-portfel?
Portfel obecnie nie musi być wcale taki namacalny, jak mogłoby się wydawać. Swoistą formą portfela jest karta bankowa, na której mamy środki. Jednak nowoczesność poszła o krok dalej zapewniając nam aplikacje mobilne w telefonie czy zegarku, które stanowią właśnie elektroniczne portfele. Chętnie korzystają z nich młodzi ludzie, którzy także preferują płatności online w sklepach internetowych oraz transakcje bezgotówkowe stacjonarnie. Elektroniczny portfel pozwala przechowywać pieniądze na koncie i płacić za usługi oraz towary za pomocą środków, znajdujących się w naszym e-portfelu. Jest to taka nasza skarbonka i szybka metoda płatności online.

Popularne e-wallet
Wśród najpopularniejszych serwisów, oferujących portfele internetowe, wymienić należy przede wszystkim mPay, Paypal czy SkyCash. Z pomocą e-walletu można dokonywać szybkich przekazów pieniężnych do osób prywatnych, a także kupować przez aplikacje i strony internetowe. Portfele elektroniczne obsługują również jako metodę płatności pośrednicy płatności online Dotpay czy Przelewy24.
Tej metody płatności online, jaką jest e-wallet nie ogranicza zasięg. Nie ma znaczenia czy zakupy robimy w kraju czy za granicą, a nawet na innym kontynencie. Pieniądze w momencie płatności natychmiastowo są przesyłane po jej zatwierdzeniu. Dzięki temu, portfele elektroniczne są szybkie i cieszącą się tak dużą popularnością – szczególnie w przypadku eBaya czy Amazona.
Funkcjonowanie e-wallet
Proces aktywacji portfela jest niesamowicie prosty – może ona trochę różnić się w zależności od wybranej wersji e-walletu. Krok pierwszy stanowi założenie w wybranym serwisie konta, które stanie się e-walletem. Następnie należy pobrać właściwą dla tego systemu aplikacje mobilną, z poziomu której będziemy zarządzać elektronicznym portfelem. To ważne dla płatności z pomocą e-walleta w wersji mobilnej, gdy nie mamy dostępu do komputera. Później już tylko doładowujemy portfel środkami finansowymi – przesyłamy pieniądze ze swojego konta bankowego na wirtualny portfel.

Jak można doładować e-portfel?
W rzeczywistości istnieje kilka sposobów na łatwe i szybkie doładowanie wirtualnego portfela.
-
Podpięcie karty kredytowej
Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na doładowanie portfela jest połączenie karty płatniczej z kontem naszego e-portfela. Dokładnie tak, jak w przypadku płatności internetowych Paypal czy PayU. Każde doładowanie będzie wymagało autoryzacji. W celu podpięcia karty należy w swoim koncie podać jej dane (numer, data ważności) jako środka płatniczego, a aplikacja ją zapamięta.
-
Karty przedpłacone
Portfel wirtualny możemy doładować poprzez karty przedpłacone. Kupujemy na odpowiednią kwotę kartę na stoisku handlowym. Jednak karty tego typu są jednorazowe i nie mają powiązania z użytkownikami – są anonimowe.
-
Wpłaty od innych użytkowników
Znajomi czy rodzina albo nasi klienci mogą również dokonywać wpłat na nasz e-wallet. W tym celu musimy podać im nasz adres mailowy, na który mamy założone konto lub przesłać im odpowiedni wygenerowany link do wpłaty. To doskonała forma płatności online dla firm.