styl retro
(fot. pixabay.com)

Poczekalnia to miejsce, które zarówno klienci i nowi kandydaci widzą jako pierwsze. Na jego postawie stwarzają swoją opinię na temat danego miejsca na samym początku. Warto zadbać, by poczekalnia zapewniała uczucie komfortu, a samo miejsce robiło pozytywne wrażenie. Istnieje wiele możliwości na urządzenie poczekalni dla gości, Wpływ na wygląd miejsca ma również wygląd całej firmy i jej stylu (np. układ czy funkcja budynku). Jednym z popularnych pomysłów na wnętrze jest poczekalnia w stylu retro. Wywołuje pozytywny odbiór wśród gości, bowiem najczęściej jest pełna żywych kolorów oraz radosnych, unikalnych wzorów.

Kilka słów o stylu retro

Styl retro swoje początki ma w latach 50., 60. i 70. minionego wieku. Znany, przede wszystkim w krajach anglojęzycznych, również pod nazwą – midcentury modern lub vintage. Wnętrza w stylu retro to połączenie elementów nowych ze starymi. Nowoczesne elementy przeplatają się ze stylizowanymi na stare meblami oraz wyjątkowymi dodatkami. Charakterystyczne dla stylu są żywe kolory i różnorodne wzory w towarzystwie niekiedy bardzo abstrakcyjnych form. To w zasadzie esencja stylu vintage. Styl zdecydowanie jest unikalny, radosny w swoim przekazie oraz wciąż popularny.

cechy stylu retro
(fot. pixabay.com)

Cechy stylu

Podstawową zasadą stylu retro jest stawianie na wyrazisty kolor. Wnętrza w klimacie retro będą radosne i barwne. Z tego powodu w stylu retro stawiamy na mocne kolory oraz typowe dla minionych dekad geometryczne i roślinne wzory. Obecnie styl retro wprowadza się do pomieszczeń głównie w postaci stonowanych wzorów, współgrających ze sobą. Kiedyś w pomieszczeniach panował barwny misz-masz, pełen mocnych i wzorzystych elementów (np. zasłon i tapet). Dzisiejsze kompozycje są o wiele bardziej harmonijne. Z kolei lata 50. – 70. ubiegłego wieku wprowadziły nowy element w postaci chromowanych elementów – np. nóżek i stelaży mebli lub gałek i klamek. Styl retro to także fantazyjne kształty mebli, które najczęściej wykonane są z grubego plastiku lub drewna.

Jakie ściany pasują do stylu retro?

We wnętrzach w stylu retro ściany powinny stanowić tło dla oryginalnych dekoracji, zieleni roślin czy wyjątkowych i misternych mebli. Najczęściej wybierany jest z tego powodu kolor biały, będący świetną bazą dla innych kolorów. Pomysłem na dekorację ścian jest również tapeta w geometryczne wzory lub z motywem roślinnym – szalenie popularna w czasach rozwoju stylu retro. Jednak przy wyborze wzorzystej tapety należy uważać, gdyż w przestrzeni biurowej może wyglądać ona kiczowato i staromodnie. Elementy dekoracyjne z cegły na ścianach będą także wpisywać się w styl retro.

meble styl retro
(fot. pixabay.com)

Meble w stylu retro

Meble powinny przykuwać spojrzenie i stanowić ozdobę pomieszczenia. Można postawić na stylizowane na minioną epokę meble. Także dobrą opcją jest wybór jednego starego mebla, do którego dopasujemy nowocześniejsze. Meble powinny być wykonane przede wszystkim z drewna, skóry, plastiku, a także okazyjnie szkła czy metalu. Jako obicie krzeseł i siedzisk warto zastosować grube materiały – najlepiej jednolitego koloru i pikowane. Chromowane elementy będą czystą esencją stylu retro.

W kwestii dodatków w stylu retro warto wybrać kilka dla uzupełnienia kompozycji. Na przykład mogą to być kolorowe poduszki, barwne abażury czy popartowe obrazy. Mile widziane są również wręcz archaiczne elementy, np. gazetniki czy stare zegary. Styl retro łączy stare z nowym i tego należy się trzymać.

Poczekalnia w stylu retro będzie z pewnością wyjątkowa, niepowtarzalnemu klimatowi oraz żywym barwom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here