Internet dał ludzkości wiele nowych możliwości i otworzył całkowicie nowy świat, piękny i przerażający zarazem. Jednak z tych dobrodziejstw sieci korzystają nie tylko dobrzy i uczciwi ludzie, ale także wielu chciwych i żerujących na słabościach innych. Z możliwościami rozwinęły się także nowe metody przestępczości w postaci cyberprzestępstw, wirusów czy cyberbullyingu. Warto mieć zawsze na uwadze bezpieczeństwo płatności internetowych, niezależnie czy kupujemy od firmy czy osoby fizycznej w sieci.
Wiarygodność to podstawa
Pierwszą zasadą płatności online w sklepie internetowym jest sprawdzenie, z kim mamy do czynienia. W sieci krąży wiele oszustów, także fałszywych stron, które szybko zbijają majątek i znikają w mgnieniu oka. W przypadku sklepów online należy sprawdzić, czy ma on podane dane działalności, czyli numer REGON lub NIP na podstawie, których możemy sprawdzić pozycję w Głównym Urzędzie Statystycznym. Każdy legalnie działający sprzedawca musi być zarejestrowany w systemie wraz z adresem siedziby głównej i budżetem firmy.
W celu uniknięcia rozczarowań warto sprawdzić opinie w sieci na temat sprzedawcy. Warto to zrobić zarówno przed płatnością online allegro czy płatnością internetową kartą w witrynie sklepowej. Jeżeli nikt nic nie pisze o sklepie i nie ma wyników w wyszukiwarkach to powinniśmy podziękować. Nie warto korzystać z usług sklepów i sprzedawców niezweryfikowanych czy o szemranej reputacji. Można także podpytać znajomych, którzy lubią robić zakupy w sieci, czy znają taki sklep.
Podejrzany adres
Bardzo istotny jest w kwestii bezpieczeństwa i wierzytelności witryny adres strony. Bezpieczne strony, na których możemy spokojnie dokonywać płatności online kartą to te szyfrowane. Sprawia to, że dane z tych stron ciężej wykraść czy przekierować, więc i płatności online będą zabezpieczone. Jeżeli przed adresem strony stoi skrót „http” to nie jest ona szyfrowana, zaś z przedrostkiem „https” jest. Dodatkowo, obok adresu powinna wyświetlać się zamknięta kłódka. Po kliknięciu na nią uzyskamy informację o aktualnych certyfikatach strony. Są to certyfikaty bezpieczeństwa, dzięki którym dane wrażliwe udostępniane na stronie są chronione, a klienci mogą swobodnie przeglądać witrynę. Takie zabezpieczenia mają za zadanie także powstrzymywać próby włamania czy wirusy. Lepiej korzystać ze stron definiowanych jako zabezpieczone. Ciężej oszustom sforsować dostęp do takich witryn czy przekierować połączenie w trakcie płatności online w sklepie internetowym.
Szybkie płatności
W sieci mamy wiele metod płatności internetowych do wyboru, więc jakie płatności online wybrać najlepiej? Wbrew pozorom, pośrednicy płatności online są jedną z najlepszych opcji, gdyż ich połączenia są szyfrowane i zabezpieczone. Pośrednikom płatności online przelewy24 czy dotpay zależy na zadowolonych klientach, więc dbają o bezpieczeństwo transakcji. Szybkie płatności są także wygodne, ponieważ formularz uzupełniania się automatycznie i wymaga jedynie akceptacji po sprawdzeniu poprawności danych. Zawsze trzeba sprawdzić, czy zgadza się kwota przelewu oraz odbiorca. Najistotniejsze jest, czy numer konta jest taki sam, jak podawany przez sprzedawcę. Każdy przelew wymaga autoryzacji przez podanie hasła z SMSa. Można także wykonywać płatności online przez banki, czyli dzięki internetowemu systemowi bankowemu.
Zakupy online to świetna opcja i nie trzeba się ich bać, przez myśl o potencjalnych kradzieżach i oszustwach internetowych. W końcu to, jak z pójściem do sklepu – nie boimy się wejść do sklepu, bo mogą nas tam okraść. Wystarczy zachować ostrożność i być uważnym. Najważniejsza jest świadomość, czym są i jak się chronić przed przestępstwami w sieci.