feng shui
(fot. pixabay.com)

Feng shui brzmi mistycznie, choć swego czasu było bardzo popularne nawet w Europie. To pradawny sposób na aranżowanie przestrzeni, który pochodzi z Chin. Ma na celu zachowanie harmonii w życiu oraz otaczającym nas świecie. W rzeczywistości zbiór zasad feng shui może okazać się przydatny przy urządzaniu nie tylko mieszkania, ale również miejsca pracy. Feng shui pomoże wprowadzić porządek i wpłynie na efektywniejszą pracę. Oto kilka porad, jak wykorzystać tajniki fang shui w miejscu pracy.

Podstawy

Pokój powinien odznaczać się regularnym kształtem, dzięki czemu energia będzie prawidłowo przepływała przez całe pomieszczenie. Najlepiej, gdyby był to kształt prostokąta lub kwadratu. Wszelkie wnęki, kolumny czy łuki są zbędne. Mogłyby zakłócać harmonię. Widok z okien powinien być przyjemny i spokojny – jeżeli mamy wpływ na wybór lokalizacji biura to warto o tym pamiętać. Kolorami dominującymi w aranżacji wnętrz w myśl zasad feng shui będą barwy odpowiadające elementom przyrody – drewna, ognia, ziemi, metalu i wody. To pięć elementów, które budują wszechświat, a odpowiadać im będą odcienie zieleni, żółci, pomarańczowego, brązów, szarości i niebieskiego. Kolorystyka w takich odcieniach będzie przyjemna dla oczu, a także pozytywnie wpływająca na nastroje pracowników i ich podejście do wykonywanej pracy.

przestrzeń biurowa
(fot. pixabay.com)

Ustawienie mebli w biurze

Ustawienie mebli i elementów wyposażenia w feng shui jest niezwykle istotna. Najważniejszym elementem w pracy jest biurko, więc powinniśmy ustawić je równolegle do ściany, by mieć ją za plecami. Przed oczyma po przekątnej powinny znajdować się drzwi. Taki układ poprawi koncentrację. Dzięki takiemu ustawieniu będziemy mieli pogląd na sytuację w biurze oraz na przybywających przez drzwi.

Według zasad feng shui powinniśmy unikać siedzenia w przeciągu, który sprawia, że energia ucieka, jak również ustawienia twarzą do ściany – blokujemy swoją kreatywność. Praca będzie efektywniejsza, gdy wyeliminujemy kanty i krawędzie mebli, skierowane w naszą stronę. Zwane są zatrutymi strzałami, gdyż powodują stres, blokadę zawodową oraz problemy zdrowotne. Kanty można zasłonić roślinami lub firankami w zależności od miejsc ich występowania. Według feng shui w przypadku znajdowania się biurze w jednym pomieszczeniu większej ilości biurek – biurko najbliżej drzwi jest bardziej obłożone pracą w porównaniu do biurka w pozycji najdalszej od wejścia. Sprzęty elektroniczne oraz szafy nie powinny zajmować centralnego miejsca w biurze, a zostać ustawione od strony północnej, zachodniej lub północno-zachodniej, by nie blokować przepływu energii.

zasady feng shui
(fot. pixabay.com)

Harmonia w biurze

Wygląd odgrywa znaczącą rolę w harmonii. W biurze musi panować porządek. Bałagan obniża skutecznie koncentrację i motywację. Porozrzucane przedmioty stanowią symbol niepozałatwianych spraw. Odpowiednie ustawienie elementów wyposażenia jest ważne, jak również rozmiar i wygląd ich samych. Większe biurko będzie lepszym rozwiązaniem, ponieważ wyzwala większą motywację do pracy oraz pozwala na łatwiejsze utrzymanie ładu.

Zasady feng shui mogą wydawać się bez znaczenia w przypadku przestrzeni biurowej, ale w rzeczywistości mają swoje zastosowanie nawet w miejscu pracy. Dzięki zasadom feng shui zachowamy porządek i równowagę w biurze, co poprawi koncentrację, zwiększy efektywność i motywację do działania, a także pozytywnie wpłynie na system pracy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here