W dzisiejszych czasach depilacja ciała nie jest niczym nadzwyczajnym. Obecnie ma miejsce zarówno u kobiet, jak mężczyzn w różnych przedziałach wiekowych. Występuje wiele różnorodnych sposobów usuwania zbędnego owłosienia.
Podstawowe metody depilacji
Metody depilacji rozdzielamy na dwie podstawowe grupy: depilację mechaniczną oraz depilację chemiczną. Pierwsza odbywa się przy zastosowaniu urządzeń wyposażonych w system gumek, pęset i wirujących dysków, zaś druga przy pomocy skoncentrowanych substancji chemicznych. Mechaniczna depilacja ma na celu wyrwanie włosów, natomiast depilacja chemiczna ich rozpuszczanie. Obecnie coraz bardziej na popularności zyskuje innowacyjna metoda usuwania owłosienia laserowo.
Plusy i minusy depilacji
Jednak wszystko ma dwie strony przysłowiowego medalu, nawet depilacja. Każda z obecnie znanych ludzkości metod usuwania włosów poza krótkotrwale, jedwabiście gładką skórą niesie ze sobą podrażnienia po depilacji. Bowiem depilacja mechaniczna powoduje usunięcie wierzchniej warstwy naskórka wraz z włosiem, chemiczna depilacja w agresywny sposób atakuje skórę preparatami i wystawia ją na uszkodzenia, natomiast laserowa depilacja jest sprawcą mikrourazów. W efekcie usuwania owłosienia możemy mieć do czynienia z zaczerwienieniami, krostkami, wrastaniem włosków, a nawet zapaleniem mieszków włosowych. Wszystko brzmi strasznie, lecz jest w pełni uleczalne.
Sposoby na podrażnienia po depilacji
Istnieje wiele metod łagodzących podrażnienia po depilacji. Zazwyczaj są one oparte na stosowaniu preparatów chemicznych i leczniczych. W większości przypadków nie są to trudne zabiegi, które możemy z łatwością wykonywać samodzielnie w domu. Jednak, oczywiście, można także problem rozwiązać w pełni profesjonalnie w studio kosmetycznym. To o tyle dobra metoda, że kosmetyczka dobierze odpowiednią metodą, preparat dla naszej skóry i zaleci profilaktykę na przyszłość.
W przypadku wrastania włosków, zjawisko spowodowane jest osłabieniem włosa, który nie jest w stanie przebić się przez warstwę skórną i zaczyna rosnąć pod nią. Ten problem rozwiązuje się przez zmiękczanie skóry, by umożliwić wydostanie się włosa. Jeżeli podrażnienie przerodzi się w zapalenie mieszków włosowych należy sięgnąć po środki antybakteryjne lub w poważniejszych przypadkach leki. Jednak dla skóry wrażliwej zalecane są ziołowe płukanki. Najłatwiej pozbyć się zaczerwienień oraz pieczenia po depilacji. W tym celu stosuje się kremy, balsamy i inne preparaty łagodzące. Zaczerwienia po depilacji to bardzo częsty problem w przypadku skóry wrażliwej i suchej.
Depilacja zapewnia estetyczny wygląd i pozwala cieszyć się gładką skórą, lecz często wiąże się również z podrażnieniami. Skóra bowiem jest tkanką żywą i czułą, co oznacz, że należy o nią dbać. Każdorazowe usuwanie owłosienia wywołuje uszczerbek w naskórku, przez co skóra staje się podatna na uszkodzenia i zakażenia. W wyniku urazów skóry mogą pojawiać się efekty uboczne depilacji, jak zaczerwienienia, krostki, wrastanie włosków lub zapalenie mieszków włosowych. Jednak każde podrażnienie da się skorygować przy pomocy szeregu preparatów, stworzonych specjalnie na tą potrzebę.