trądzik młodzieńczy
(fot. pixabay.com)

Trądzik młodzieńczy stanowi problem wielu młodych osób, głównie nastolatków. Zazwyczaj jest uciążliwy i wymaga długotrwałego leczenia, a często pozostawia blizny. Jednak można go zwalczyć i wcale nie potrzeba środków chemicznych. Można zastosować domowe zabiegi w walce z trądzikiem. To przynosi efekty szczególnie w przypadkach, gdy trądzik jest łagodny i bezbolesny.

maseczka drożdżowa
(fot. pixabay.com)

Zioła

Pierwszym sposobem są tak zwane parówki ziołowe, czyli mini-sauny domowe. Można użyć w tym celu najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych ziół, jak rumianek, szałwia, mięta lub lipa. Łyżkę suszu należy zalać wrzątkiem. Następnie pochylamy głowę nad miską z naparem i zakrywamy ręcznikiem. Pozostajemy tak przez 15 – 20 minut, głęboko oddychając. Taki zabieg oczyszcza głęboko skórę oraz drogi oddechowe. Najlepiej wybierać zioła, które mają działanie antybakteryjne oraz łagodzące. Warto stawiać na ekologiczne susze i z domowego ogródka, by ich zapach i aromatyczne właściwości były, jak najmocniejsze.

Drożdże nie tylko do ciasta

Kolejnym zabiegiem jest wykorzystanie drożdży. Można łyżeczkę drożdży rozrobić w gorącym mleku i powstały napój wypić. Drugim zastosowaniem drożdży jest maseczka drożdżowa. Produkt należy zmieszać z oliwą z oliwek i nałożyć na oczyszczoną uprzednio twarz, a po kilkunastu minutach zmyć dokładnie letnią wodą. Takie zabiegi odżywiają naszą cerę. Jednak drożdże nie są polecane dla osób o delikatnej skórze i alergików, ponieważ powodować będą wzmocnienie stanu zapalnego i podrażnienia.

Naturalne preparaty

Dobroczynnym składnikiem w walce przeciw trądzikowi jest miód, który ma działanie antybakteryjne. Maseczki z miodu likwidują wypryski oraz łagodzą podrażnienia, nie wysuszając cery. Dodatkowo, wygładzają skórę i ją odżywiają oraz nawilżają. Kojące i zmiękczające właściwości miodu są znane od dawna. Najlepiej wybierać miód z lokalnych pasiek, czysty i nieprzetworzony.

Skuteczną metodą jest maseczka z siemienia lnianego. Len mielony należy zalać gorącą wodą i wymieszać na gładką papkę. Po ostygnięciu należy rozprowadzić na twarzy i po dwudziestu minutach zmyć letnią wodą. Inną formą zabiegu jest maseczka z ziaren lnu. Należy ziarna lnu zagotować i następnie odcedzić. Otrzymany w ten sposób gęsty żel nałożyć na twarz, gdy ostygnie. Po kilkunastu minutach twarz można przemyć letnią wodą, gdyby pozostała na skórze nieprzyjemna lepka warstwa. Jednak w większości żel z lnu powinien wchłonąć się w skórę. Zabieg można powtarzać wielokrotnie w ciągu dnia.

maseczka z siemienia lnianego
(fot. pixabay.com)

Rozwiązanie z lodówki

Doskonałym środkiem do zwalczania wyprysków jest kefir. Jest on źródłem cennych witamin, takich jak witamina B2, B12, D i K. Kefir zawiera również wysoki poziom białka, wapnia i dobroczynnych bakterii. Skóra stanie się dzięki kefirowi miększa i gładsza. Nasz organizm z kolei będzie zdrowszy i pełen witamin i minerałów, co korzystnie wpłynie na nasz wygląd. Kefir można po prostu pić, ale również robić z jego dodatkiem maseczki i okłady na twarz. Produkt załagodzi skutecznie zaczerwienienia. Doskonale nadaje się dla osób z cerą trądzikową oraz naczynkową.

Istnieje wiele sposobów na walkę z trądzikiem, które można zrobić z naturalnych składników. Zabiegi domowe mogą być równie skuteczne, co chemiczne preparaty i dodatkowo istnieje mniejsze ryzyko na efekty uboczne. Warto, zatem sięgnąć po domowe metody. Jednak w przypadku występowanie silnego trądziku młodzieńczego i poważnych zmian skórnych w pierwszej kolejności powinniśmy skonsultować się z dermatologiem. Niestety, zdarza się, że mimo leczenia trądzik pozostawia na skórze nieestetyczne przebarwienia i blizny. Wszystko zależy od zaawansowania problemu, ale należy pamiętać, że trądzik (według wielu opinii) sam nie zniknie z czasem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here