styl industrialny
(fot. pixabay.com)

W zadbanym i ładnym wnętrzu żyje się lepiej, ale także pracuje się efektywniej. Niezależnie od stylu w biurze czy w kąciku pracy w domowym zaciszu trzeba pamiętać o funkcjonalności i reprezentatywności. Nasi kontrahenci początkowo mogą oceniać nas przez pryzmat naszego miejsca pracy. Opinia okaże się zapewne mniej przychylna, gdy biuro będzie chaotyczne lub obskurne. Doskonałym wyborem wystroju wnętrza w miejscu pracy będzie styl industrialny – minimalizm, prostota i elegancja z nutą modernizmu w najlepszym wydaniu.

Historia stylu

Styl industrialny narodził się w okresie recesji w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie wiele dużych przedsiębiorstw upadło, ogłaszając swoje bankructwo. To z kolei zaowocowało pojawieniem się mnóstwa opustoszałych fabryk, magazynów czy hal produkcyjnych. Wiele budynków tego typu zajmowało miejsce w centrum miast. Początkowo, budynki stały się elementem zainteresowania artystów. Budynki przemysłowe zapewniały wiele przestrzeni i możliwości, dzięki surowemu wykończeniu, a artyści chętnie wykorzystywali to na rzecz pracowni czy miejsc spotkań. W końcu artyści tamtego okresu byli fanami nietypowych rozwiązań. W efekcie miejsca, jak Soho, Chelsea czy Brooklyn stały się enklawami artystycznego światka. Pełno było tam studio mieszkalnych, które często stanowiły również sale wystawowe. Urządzane były w budynkach poprzemysłowych, które zaadoptowano pod mieszkania. Niejednokrotnie nielegalnie. Warto wspomnieć, że sam Andy Warhol wywodził się z takiej pracowni – nowojorska Silver Factory powstała w byłej wytwórni kapeluszy i stała się natchnieniem dla całych pokoleń artystów.

Silver Factory
(fot. pixabay.com)

Zasady stylu

Styl industrialny z pozoru może wydawać się banalnie prosty, a nawet niedopracowany. Jednak istnieje kilka podstawowych zasad tego unikalnego stylu, które pozwolą na łatwe i skuteczne wprowadzenie stylu industrialnego do każdego mieszkanie czy biuro.

Pierwszą zasadą jest odpowiednia przestrzeń. Styl industrialny bazuje na dużych przestrzeniach oraz minimalizmie. Wynika to z faktu, że najczęściej stosowany był w pomieszczeniach o wysokich sufitach, a to sprawiało, że wydawały się one większe. W stylu industrialnym najczęściej jedno pomieszczenie pełni wiele funkcji. Może być ono podzielone na określone strefy życia, ale w większości przypadków bez użycia ścian. Często też kuchnia, sypialnia, biuro i salon znajdują się w jednym pomieszczeniu. Brzmi to na pierwszy rzut, jak szaleństwo, ale jest w tym pewien sens. Styl industrialny stosowany jest w loftach i mieszkaniach typu studio. Dodatkowo, duże okna podkreślą charakter i przestrzeń w pomieszczeniu w stylu industrialnym.

minimalizm
(fot. pixabay.com)

Kolejnym ważnym elementem  w przypadku stylu industrialnego jest kolorystyka. Właściwy dobór kolorów podkreśli wyjątkowy, z pozoru chłodny, charakter wnętrza. W stylu industrialnym stawiamy przede wszystkim na jasne kolory – szarości, beże, biel. Z powodu swoich korzeni, styl industrialny cechuje się surowością. Dlatego też kolorystycznie dąży się do odzwierciedlenia wnętrza fabryki, które łączyło się najczęściej z betonowymi ścianami, drewnianymi podłogami czy ceglanymi wstawki. Wnętrze skutecznie ociepli kilka kolorowych, kontrastujących elementów (np. mebel czy drobne dekoracje)

Następny krok to materiał. Nie musimy wybierać w tym przypadku ciężkich i autentycznych materiałów, ale wystarczy postawić na syntetyczne imitacje. Drewno, beton i metal będzie idealne dla wystroju wnętrza industrialnego. Drewno najlepiej sprawdzi się na podłogach lub w formie płytek ściennych i mebli. Beton z kolei odda duszę pofabrycznych wnętrz. Sprawdzi się w przypadku ścian czy podłogi. Natomiast metal będzie dopełniał wystrój industrialny w postaci mebli oraz dekoracji. Metalowe szkielety mebli, wykończenia oraz ozdoby z metalu będą pasowały do stylu industrialnego. Nie musimy być to klasyczny metal – można postawić na metal stylizowany na postarzały, zardzewiały, kolorowy czy z tłoczonymi wzorami.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here