kolczyki srebrne
(fot.pixabay.com)

Moda to nie tylko ubrania, ponieważ nieodłącznym elementem są dodatki. Biżuteria jest jedną z najważniejszych kategorii, zaraz po ubraniach i butach. Od wieków kobietom towarzyszą ozdoby uszu, którymi są kolczyki. Jednak od pierwotnych dodatków z kości i muszli przez kolczyki srebrne i złote po kolczyki z plasteliny czy recyklingu wiele się zmieniło.

kolczyki kółka
(fot.pixabay.com)

Rodzaje kolczyków – jak się zmieniały trendy?

Popularna ozdoba biżuteryjna ewoluowała przez wieki swojej nieprzemijającej świetności i tak oto dziś nie stanowią produktu kierowanego wyłącznie do pań, ale także
i panów. W najnowszych trendach bieżącego sezonu poleca się kolczyki z motywem roślinnym oraz zwierzęcym o dużych gabarytach oraz bogato zdobione. Większe i dłuższe kolczyki są teraz zdecydowanie na topie. Jednak na ulicach aż pełno od młodzieży z drobnymi kolczykami, zwanymi wkrętami, o wymyślnych wzorach. Emblematy zaczerpnięte z popkultury, takie jak liście marihuany, czaszki, serduszka, uśmiechnięte buźki, czy słowa z języka angielskiego często stanowią główną część kolczyków. Wybierane są głównie przez młode osoby. To również u nich można zaobserwować po kilka, a czasem i więcej kolczyków w uchu.

Coraz rzadziej widzi się natomiast kolczyki kółeczka, jak sama nazwa mówi są to kolczyki o kształcie koła, mogą być w różnych kolorach i z różnego rodzaju zapięciem. Najczęstsze zapięcie w kolczykach to tak zwane „na wcisk”, gdzie wystarczy jedynie zacisnąć kolczyk, by go zapiąć. Jednak występują także wkręty, specjalne zapięcia zakładkowe i nasadki. Zapięcie zabezpiecza kolczyk przed wysunięciem z dziurki w uchu.

Dużą popularnością swego czasu cieszyły się również kolczyki handmade, czyli wykonywane własnoręcznie. Najczęściej spotykane były kolczyki z koralików oraz wypalane z plasteliny. Były one dzięki temu oryginalne i tanie. Teraz można je zobaczyć coraz rzadziej.

Prawdziwe szaleństwo w uszach

Hitem ostatnich lat wśród młodzieży były tunele, czyli kolczyki w kształcie okręgu, które wkładało się w dziurkę w uchu. To powodowało jej rozciągnięcie do określonego rozmiaru. Efekt przypominał modę dzikich ludów doliny Amazonki. W tych przypadkach jednak ucho nie zrasta się z czasem! Pozostaje w nim duża dziura, którą można wypełnić tunelem lub zakryć koczykiem dużych gabarytów, specjalnie przeznaczonych dla posiadaczy tuneli w uchu. Ta kategoria kolczyków wybierana jest przede wszystkim przez mężczyzn.

kolczyki w uchu
(fot.pixabay.com)

Obecnie często spotyka się kolczyki z cyrkoniami lub plastikowe. Dużym hitem były kulki plastikowe w różnych kolorach z zapięciem na wkręt. W dalszym ciągu są chętnie wybierane przez młodzież. Osoby starsze wybierają bardziej eleganckie kolczyki ze szlachetnych kruszców i z kamykami lub całe wykonane ze złota, bądź kolczyki srebrne o prostym kroju. Takie kolczyki, bowiem pasują zarówno do pracy, jak i na wyjście ze znajomymi. Starsze osoby zazwyczaj pozostają przy jednych, konkretnych kolczykach na długi czas, a niekiedy i życie! Kiedy młodzież ma tendencję do przerzucania się na inny styl i nawet codziennej zmiany kolczyków w uszach.

Wiele się zmieniło w modzie, dotyczącej kolczyków, od starożytności do czasów współczesnych. Dziś kolczyki stanowią jedynie ładną ozdobę, gdy niegdyś pełniły funkcję magiczną lub religijną. Dziś każdy może sobie pozwolić na kolczyki w uchu, w sposób i ilości, jakie oceni za odpowiedni dla indywidualnego stylu. Piękne jest, że panuje taka różnorodność oraz wolność w doborze stylu i wyglądzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here