walentynki film
(fot. pixabay.com)

Mogłoby się wydawać, że święto zakochanych wygląda tak samo wszędzie, ale to nie do końca prawda. Znaczy tak, wszystko kręci się wokół miłości i wyznań, ale przybiera to nieco inną formę w zależności od konkretnej kultury. Chodzi przede wszystkim o pewien utrwalony na podłożu kulturowych wzorzec, który skutecznie rozpowszechniany jest przez media oraz popkulturę. Oto, jak mogłyby wyglądać walentynki 2020 w zależności od kulturowego podejścia.

Filmowe walentynki w stylu Indii

Wyobraźmy sobie teraz film indyjski w stylu bollywood. Co nam przychodzi na myśl jako pierwsze? Tańczą, śpiewają i wszystko jest bardzo kolorowe. Możemy sobie wyobrazić z łatwością scenę rodem wyjętą z takiego filmu, gdzie zakochany mężczyzna przybywa do ukochanej z walentynkowym prezentem i zaproszeniem na randkę, a po chwili wszystko zamienia się w musical. Dookoła latają walentynkowe balony i konfetti w kształcie serduszek. Do tańców i radości przyłącza się rodzina oraz całe osiedle, a wszystko w celu zdobycia serca wybranki. To przywodzi na myśl hinduską wersję „Pretty woman”. Oczywiście, obraz ten jest zbudowany na zniekształconym odbiciu amerykańskich standardów, dużym dystansie do własnej kultury oraz całej masie podtekstów o zabarwieniu rasistowskim. Jednak obraz ten jest skonstruowany odpowiednio, by był zabawny.

walentynki czekoladki
(fot. pixabay.com)

Walentynki po orientalnemu

Wiele osób będzie zaskoczonych faktem, że w Japonii walentynki to okazja dla pań do wyrażenia swoich uczuć względem obiektów westchnień. Panowie rewanżują się dopiero później, bowiem jakoś na dzień kobiet. Panie spędzają czas na przygotowywaniu walentynkowych czekoladek jako wyrazu uczuć – oczywiście, te samodzielnie zrobione są wyjątkowe. To głównie dziewczęta piszą liściki, kartki walentynkowe oraz kupują wybrankom prezenty. Zupełnie inaczej, niż u nas w Europie, gdzie albo robią to przede wszystkim panowie albo obie strony. W Japonii raczej walentynki są dla niego. Być może ma wpływ na to hierarchizacja społeczna oraz wciąż wywyższona rola mężczyzny w kulturze Japonii.

walentynki 2020
(fot. pixabay.com)

Walentynki z sitcomu

Któż nie zna popularnego schematu miłosnego z seriali i filmów amerykańskich, w których mężczyzna stara się o serce wybranki na różne sposoby. To wzorzec, który jest romantyczny do szpiku kości najczęściej. Szczególnie w tych megahitach z lat 90. W końcu stąd w dużej mierze bierze się ten niedościgniony wzór księcia na białym koniu, który śpiewa serenady, przynosi kwiaty i prezenty walentynkowe dla wybranki. Pan idealny zaskakuje swoją wybrankę niespodziankami i urzeka romantyczną naturą. W tym przypadku z kolei przyjęło się, że walentynki są dla niej w pierwszej kolejności. To jednocześnie obraz walentynek dla dwojga, gdzie główną atrakcją walentynek jest kino i kolacja.

Walentynki mogą wyglądać zupełnie inaczej w zależności od wzorca kulturowego w ślad, z którym podążają. Oczywiście, na kształt obchodów święta zakochanych ma duży wpływ konkretna relacja. W końcu w obrębie tego samego kręgu i wzorca kulturowego walentynki można obchodzić zupełnie inaczej. U nas jest dokładnie tak samo – niektórzy będą planować wspólnie, co robić w walentynki. Z kolei u innych rola inicjatora będzie leżała po stronie mężczyzny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here