Konferencje, spotkania, meetingi stanowią ważny element w funkcjonowaniu każdego miejsca pracy oraz stały element pracy w dowolnej firmie. Wszystkie eventy tego typu odbywają się zazwyczaj w salach konferencyjnych. Miejsce to jest w rzeczywistości wizytówką firmy i powinna być reprezentatywna oraz imponująca, zarówno w kwestii wyposażenia i funkcjonalności.
Wizytówka firmy
Wygląd sali konferencyjnej ma wpływ na wizerunek firmy. Partnerzy, uczestnicy spotkań i szkoleń, jak również współpracownicy będą oceniali placówkę oraz prezentację firmy na podstawie miejsca spotkań w pierwszej kolejności. Pierwsze wrażenie powinno być wręcz piorunujące, ale pod żadnym pozorem nie w tym kiczowatym kierunku. Najlepiej postawić na schludne, eleganckie i nowoczesne wnętrze z odrobiną unikalnego klimatu.
Kolor
Barwy odgrywają istotną rolę w przestrzeni domowej i biurowej, nawet jeśli mogłyby wydawać się mało istotne. W miejscu pracy podstawą jest profesjonalizm, dlatego nie warto ryzykować i wybierać bardzo niestandardowych oraz artystycznych rozwiązań w kwestii kolorów. Najlepsze okażą się sprawdzone połączenia kolorystyczne, zarówno w kwestii samej aranżacji oraz doboru mebli. Czerń i biel są ponadczasowym klasykiem. W przestrzeni biurowej oraz konferencyjnej najlepiej sprawdzą się kolory stonowane, przyjazne dla oczu, ale z palety jasnych lub neutralnych barw. Wybór żywych i kontrastujących kolorów może okazać się nieodpowiedni. W kwestii mebli, szczególnie stołów i blatów, doskonale sprawdzą się odcienie brązów. Warto wybierać blaty gładkie i drewniane, ponieważ sprawiają wrażenie eleganckich.
Funkcjonalność
Sala konferencyjna musi być ergonomiczna, gdyż pełni ważną funkcję w życiu każdej firmy. W końcu trudno poprawnie działać w miejscu, które nie jest funkcjonalne i odpowiednio wyposażone. Meble w sali konferencyjnej powinny zostać ustawione w przemyślany sposób oraz odpowiednio współgrać z rozmiarem sali. W ten sposób zapewnimy sobie i pracownikom odpowiednią przestrzeń do działania. Możemy skorzystać z jednego z trzech podstawowych sposobów ustawienia mebli w sali konferencyjnej. Pierwszy, opiera się na ulokowaniu stołu pośrodku tak, by goście siedzieli po obu stronach twarzą w twarz. Drugi, polega na ustawieniu kilku stołów w kształt podkowy. W tym układzie uczestnicy spotkań będą siedzieli tylko po zewnętrznej stronie. Układ ten pozostawia przestrzeń w centrum dla referenta. Ostatnim z popularnych układów jest użycie stołu rozkładanego, który sprawdzi się szczególnie w małych przestrzeniach oraz w firmach, w których rzadko organizowane są szkolenia czy konferencje.
Kształt
Kształt stołu jest ważny w sali konferencyjnej. W zasadzie stół stanowi serce tego miejsca. Można wybrać stół kwadratowy, prostokątny lub okrągły. Te o ostrych krawędziach będą sprawiały, że uczestnicy poczują różnicę pozycji. Podkreślą hierarchię w pracy, gdyż w przypadku stołu prostokątnego przy krótszym boku siadać powinny osoby wyższe stanowiskiem czy stażem. Z kolei stoły okrągłe zapewnią bardziej swobodną atmosferę i poczucie partnerstwa w firmie. To wpłynie pozytywnie na budowanie więzi między członkami zespołu i wzajemny szacunek. Owalne kształty sprawiają też, że uczestnicy spotkań są bliżej siebie i łatwiej nawiązują kontakt.
Sala konferencyjna to miejsce wyjątkowe i ważne w każdej firmie. Warto zadbać o jej należyty wygląd dla uzyskania przychylności w oczach partnerów biznesowych oraz pracowników. Z pewnością w eleganckim i zadbanym miejscu spotkań będzie pracować się efektywniej, bardziej skupiając się na obowiązkach i profesjonalnym podejściu.